Дотації для мільярдерів

Сьогодні вже нікому, мабуть, не треба пояснювати, що таке “Миронівський хлібокомбінат”, або МХП. Один з провідних українських агрохолдингів, що охоплює більше 50 % ринку промислового виробництва м'яса птиці в Україні. Нещодавно керівництвом –агрохолдингу заявило в інтерв'ю Financial Times, що в найближчі 5 років компанія планує збільшити обсяги експорту своєї курятини, тим самим зрівнявшись за обсягами виробництва зі світовими лідерами цієї алузі.

Звичайно, постає цілком логічне питання — завдяки яким саме ресурсам агрохолдинг планує зробити такий якісний ривок на зовнішні ринки? З огляду на всю недавню історію холдингу можна припустити, що однією з фінансових точок опори для нього можуть стати, в тому числі, й дотації з державного бюджету.

Варто згадати події недалекого минулого. Так, у 2017 році на потреби тваринницької галузі з державного бюджету було виділено 4 млрд грн дотацій замість спецрежиму відшкодування ПДВ. За інформацією “Економічної правди”, з цієї суми “Миронівський хлібопродукт” та його підрозділи отримали 1,4 млрд грн дотацій. Варто зазначити, що загалом виділення дотацій не протирічить законодавству. Проте, ситуація, коли найбільша тваринницька приватна компанія отримала близько третини усіх запланованих дотацій, в той час як малі та середні сільськогосподарські виробники опинилися фактично “за бортом”, викликала чимало запитань як у преси, так і в громадськості.

Щодо 2018 року, то певно враховуючи широкий розголос від “дотаційного” скандалу попереднього року урядом було прийнято рішення дещо змінити та доповнити процедуру надання дотацій.  І, на перший погляд, про участь МХП у цьому процесі було важко говорити. Проте, вже у серпні стало зрозуміло, що і цього року МХП не зміг залишитися осторонь від розподілу дотаційних коштів. Так, згідно до опублікованої на порталі використання публічних коштів E-data інформації, у серпні цього року структурний підрозділ МХП - “Вінницька птахофабрика” отримав дві трансакції на загальну суму 187 мільйонів гривень дотацій з державного бюджету, на часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкцію тваринницьких ферм. А з огляду на те, що до кінця поточного року лишається ще достатньо часу, а загальна сума дотацій тваринникам залишилась на рівні минулого року, не можна виключати, що ми станемо свідками наступних трансакцій по фінансуванню у розбудову та реконструкцію потужностей МХП. Тим більше, що плани у агрохолдинга, виходячи з вищеоприлюднених заяв його очільника, справді грандіозні.

Адріана Шпак

Даний блог створено вказаним тут автором у рамках проекту «Блогери України проти корупції», за підтримки фонду Black Sea Trust. ГО «ІМІ» та Black Sea Trust можуть не погоджуватися з думкою автора блогу.