Монтаж вуличного освітлення в Сквирському районі: Розкрадання бюджетних коштів, чи звичайна недбалість?

Вже неодноразово мною було описано різноманітні корупційні схеми, завдячуючи яким відбувались розкрадання бюджетних коштів при проведенні  ремонтних робіт в Сквирському районі.

Так, в 2012 році Сквирська міська рада оплатила роботи щодо встановлення дитячих майданчиків в місті Сквира на суму 70 тисяч гривень. Акти виконання робіт були підписані, проте  за зазначеною адресою дитячого майданчика не було встановлено. За цим фактом слідчі поліції порушили кримінальне провадження.

Активізувалась місцева влада і щодо встановлення металопластикових вікон в лікарнях, дошкільних навчальних закладах, адміністративних будівлях. Бюджетні кошти потекли рікою на ці «благородні» справи. «Благородні», адже все робиться під гаслом енергозбереження та турботу про наших маленьких діток. Проте наше розслідування продемонструвало, що якість встановлених віконних конструкцій не відповідає заявленій в актах виконаних робіт, і відповідно відбулась значна переплата за проведені роботи. Тут варто також зазначити, що ми встановили  факт неякісного монтажу вікон та міжвіконних просторів що фактично знівельовує саму ідею «енергоефективності».

І ось новий напрямок в проведенні ремонтних робіт, на який наш районний та міський бюджети почали виділяти ну просто колосальні кошти – «Реконструкція вуличного освітлення». За останні три роки з бюджетів усіх рівнів було виділено декілька десятків мільйонів гривень на заміну старих вуличних ламп (лампи розжарювання) на сучасні та більш економні світлодіодні (ЛЕД).

Для спостереження та аналізу матеріалів проектів, я взяв два об’єкта  по яким було проведено повний цикл робіт та підписання актів – це реконструкція вуличного освітлення в селах Буки та Рогізна Сквирського району в 2016 році. 

Проектно-кошторисна документація

Відповідні документи було отримано в Департаменті регіонального розвитку та житлово- комунального господарства Київської обласної державної адміністрації. Звідси випливає, що 10 серпня 2016 року було укладено договір № 117-16, між Департаментом та МПП «Енергія» щодо проведення реконструкції вуличного освітлення в с.Рогізна Сквирського району. Акти виконаних робіт були підписані 04 листопада 2016 року. Загальний обсяг освоєних бюджетних коштів склав 270641 тисяча гривень. 

Та 02 серпня 2016 року було укладено договір № 104-16 між вищезазначеним Департаментом КОДА та МПП «ЕНЕРГІЯ» щодо проведення реконструкції вуличного освітлення в с. Буки Сквирського району. Акти виконаних робіт було підписано 03 листопада 2016 року. Загальний обсяг освоєних бюджетних коштів склав 562731 тисяча гривень. 

В обох випадках мене зацікавила якість виконаних робіт, та відповідність зазначених в Актах з наявними. Проаналізувавши Акти виконаних робіт по обом об’єктам, я побачив такий пункт, як «Контур заземлення». З наявних матеріалів видно, що при проведенні монтажних робіт з заміни вуличних ліхтарів на сучасні свтлодіодні було проведено монтаж системи заземлення, що включає: 1. Розробка грунту вручну з кріпленням у траншеях шириною 2метра та глибиною 2метра. 2. Засипка вручну траншей, пазух котлованів та ям. 3. Монтаж заземлювача горизонтального у траншеї зі сталі штабової розрізом 160 мм. 4. Монтаж заземлювача вертикального зі сталі круглої діаметром 16 мм.

Обидва села знаходяться на невеликій відстані від районного центру, тому мені не склало великої праці приїхати та перевірити наявність вищезазначених робіт за які було проведено оплату з гаманців платників податків. Проїхався по всім вулицям двох сіл, зазначеним в актах виконаних робіт щодо заміни вуличного освітлення. Дійсно, на вищезазначених вулицях встановлено сучасне світлодіодне освітлення, проте я не побачив системи заземлення, яка відповідно до проектних документів повинна бути змонтована на кожному стовпі.

Типова схема заземлення

Зазначена система заземлення монтується вертикально на стовпі, саме тому наявність такої системи  підтверджується звичайним візуальним спостереженням.

Для більшої переконливості провів відеозапис, на якому можна чітко побачити відсутність заземлення на змонтованих лампах освітлення (відео за посиланням). При цьому хочу підкреслити, що системи заземлення були відсутні на всіх нових світильниках в селах Буки та Рогізна.

МПП ЕНЕРГІЯ – ВИКОНАВЕЦЬ РОБІТ

Як бачимо з проектної документації, виконавцем робіт з заміни освітлення в селах Буки та Рогізна була фірма – МПП «ЕНЕРГІЯ».

Відповідно до даних відкритих реєстрів, зокрема аналітичної системи YouControl МПП Енергія зареєстровано в місті Фастів, Київської області за адресою Київська область, Фастівський район, с. Дідівщина, вул.. Житомирська, буд.3. 

Протягом 2016 – 2018 років вищезазначена фірма провела понад 80 робіт н за бюджетні кошти, основними з яких було ремонтні роботи та реконструкція закладів освіти, заміна вуличного освітлення та виготовлення проектно-кошторисної документації. Загальна сума освоєних бюджетних коштів за вищезазначений період склала понад 9 мільйонів гривень, про що нас люб’язно інформують аналітична система 007 та єдиний веб-портал використання публічних коштів.

ВИСНОВОК

Аналіз проектно-кошторисної документації з реконструкції вуличного освітлення в селах Буки та Рогізна Сквирського району Київської області, та відповідно візуальне спостереження довели, що заявлені в актах виконаних робіт роботи з монтажу системи заземлення вуличних ламп НЕ БУЛО ПРОВЕДЕНО.

Таким чином загальна сума коштів, перерахованих з бюджету на заміну вуличного освітлення в селі Рогізна склала 270 тисяч 640 гривень. З них 23 тисячі 448 гривень склала оплата за НЕ ІСНУЮЧІ системи заземлення.

Бо селу Буки загальна сума коштів, перерахованих з бюджету по відповідним роботам склала 562 тисячі 731 гривню. З них відповідно до отриманої документації 18 тисяч 235 гривень перераховано за монтаж НЕ ІСНУЮЧИХ систем заземлення.

Прикро вкотре підтверджувати той факт, що влада Сквирського району, сільські голови які прийняли на баланс відповідні лампи та місцеві правоохоронці не бажають бачити та розслідувати очевидні зловживання з бюджетними коштами – коштами платників податків.

Матеріали розслідування та проектно-кошторисна документація за посиланням .

Григорій Іванченко

Даний блог створено вказаним тут автором у рамках проекту "Блогери України проти корупції", за підтримки фонду Black Sea Trust. ГО "ІМІ" та Black Sea Trust можуть не погоджуватися з думкою автора блогу.