Справа голови РДА із Закарпаття: правоохоронці кажуть про хабар, в ОДА – про провокацію

Голову Виноградівської райдержадміністрації (Закарпаття) підозрюють у хабарі, його було затримано правоохоронцями цього тижня у порядку статті 208 ЦПК, – інформує сайт Генпрокуратури України.

Голова Виноградівської РДА Михайло Русанюк. Фото з сайту «Мукачево.net».

Працівниками Управління захисту економіки в Закарпатській області спільно із працівниками Департаменту захисту економіки Нацполіції України, а також слідчим відділом з розслідування особливо тяжких злочинів ГСУ НП України під процесуальним керівництвом Генеральної прокуратури України задокументовано злочинну діяльність та в подальшому в порядку статті 208 КПК України затримано голову Виноградівської РДА Закарпатської області, який згідно законодавства, будучи головним розпорядником бюджетних коштів Виноградівської РДА, створив схему по систематичному вимаганні та отриманні неправомірної вигоди від приватних підприємців, керівників товариств та приватних підприємств за погодження на укладення договорів на постачання товарів, робіт і послуг, виконання робіт в структурних підрозділах Виноградівської РДА Закарпатської області, – інформують у прокуратурі.

За місцями проживання, роботи та в автомобілі зазначеної особи проведено санкціоновані обшуки та вилучено речові докази. Зокрема, грошові кошти отримані незаконним шляхом, паспорт громадянина України та паспорт громадянина Угорщини, що свідчить про подвійне громадянство останнього, – додають правоохоронці.

Як уточнює місцеве видання «Мукачево.net», мова йде про голову РДА Михайла Русанюка та нібито отримання ним 8 тисяч гривень. Водночас видання зазначає, що фото документу, яку оприлюднило Управління захисту економіки, є не паспортом громадянина Угорщини, а посвідченням закордонного угорця. «Наявність цього посвідчення не є обов'язковим свідченням наявності угорського паспорту, утім саме через посвідчення закордонних угорців багато закарпатців і отримали угорське громадянство», – уточнює «Мукачево.net».

На офіційному сайті Закарпатській облдержадміністрації щодо інциденту повідомили, що розцінюють події у місті Виноградові з «викриттям» голови райдержадміністрації Михайла Русанюка на хабарі як «грубу, безграмотну й дешеву провокацію співробітників управління захисту економіки».

Тут наводять заяву голови ОДА Геннадія Москаля:

«Наведемо лише деякі факти, які нам вдалося з’ясувати за сьогодні. Але спочатку преамбула. 19 березня цього року мною підписано розпорядження про розподіл субвенції місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами на 2018 рік. Виноградівському району з цих коштів передбачено 816,8 тисяч гривень. В основному це заробітна плата та інші видатки споживання. 17 липня управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА в особі начальника Юрія Свищо уклало договір за №400 із Фізичною особою-підприємцем (ФОП) Снігуром Андрієм Олександровичем, мешканцем м.Львів, на суму 87 тис.грн. на закупівлю планшетів для дітей з особливими освітніми потребами. 20 липня ФОП Снігур було переказано через Держказначейство у Виноградівському районі всю суму на його рахунок у ПАТ «Полтава-Банк». Того ж 17 липня управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА підписало з цим  же ФОП Снігур ще п’ять договорів – на закупівлю цементу, вапна, розчинників для шпаклівки та інших будівельних матеріалів на загальну суму 299,6 тисяч гривень. Загальна сума навмисно була розбита на окремі договори, щоб уникнути тендерних процедур. При тому, що жодних будівельних матеріалів управління освіти не потребує, воно не має ремонтних бригад і не проводить ремонти, цим займаються школи чи дитсадки. А будматеріали й планшети можна купити в тому ж Виноградові недалеко від будівлі РДА.

Ще за 4 дні до підписання договору, 13 липня, Снігур А.О. звертається до Національної поліції України з письмовою заявою про те, що посадові особи Виноградівської РДА вимагають у нього грошові кошти за укладення договору на купівлю планшетів. 14 липня Нацполіція України вносить цю заяву до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). А в ніч на сьогодні (2.08) група слідчих Нацполіції України і оперативних працівників Управління по захисту економіки, які дислокуються в Ужгороді, під процесуальним керівництвом Генеральної прокуратури України заїжджають у м.Виноградів і починають проводити обшуки в службових кабінетах і вдома в голови РДА та його першої заступниці. Оперативники поводилися брутально, виламуючи двері в службових кабінетах РДА, наче це не будівля органу державної влади. У легковику голови РДА Михайла Русанюка, припаркованому на стоянці біля РДА, під час обшуку виявили на задньому сидінні під ковдрою вісім тисяч помічених гривень. Обшуки вдома і на робочих місцях голови РДА та його першої заступниці, а також особистий обшук М.Русанюка, нічого не дали. На руках і одязі голови РДА не виявлено залишків спецречовини, якою мітять купюри, а на самих купюрах немає відбитків пальців М.Русанюка.

А тепер головне.

По-перше, голова РДА не є розпорядником коштів у даній справі, договори підписує начальник управління освіти РДА, яке є окремою юридичною особою.

По-друге, голова РДА не міг бути в змові з начальником управління освіти й давати йому вказівки підписувати договори з тими чи іншими підприємцями, оскільки знаходиться з ним у неприязних стосунках.

По-третє, ФОП Снігур, який став заявником у цій «викривальній» справі, зареєстрував підприємницьку діяльність лише 6 червня цього року, тобто трохи більше, ніж за місяць до спецоперації. Очевидно, що фірма була зареєстрована під цю спецоперацію.

По-четверте, в ухвалі Печерського суду м.Києва від 1 серпня, який дав дозвіл на обшуки, вказаний автомобіль голови РДА, наче «професіоналам» із УЗЕ місце «хабаря» було відоме заздалегідь.

По-п’яте, управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА знаходиться в окремій будівлі на значній віддалі від райдержадміністрації, однак обшуки там, як і вдома в начальника управління Ю.Свищо, котрий особисто підписував сумнівні договори, не проводилися взагалі.

По-шосте, управління захисту економіки чомусь не звернуло уваги на факт роздрібнення начальником управління освіти суми на окремі договори для уникнення тендерних процедур.

Обласна державна адміністрація розцінює події у Виноградові як грубу, дешеву й безграмотну провокацію управління захисту економіки. Цей орган неодноразово проводив на Закарпатті різні спецоперації, використовуючи так званих «торпед» (так на сленгу називають провокаторів, котрі підсовують хабарі й фабрикують «гучні» справи). Ми будемо проводити паралельне розслідування справи, з’ясуємо всі подробиці, підводні камені і проінформуємо при них громадськість».

Тим часом у Генпрокуратурі повідомили, що вирішують питання повідомлення затриманому голові РДА про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 368 КК України – прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою.