Скільки коштує піар Полтавської міської ради

Протягом минулого 2017 року Полтавська міська рада витратила із бюджету 562021 гривню на висвітлення своєї діяльності у засобах масової інформації. На що саме пішли ці кошти та в кого міська рада замовляє піар за рахунок полтавців – далі у блозі.

Що каже закон про висвітлення органів місцевого самоврядування у ЗМІ?

Процедура описана у законі «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Органи державної  влади  та органи місцевого самоврядування в межах коштів,  передбачених у державному або місцевих бюджетах  на висвітлення  їх  діяльності,  формують  замовлення засобам масової інформації на: створення спеціальних  звітів і репортажів про важливі події, що відбуваються в державі,  про діяльність органів державної влади та  органів  місцевого  самоврядування; проведення прямих теле- і радіотрансляцій про їх діяльність; організацію систематичних  (проблемних,  тематичних)  теле- і радіопередач та сторінок (рубрик)  у  друкованих  засобах  масової інформації; створення та поширення інформації,  авторських матеріалів про діяльність   органів   державної   влади   та   органів  місцевого самоврядування  роз’яснювального  характеру; запис і  зберігання  відео- і аудіоматеріалів про висвітлення діяльності  органів   державної   влади   та   органів   місцевого самоврядування. Видатки на  фінансування  засобів  масової  інформації   щодо висвітлення   діяльності   органів   державної  влади  та  органів місцевого  самоврядування  передбачаються  у  Державному   бюджеті України та в місцевих бюджетах окремо. Органи державної влади та органи місцевого  самоврядування  у своїх  кошторисах  зобов’язані  передбачати витрати на висвітлення своєї діяльності засобами масової інформації.

31 січня 2917 року на засіданні сесії Полтавської міськради депутати проголосували за виділення коштів на «Програму висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування м. Полтави та фінансову підтримку засобів масової інформації на 2017 рік» і планували виділити майже три мільйони гривень. У підсумку тоді депутати голосували за меншу суму – 2 мільйони 498 тисяч 900 гривень.

Фінансування з міського бюджету отримали такі ЗМІ:

  • «Полтавський вісник» – 1 мільйон 100 тисяч гривень;
  • «Вечірня Полтава» – 180 тисяч гривень;
  • «Студія «Місто» – 226 тисяч гривень;
  • ПП «Полтава ТВ» – 185 тисяч гривень;
  • ТОВ «Край-медіа» – 185 тисяч гривень;
  • «ІРТ-Полтава» – 280 тисяч гривень;
  • ОТРК «Лтава» – 170 тисяч гривень;
  • ТОВ «ІА Новий день» – 172 тисячі 900 гривень.

Однак існував документ, в якому була зазначена інша сума видатків на полтавські ЗМІ – 2 740 825 гривень. Це дуже солідна сума – майже три мільйони. Більше того, не усі ЗМІ, яким виділяли кошти постійно відвідують заходи, організовані Полтавською міською радою та не проводять регулярну журналістську діяльність. Наприклад, ТОВ «ІА Новий день», яке отримало з бюджету міста минулого року майже 200 тисяч гривень. За даними Єдиного держареєстру юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «ІА Новий день» зареєстроване 2015 року. Засновники – Наталія Мироховець, Артем Тагільцев. Також у цьому розділі вказано і ТОВ «Рекламно-інформаційне агентство «Імпульс». Керівниця ІА «Новий день» – Юлія Чугуєвець, а кінцевий бенефіціарний власник – Георгій Єрьомін. Нині цих людей пов’язують із полтавським піар-агенством «Yoda Consult», якому Полтавська ОДА довірила власний піар – за 1,1 млн .

Згодом видатки на висвітлення діяльності переглянули і додали ще майже два мільйони. Про це відомо із відповіді на запит:

З початку року влада Полтави запланувала витратити на свій піар майже 400 тисяч гривень

З початку 2018 року міська влада запланувала менше видатків на свій піар – 387000 гривень. За даними платформи закупівель Прозорро, виконком Полтавської міськради уже заключив 6 квітня цього року договір із «Зорею Полтавщини» –на суму 190 тисяч гривень. Що входить у обов’язки газети, за умовами договору:

Фото договору

Подібні умови й із іншими медіа. Також знаходимо договорили на 105 тисяч гривень на користь ЗМІ  "ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ "ІНФОРМАЦІЙНО-РЕКЛАМНЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ -ПОЛТАВА" та 92 тисячі гривень – ТОВ «Місто». Очікувано, протягом року будуть підписані ще договори із рядом ЗМІ.

Вісник полтавської влади

Окремо варто згадати «Полтавський вісник». Полтавська міська рада вийшла зі складу співзасновників газети  пару років тому, за відповідний проект рішення депутати проголосували ще навесні 2016 року. Проте газета досі проходить етап реформування, отримуючи тим часом від міської влади найбільше коштів на своє утримання. Звісно, критичного матеріалу щодо діяльності міської влади  у газеті знайти неможливо. Майже кожна перша шпальта – із фото міського голови Олександра Мамая:

фото газета "Полтавський Вісник"

Матеріали – виключно позитивні. Якщо ж і публікують проблемні статті, то під кутом «міський голова допоміг вирішити» тощо:

Фото сторінки газети "Полтаський вісник"

Вплив без впливу

До слова, ТОВ «Місто» донедавна пов’язували із депутатом Полтавської міськради Андрієм Матковським. У березні цього року телеканал продали за 250 тисяч гривень. Новим власником місцевого медіа-ресурсу став екс-депутат Полтавської облради та голова ГО «Центр громадського моніторингу «Погляд» Олександр Залужний. Станом червень 2018 власником «Міста» значиться Стукачева Інна Миколаївна (вочевидь, на сайті ще не встигли оновити інформації у розділі структури власності). Здавалося б, депутат міськради уже не має впливу на ЗМІ. Проте, дивлячись на фото з нагоди Дня журналіста, яке опубліковане на офіційній сторінці «Міста», виникає сумнів, чи припинить Андрій Матковський бути пов’язаним із телеканалом, оскільки також позує на фото. В жодному полтавському ЗМІ такої практики – фотографування  із командою редакції з нагоди професійного свята – немає.  До слова, саме за Олександра Залужного свого часу агітував міський голова Олександр Мамай, відомий у Полтаві як мер, який під час передвиборчої кампанії роздавав цукор.

Загалом добре піаритися уміє не лише міська влада Полтави, а і облдержадміністрація. Полтавська ОДА 2017 року витратила на свій піар понад 1,2 мільйона грн. Один лише 18-хвилинний відеозвіт очільника облдержадміністрації Валерія Головка обійшовся бюджету області в 46 тисяч грн.

Надія Труш

Даний блог створено вказаним тут автором у рамках проекту "Блогери України проти корупції", за підтримки фонду Black Sea Trust. ГО "ІМІ" та Black Sea Trust можуть не погоджуватися з думкою автора блогу.