Європейський бізнес “на варті” Чорного моря

В момент захоплення російською армією Автономної Республіки Крим, під її контролем опинились не лише вся територія суходолу півострова, а також частина українського шельфу Чорного та Азовського морів.

Так, в березні 2014 року паралельно з захопленням російськими військами українських військових частин та адміністративних будівель, відбувалося захоплення бурових установок, які належали українському підприємству «Чорноморнафтогаз» та які знаходилися на шельфі Чорного та Азовського моря.

Підприємство «Чорноморнафтогаз», яке належить НАК «Нафтогаз України», було найбільшою компанією на території АР Крим, що здійснювало там видобуток енергоресурсів, а саме нафти та газу.

Після початку окупації, підприємство перейшло під "республіканський" контроль та працює на приблизно 20 родовищах в Криму та на шельфі, в тому числі, на території Одеського газового родовища.
             

Ба більше, 1 лютого 2017 року над захопленими росіянами буровими вежами був обстріляний літак ЗС України, який здійснював тренувальний політ у районі Одеського газового родовища.

Через незаконне привласнення українського підприємства, "республіканський" «ГУП РК «Черноморнефтегаз» був включений в перелік юридичних осіб, проти яких США та Європейський Союз запровадив спеціальні санкції. Тим не менш, брати участь у "житті" цього підприємства європейським громадянам, через власні російські компанії, санкції не заважають.

На території Російської Федерації зареєстрована така юридична особа, як «ООО «ТЭК-ТЕХ». Компанія займається розробкою, виготовленням, сервісним обслуговування та офіційним представництвом в Російській Федерації контрольно-вимірювального та метрологічного обладнання, яке застосовується у всіх галузях промисловості.

Згідно з російським реєстром юридичних осіб засновником компанії є Даннерфиорд  Финн  Биркестрём, він є її 100 відсотковим власником

Компанія ООО «ТЭК-ТЕХ» є учасником державних закупівель на території Росії та в окупованому Криму. Так, у 2017 році компанія стала переможцем тендеру на постачання спеціального обладнання для вже згаданого вище "республіканського" «ГУП РК «Черноморнефтегаза». Згідно з протоколом тендерної комісії від 11 серпня 2017 року, «ГУП РК «Черноморнефтегаз» уклав угоду на постачання багатофункціонального модульного калібратора тиску на загальну суму 1 468 966,67 російських рублів.

Водночас, на українському ринку контрольно-вимірювальні прилади та діагностичне обладнання представляє ТОВ «ТЕК КНОУ УКРАЇНА». Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань України, засновниками та кінцевими бенефіціарами української компанії виступають дві особи: Будюк Геннадій Іванович та Даннерфйорд Фінн Біркестром, адреса якого вказана країна Данія.

ТОВ «ТЕК КНОУ УКРАЇНА» також є активним учасником державних закупівель на території Україні. Наприклад, 14 травня 2018 року ця українська компанія уклала договір з ДП «НЕК Укренерго» на постачання приладів для вимірювання рівня та тиску газів та рідин на суму 734 тисяч гривень

З вищенаведеного можна зробити висновок, що власником російської «ООО «ТЭК-ТЕХ» та української ТОВ «ТЕК КНОУ УКРАЇНА» є одна і таж іноземна особа, що проживає на території Європейського Союзу та вірогідно є громадянином ЄС. А той факт, що на сайті російської компанії «ООО «ТЭК-ТЕХ» наявне посилання на українську компанію ТОВ «ТЕК КНОУ УКРАЇНА» та навпаки, а також один від діяльності цих двох компанії тільки підтверджує факт спорідненості російської та української компаній за її власником.

Виходячи з того, що відповідно до європейського законодавства, згідно з яким запроваджено санкції проти "республіканського" «ГУП РК «Черноморнефтегаза», заборона на підприємницьку діяльність з цим підприємством поширюється на громадян європейського союзу, на юридичні особи на території або за межами території ЄС, які засновані або створена відповідно до законодавства держави-члена та на юридичні особи, вчиненого повністю або частково в рамках ЄС, можна допустити порушення компанією «ООО «ТЭК-ТЕХ» та її власником європейський санкцій, у випадку підпадання «ООО «ТЭК-ТЕХ» та її власника під ці норми закону.

Крім цього, проти "республіканського" «ГУП РК «Черноморнефтегаза» Указом Президента України введені спеціальні санкції щодо обмеження торгових операцій, що може говорити про порушення вже українського законодавства іноземним громадянином Даннерфйордом Фінн Біркестром, який з поміж іншого має зареєстровану юридичну особу на території Україні та здійснює тут підприємницьку діяльність.

Також необхідно пам'ятати про те, що сам факт постачання обладнання для захопленого Росією українського підприємства, що здійснює незаконний видобуток українських енергоресурсів, в тому числі в одеській морській зоні, є актом легітимації такого захоплення та суперечить інтересам України та її громадян.

Олександр Схід

Даний блог створено вказаним тут автором у рамках проекту "Блогери України проти корупції", за підтримки фонду Black Sea Trust. ГО "ІМІ" та Black Sea Trust можуть не погоджуватися з думкою автора блогу.