За справу «рюкзаків Авакова» може відповісти лише один підозрюваний

У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі закрили кримінальне провадження стосовно двох ключових підозрюваних у так званій «справі рюкзаків». Про це стало відомо у четвер, 12 липня.

Фото ілюстраційне, взяте із відкритих джерел

Як відомо, НАБУ проводило розслідування щодо розтрати державних коштів при закупівлі рюкзаків для Нацгвардії Міністерством внутрішніх справ НАБУ. Восени 2017 року у справі затримано трьох осіб: сина голови МВС Олександра Авакова, екс-заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чоботаря та Володимира Литвина, який у 2014 році керував ІТ-компанією «Turboseo».

Як стало відомо із повідомлення САП, один підозрюваний, а саме – Володимир Литвин, – дав показання, що саме він вчинив одноосібно злочин – перемігши на тендері, виготовив неякісні рюкзаки та за підробленими документами поставив їх МВС України. Інші підозрювані, констатували у САП, до цього стосунку не мали та про факт поставки неякісних рюкзаків не знали.

З приводу цього Спеціалізована антикорупційна прокуратура оприлюднила офіційну заяву:

«Детективами Національного антикорупційного бюро України під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42015000000001349 від 07.07.2015 за підозрою Чеботаря С.І. у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, Авакова О.А. – за ч. 4 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України та Литвина В.Я. – за ч. 4 ст. 358, ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.

В ході розслідування перевірялась версія про те, що вони за попередньою змовою організували процедуру закупівлі рюкзаків з наперед визначеним переможцем (ТОВ «Дніпровенд») та поставку МВС України рюкзаків неналежної якості, чим завдали збитків державним інтересам.

З урахуванням зібраної доказової бази 01.11.2017 Чеботарю С.І., Авакову О.А. та Литвину В.Я. здійснено повідомлення про підозру, а 04.04.2018 повідомлено про відкриття матеріалів досудового розслідування.

Разом з тим, ознайомившись з матеріалами провадження, Литвин В.Я. скористався своїм правом та дав показання, що саме він вчинив одноосібно злочин – перемігши на тендері, виготовив неякісні рюкзаки та за підробленими документами поставив їх МВС України, інші підозрювані до цього стосунку не мали та про факт поставки неякісних рюкзаків не знали. Крім того, він пояснив, що готовий відшкодувати завдану шкоду.

Прокурорами також враховано, що один з ключових свідків обвинувачення не зміг під час допиту в судовому засіданні повністю підтвердити свої показання.

Крім того, за безпосередньої участі одного з адвокатів підозрюваних, знищено спеціальний засіб, на який вівся запис в кабінеті Чеботаря С.І.

За таких обставин, враховуючи, що доказів, які б поза розумним сумнівом спростували версію Литвина В.Я., не здобуто та можливості для їх здобуття вичерпано, прокурором у кримінальному провадженні прийнято рішення про його закриття у частині – щодо Чеботаря С.І. та Авакова О.А.

Оскільки Литвином В.Я. по суті визнано факт вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190 КК України, будуть вжиті заходи щодо притягнення його до кримінальної відповідальності.

Таким чином, слідство встановило, що мали місце факти проведення тендеру з визначеним наперед переможцем та поставки неякісних рюкзаків, проте відсутність доказів обізнаності Чеботаря С.І. і Авакова О.А. з неналежною якістю рюкзаків, унеможливлює притягнення їх до кримінальної відповідальності.

Звертаємо Вашу увагу на те, що відповідно до ст. 36 КПК України прокурор, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється».

У Національному антикорупційному бюро України рішення САП назвали незрозумілим і непослідовним. У НАБУ цього приводу також оприлюднили заяву:

«Рішення САП про закриття кримінального провадження стосовно двох ключових підозрюваних у «справі рюкзаків» є незрозумілим і непослідовним

Згідно з рапортом детектива НАБУ, ввечері 11 липня йому зателефонував прокурор САП Василь Кричун і повідомив, що виніс постанову про закриття кримінального провадження стосовно підозрюваних екс-заступника міністра внутрішніх справ та фізичної особи-близького родича очільника МВС України, які, на думку слідства, організували закупівлю рюкзаків для потреб МВС із порушеннями. Щодо третього підозрюваного, представника фірми-переможця, яка мала поставити ці рюкзаки, то він висунув версію про одноосібне вчинення кримінального правопорушення.

Таке рішення САП, на думку детективів НАБУ, є незрозумілим і непослідовним, адже у квітні цього року детективи НАБУ разом із прокурорами САП прийняли рішення про те, що усі докази здобуто і відкрили матеріали стороні захисту для ознайомлення. Після цього на вимогу прокурорів детективи підготували об’ємний реєстр та обвинувальний акт стосовно всіх трьох підозрюваних, які потрібні лише у випадку скерування до суду.

Проте 10 липня у ЄРДР з'явилася відмітка прокурора САП про відновлення досудового розслідування у справі рюкзаків, яка вже перебувала на стадії ознайомлення з матеріалами.

Зазначимо, що за майже місяць до того, 12 червня, детективи НАБУ подали до суду клопотання про обмеження сторони захисту у термінах ознайомлення із матеріалами справи. Прокурор САП дане клопотання тоді не підтримав, відтак детективи подали його самостійно. Наразі це клопотання досі не розглянуто».