ЯК СТАТИ БЛОГЕРОМ САЙТУ “НІ КОРУПЦІЇ!”

Блогером сайту "Ні корупції!" може стати будь-який журналіст чи громадський активіст, якого турбують проблеми місцевої громади та корупція у діях представників місцевої влади.

Блоги потрібно надсилати на адресу  nk.bloggers@gmail.com

ВИМОГИ ДО БЛОГІВ

Журналістське розслідування — це матеріал, у якому відкриваються суспільно важливі факти, які з тих чи інших причин були приховані і для отримання яких необхідно було провести певну розслідувальну діяльність. Темою розслідування завжди є проблема або питання. Відповіді на поставлене в розслідуванні питання ніколи не бувають відомі заздалегідь — їх треба шукати в джерелах інформації.

Існують три такі основні елементи: журналіст проводить розслідування, яке не проводив хтось інший; тема розслідування завжди має бути цікава глядачу чи читачу; є люди, що намагаються приховати знайдені під час розслідування факти.

Вдале розслідування відповідає наступним вимогам:

 1. Порушує питання, важливе для широкого кола читачів;
 2. Пропонує свіжий погляд, адекватне зображення фактів і явищ;
 3. Обов’язково відбиває результат аналітичних роздумів, висновків журналіста;
 4. Дозволяє зрозуміти, чому факти, позиції та інтереси певних осіб є саме такими, а не іншими;
 5. Дає почути думки різних учасників подій (вкраплення інтерв’ю);
 6. Дозволяє побачити те, що читач міг не помітити чи не мав змоги бачити (вкраплення замальовок, портретів, елементів репортажу).

Актуальні теми:

 • Корупція на місцевому рівні.
 • Дослідження (розслідування) одного чи кількох пов'язаних між собою конкретних проявів місцевої корупції. Зокрема, зловживання місцевих (від обласного до сільського рівня) чиновників під час використання бюджетних та громадських коштів, проведення закупівель для потреб громади, нераціональне використання цих грошей при обслуговуванні потреб громади, незаконний продаж чи оренда землі, що перебуває в державній чи комунальній власності.
 • Викриття фактів корупції в соціальних сферах — медицині та освіті. Факти злісного саботування реформ.
 • Приховування чиновниками суспільно важливої інформації також є пріоритетним для наших досліджень.
 • Розкриття медіавласників у регіональних ЗМІ та їхньої політичної афілійованості (пов’язаності).
 • Викриття ЗМІ, що розміщують приховану рекламу та  політиків, чиновників і компаній, що піаряться за допомогою таких матеріалів.

Приблизна схема проведення розслідування:

 1. Виявлення факту та написання запиту відповідальному за цю сферу  органу місцевої влади (чи навіть кільком - часто їхні відповіді суперечать одна одній, а це значить, що хтось говорить неправду або напівправду).
 2. Вивчення відповідей, збір фактів із інших джерел.
 3. Консультації з експертами, які можуть фахово прокоментувати проблему.
 4. Долучення історії питання ( з чого все почалося або як було раніше).
 5. Порівняння способу вирішення  місцевої проблеми, схожої на вашу,  в інших регіонах.

Ключові принципи розміщення текстів на сайті “Ні корупції”

На сайті не розміщється джинса, фейки, дезінформація та маніпуляції.

Джинса — це журналістський матеріал або матеріал прес-служб, що спрямований на поліпшення або ж створення позитивного іміджу політичних партій, окремих політиків або людей, торговельних марок або окремих товарів, державних структур, а також благодійних фондів і релігійних організацій та не позначений як реклама зрозумілим для переважної кількості людей чином.

Фейк — помилкова, недостовірна інформація, яка поширюється навмисно чи ненавмисно з метою впливу на громадську думку або приховування правди.

Дезінформація — недостовірна, неправдива інформація, яка цілеспрямовано поширюється з метою створення викривленої реальності, обману, пропаганди.

Ми не порушуємо авторське право та не займаємось плагіатом.

Дописувачі сайту, журналісти, блогери та редактори з відповідальністю ставляться до вимог чинного законодавства щодо авторських прав. Плагіат є неприпустимим у розміщуваних на сайті матеріалах.

Ми не нехтуємо презумпцією невинуватості.

У матеріалах за жодних умов є неможливим порушення чи нехтування презумпцією невинуватості, у тому числі і щодо суб’єкту журналістського розслідування.

Для нас є неприпустимою дискримінація за статтю, віросповіданням, національністю, сексуальною орієнтацією та ін. Ми не використовуємо мови ворожнечі.

Як у рамках дотримання чинного законодавства, так і в рамках дотримання загальновизнаних етичних стандартів журналістики є недопустимими будь-які прояви дискримінації у матеріалах за визначеними ознаками.

Ми не займаємось розслідуванням для особистої помсти.

Також у дотриманні журналістських та етичних стандартів є неприпустимим здійснення розслідувань, публікацій матеріалів тощо з особистих мотивів чи для особистої помсти.

Яким критеріям мають відповідати матеріали, що розміщуються на сайті Ні корупції!:

Достовірність

Стандарт достовірності передбачає, що кожен факт, який подається в матеріалі, повинен мати ідентифіковане та надійне джерело інформації.

Ми не використовуємо неперевірені джерела, маловідомі ЗМІ або ЗМІ, що скомпрометували себе розміщенням фейків чи маніпуляціями. Малонадійним джерелом інформації є соціальні мережі.

Якщо ми посилаємось на документ, ми ставимо його скан, фото або посилання на нього на офіційних сайтах.

Робимо скріншоти, якщо беремо інформацію з держреєстрів.

Точність

Точність  — це наріжний стандарт інформаційної журналістики. Нікому не потрібні неточні або брехливі новини. У цьому стандарті йдеться про те, що будь-який повідомлений факт відповідає реальному факту, а будь-яка думка цитується точно й без відриву від контексту.

Варто ретельно перевіряти вірність імен, цифр, дат, посад, чи всі терміни вжиті вірно та коректно (наприклад, людина є «біженцем» чи «шукачем притулку», «арештованим» чи «затриманим»).

Баланс

Стандарт балансу думок вимагає представляти в матеріалі думки всіх сторін конфлікту та забезпечити всебічність і безсторонність висвітлення події. Лише тоді аудиторія отримує повну картину й досить інформації для власних висновків.

За можливості варто отримати коментар експерта, який може збалансувати матеріал та підсилити його достовірність.

Виправлення помилок

Якщо ви припустилися серйозної фактологічної помилки, необхідно чітко, відверто й оперативно це визнати. Своєчасне виправлення помилки може відохотити потерпілу сторону від подання скарги. Бажаного ефекту досягне спростування, у якому буде чітко названо помилку і сказано, що мало бути насправді. Якщо опублікована неправдива інформація, правильний текст спростування варто узгодити з юристами ІМІ. Невдало сформульоване спростування може лише погіршити ситуацію.