Ландшафтний парк «Трахтемирів» – мішень для рейдерів землі, чи звичайний «конфлікт інтересів»?

«Необліковані землі», «земля в тіні», «незаконне використання землі»  - ми регулярно чуємо ці фрази, які лунають з вуст посадовці, експертів в земельній сфері, правоохоронців. На думку окремих фахівців в земельній сфері, не облікованих земель станом на сьогодні понад 5 мільйонів гектар.

Зрозуміло що такі не обліковані землі можливо знайти майже в межах кожного району України. Цікава цифра озвучена експертами, в Україні на сьогодні понад 41 мільйон земель придатних для ведення тої чи іншої форми сільського господарства, а за податковими звітами проходить тільки 26 мільйонів. Хто оперує тими 15 мільйонами гектарів, які не фігурують в офіційних звітах? І хто повинен контролювати використання таких земель

Ця історія саме про таку громаду і її сільського голову, який рахує кожну копійку надходжень в бюджет села, і який бореться за прозоре використання земель на території сільської ради на території якої, зокрема, знаходиться і всесвітньовідомий осередок козацької слави – ландшафтний парк «Трахтемирів».

Сільський голова Малобукринської сільської ради Миронівського району Київської області Василь Магас виявив, що в межах сільської ради невідомі особи проводять розорювання та подальшу обробку сільськогосподарських земель без належного укладання відповідних договорів оренди. В подальшому з’ясував, обробку проводить техніка, що належить ПП «Коритищанське».

За даними аналітичної системи YouControl керівником підприємства є Королевич Віктор Леонідович, а кінцевим бенефіціаром – Гавриленко Петро Миколайовия, який проживає в місті Київ. До ризик факторів цього підприємства варто віднести той факт, що його статутний фонд складає всього 1000 гривень, і протягом останніх 3 років підприємство постійно судиться, пройшовши понад 100 судових засідань по цивільним та кримінальним провадженням.

Провівши об’їзд території ради, сільський голова виявив декілька ділянок які вищезазначене підприємство обробляє без дотримання земельного законодавства.

Як зазначив сільський голова, такими ділянками виявились наступні ділянки без кадастрових номерів. Тут варто зазначити, що істотними (тобто обов’язковими) умовами договору оренди землі є (ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі»): об'єкт оренди (земельна ділянка з визначенням її кадастрового номера, місця розташування, розміру земельної ділянки). Тобто, без кадастрового номеру, наразі, не проводиться державна реєстрація договорів оренди.

Також було виявлено, що ПП «Коротищанське» обробляє декілька земельних ділянок які мають кадастрові номера та цільове призначення «Для ведення фермерського господарства», проте дане підприємство не відноситься до категорії «фермерських», а відповідно і законність використання цих земель є сумнівною.

Виявививши порушення, Василь Магас  звернувся з відповідним зверненням до керівника ПП «Коритищанське», з проханням надати документи, на підставі яких проводиться обробка зазначених земель.

На що отримав відповідь-відмову.

Проте, керівник ПП «Коротищанське» В.Л.Королевич, який підписав відповідь, не звернув чомусь увагу на інші норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Зокрема ст..42 Закону говорить 1. « Сільський, селищний, міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади». 2. «Звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.»

Після такої відповіді, сільський голова звертається до правоохоронних органів з вимогою вжити заходів реагування щодо незаконного використання земель.

І ось, після тривалою боротьби, сільський голова отримує поки проміжний але суттєвий результат – Прокуратура порушує кримінальне провадження і розпочинаються слідчі дії.

Варто звернути увагу на той факт, що станом на сьогодні за вищезазначеними фактами порушено два кримінальних провадження. Перше, як ми бачимо із відповіді, з ознаками кримінального порушення, передбаченого ч.1 ст. 197-1 КК України, якою встановлено відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки. Друга, з ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 358 Кримінального кодексу України – підробка документів.

Матеріали розслідувань ще не передано до суду. Саме слідство йде доволі кволо. В рамках розслідування, слідчий Миронівського відділення поліції тільки один раз звернувся до суду з проханням надати можливість доступу до окремих документів які знаходяться у відділі державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Миронівської районної державної адміністрації. Саме судове рішення надає нам можливість отримати додаткову інформацію про нові виявлені обставини.

Отже, в провадженні слідчого СВ Миронівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області Колісника Ю.В. знаходиться кримінальне провадження № 42017111190000286, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 358 Кримінального кодексу України.

Частина 1 ст. 358 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за підроблення посвідчення або іншого офіційного документа, який видається чи посвідчується підприємством, установою, організацією, громадянином-підприємцем, нотаріусом, державним реєстратором, суб'єктом державної реєстрації прав, особою, яка уповноважена на виконання функцій держави щодо реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державним виконавцем, приватним виконавцем, аудитором чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права або звільняє від обов'язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою або збут такого документа, а також виготовлення підроблених печаток, штампів чи бланків підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності, інших офіційних печаток, штампів чи бланків з тією самою метою або їх збут.

Також слідством встановлено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області виявлено - накази на дану земельну ділянку (мова йде про діляну площею 18, 2 га) Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області не видавалися, договір оренди на вищевказану ділянку між Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області та директором ПП «Коритищанське» не укладався.

Ландшафтний парк «ТРАХТЕМИРІВ» - жертва ПП «Коритищанське»?

Приватне підприємство «Коритищанське», як з’ясувалось, «наслідило» і на території, які керівник Ландшафтного парку «Трахтемирів» вважає  заповідником. Згідно даних аналітичної системи YouControl регіональний ландшафтний парк «Трахтемирів» має юридичну адресу в с.Малий Букрин Миронівського району Київської області, ЄДРПО, та функціонує з 2000 року .

Із судового рішення Канівського міжрайонного суду Черкаської області (25.09.2017р.) випливає наступне: 10.06.2016 року робітники ПП "Коритищанське", перебуваючи на території РЛП "Трахтемирів" в межах Григорівської сільської ради, під час прогортання дороги пошкодили об'єкт природньо-заповідного фонду, шляхом зняття верхнього шару ґрунту та порубки дерев, чим було спричинено збитків РЛП "Трахтемирів".Окрім цього, 17.06.2016, робітники ПП «Коритищанське» прогорнули дорогу з с. Трахтемирів до с. Луковиця в територіальних межах Григорівської сільської ради Канівського району Черкаської області, чим пошкодили територію взяту під охорону держави та об'єктів природно-заповідного фонду території РЛП "Трахтемирів".Також в період часу з 03.08.2016 року по 04.08.2016 року працівниками ПП "Коритищанське" на території РЛП "Трахтемирів" в межах Григорівської сільської ради Канівського району Черкаської області, під час прогортання дороги було пошкоджено об'єкт природно-заповідного фонду, шляхом зняття верхнього шару ґрунту та порубки дерев в тім числі реліктового дерева верби в урочищі "Довгий Яр". При здійсненні зняття верхнього шару ґрунту на території РЛП «Трахтемирів» працівниками ПП «Коритищанське» використовувався бульдозер марки ДЗ-109Б д.н.з. АІ 08123. 04.09.2017 винесено постанову про визнання бульдозера марки ДЗ-109Б д.н.з. АІ 08123, речовим доказом у кримінальному провадженні №12017250160000378 та приєднання його до матеріалів даного провадження у відповідності до положення ст.ст. 98100та 110 КПК України, оскільки даний транспортний засіб зберіг на собі сліди вчинення кримінального правопорушення. Цим же рішенням вищезазначений бульдозер було заарештовано.

Окрема історія, це землі заповіднику в межах Миронівського району Київської області. Тут ПП «Коритищанське» декілька років розорювало землі, в межах ландшафтного парку «Трахтемирів». Була застосована схема, за якою великий масив землі було розділено по 2 гектара на фізичних осіб (для ведення ОСГ). Проте виділення цієї землі пройшло з грубим порушення земельного законодавства України, зокрема технічну документацію було затверджено Наказом Держгеокадастру України без наявності обов’вих документів – погодження Департаменту екологічної політики Київської обласної державної адміністрації. В підсумку, судом було визнано незаконними та скасовано Накази Держгеокадастру України, якими затверджувалась відповідна технічна документація. Але найголовніше, було скасовано державну реєстрацію права власності на земельні ділянки, які були виділені в межах парку «Трахтемирів».

Також на всі земельні ділянки цього масиву (а таких ділянок 6) рішенням суду було накладено арешт, з метою недопущення їх перепродажу.

Наразі рішення судів вступили в силу, і розпочався процес повернення цих земельних ділянок у державну власність, підтвердженням цього є дані з кадастрової карти України, де видно, що частина ділянок вже знаходиться у державній власності.

Матеріали судових справ та витяги з реєстрів по ЛП «Трахтемирів» за посиланням.

Як зазначив керівник ЛП «Трахтемирів» Олександр Сіренко, тривала боротьба з ПП «Коритищанське» ще не завершилась. Не дивлячись на рішення судів які вступили в силу, підприємство продовжує господарську діяльність, та хоче зібрати урожай на арештованих та повернутих в державну власність земельних ділянках. При цьому прикро констатувати той факт, що місцеві правоохоронці та керівництво Миронівської райдержадміністрації не вживають достатніх заходів задля забезпечення законності на території району.

Комементар ПП «Коритищанське»

Мені вдалось поспілкуватись телефоном з директором ПП «Коритищанське» Королевичем Віктором Леонідовичем, і ось основні його аргументи:

  • Ми не погоджуємось з рішеннями судів, на більшості засідань не були присутні наші представники, тому як можна говорити про об’єктивність їх рішень.
  • Ми сплачуємо високі процентні ставки за використання паїв, які орендуємо у селян.
  • Нами укладено договора на всі землі, які ми використовуємо, ми сплачуємо всі податки; що підтверджується документами.
  • Дорогу по території нібито заповідника ми прогортали бульдозером, по старій вже існуючій дорозі. З арештом бульдозера не погоджуємось. Нас не було належним чином запрошено на судове засідання.
  • Наразі окремі суди ще тривають, сподіваюсь що ми їх виграємо і будемо далі використовувати землю. Якщо не виграємо….теж мабуть будемо використовувати, адже ми там господарюємо вже давно і маємо старі договора оренди на ці землі.
  • Трахтемирівський заповідник? Такого заповідника немає, це все фейки господина Сіренка.
  • Сільський голова Малого Букрина судиться з нами, адже став на сторону іншого підприємства, яке хоче забрати наші землі.

В подальшому керівник підприємства надав більш розширену відповідь електронним листом, з якою можна ознайомитись за посиланням.

РS Не стану коментувати відповідь керівника підприємства, зазначу тільки що в цій статті є достатньо матеріалів, коментарів,  судових рішень,  листування з правоохоронними органами, які надають відповідь на більшість питань, що можуть виникнути у читача.

Горигорій Іванченко

Даний блог створено вказаним тут автором у рамках проекту «Блогери України проти корупції», за підтримки фонду Black Sea Trust. ГО «ІМІ» та Black Sea Trust можуть не погоджуватися з думкою автора блогу.