Таємниці Гатненського Генплану, або Як Гатне втрачало 4, 6 га і ввело в межі села 330 га НААН України

Сьогодні навколо діючого Генерального плану с. Гатне з обох боків точиться боротьба в судах між місцевими жителями та державним підприємством з одного боку і Гатненською сільською радою з іншого. У Києво-Святошинському районному суді розглядаються два судових процеси, один з яких за позовом дружини колишнього кандидата на посаду сільського голови с. Гатне, мешканки Гатного, а другий за позовом Держпідприємства “Дослідне господарство “Чабани” Національного наукового центру «Інститут землеробства НААН». В обох справах позивачі просять одного: “скасувати рішення сесії Гатненської сільської ради від 23 жовтня 2015 року за № 1 “Про затвердження Генерального плану села Гатне Києво-Святошинського району Київської області”.

Дивлячись на перспективи забудови 330 га земель НААН України у пояснювальній записці до Генерального плану і на те, як Гатненська сільська рада активно затверджує містобудівну документацію забудови окремих особливо цінних земельних ділянок можна 4, 6 гектарів - між двох вогнів “Затвердити містобудівну документацію “Генеральний план села Гатне Києво-Святошинського району Київської області”, існуючою площею села 691,8 га та проектною площею села 1188,2 га”, - таким було рішення сільської ради про затвердження Генплану 2015 року.

Після затвердження рішення воно викликало хвилю обурення з боку місцевих активістів Гатного. Погоджувала Генеральний план с. Гатне Архітектурно - містобудівна рада при КОДА. Засідання містобудівної ради при КОДА пройшло зі скандалом та погрозами з боку депутатів Гатненської сільради.

“Саша, ти сьогодні без ушей останешся”, - такі погрози звучали з вуст нинішнього члена виконавчого комітету Гатненської сільради Ігоря Голуба в бік активістів, про що є відповідне відео.

З’ясувалось, що після затвердження Генерального плану було виведено з меж Гатного 4, 6 га земельних ділянок з прибережною захисною смугою і введено їх в межі с. Крюківщина, а в межі Гатного було введено 330 га особливо цінних земель НААН України.

На початку року, 23 січня 2017-го, мешканка Гатного подала позов в Києво-Святошинський районний суд проти Гатненської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення ради від жовтня 2015 року “Про затвердження Генерального плану села Гатне”.

Мешканка Гатного стверджує, що внаслідок прийняття оспорюваного рішення Гатненською сільською радою, земельна ділянка жительки Гатного опинилась за межами населеного пункту, чим було “порушено права мешканки Гатного на вільне користування та розпорядження земельною ділянкою”, а також “позбавлено права в установлений законом спосіб використовувати належну їй земельну ділянку”.

Мешканка Гатного дізналась про те, що її земельна ділянка більше не знаходиться в межах Гатного з відповіді Гатненської сільської ради на її звернення щодо нарахування земельного податку.

“Земельна ділянка, кадастровий номер 3222484001:01:023:5052, знаходиться за межами населеного пункту с. Гатне. У зв’язку з цим виконавчий комітет Гатненської сільської ради … змушений відмовити у задоволенні Вашого звернення”, - йдеться у відповіді Гатненської сільської ради, яке знаходиться у нашому розпорядженні.

Попри це, є низка актів та листів на підтвердження того, що земельна ділянка до прийняття рішення про затвердження Генерального плану все таки належала Гатненській сільській раді. Про це, перш за все, свідчить викопіювання, яке було погоджено сільським головою с. Гатне Броніславом Корицьким.

Загалом до сусідньої Крюківщини після затвердження Генерального плану Гатного відійшло 4,6  га земель разом з прибережною захисною смугою і земельною ділянкою мешканки Гатного. До прийняття скандального рішення сільради на викопіюванні з топозйомки с. Гатне можна побачити, що межа проходить по одній ділянці, а вже після затвердження Генерального плану по іншій.

Такою виглядала межа до затвердження Генерального плану

Після затвердження Генерального плану межа проходить рівно по дорозі, а земельні ділянки разом з прибережною смугою опинились за межами села - в Крюківщині.

Таким чином після прийняття депутатами сільської ради рішення про затвердження Генерального плану, Гатне втратило 4,6 га земель запасу Гатного, включаючи прибережну захисну смугу та земельну ділянку жительки села. Під обома викопіюваннями стоїть підпис сільського голови с. Гатне Броніслава Корицького.

Слід Паламарчуків

З моменту подачі мешканки Гатного позову до Гатненської сільської ради щодо визнання незаконним Генерального плану пройшов майже рік, а по суті справа ще ні разу не розглядалася. Представником Гатненської сільської ради в судовому процесі над скасуванням Генерального плану виступає брат районного депутата - злидня Олександра Паламарчука член виконавчого комітету сільської ради, адвокат за фахом Ігор Паламарчук.

Фото зі сторінки Ігоря у соцмережі Facebook

Член виконкому Ігор Паламарчук також представляє інтереси Гатненської сільської ради в судовій справі, яка триває з 2014-го року стосовно передачі сільською радою земельних ділянок на дренажному каналі в селі Гатне у власність прокурорам та наближеним до сільської ради особам.

Починаючи з 2005-го і закінчуючи 2011-им роком Ігор Паламарчук працював у Києво-Святошинському районному суді на посаді помічника суду. Про це стало відомо з відповіді Києво-Святошинського райсуду на інформаціний запит за підписом голови суду Тетяни Дубас.

Цікавий зв’язок Паламарчука з Києво-Святошинським районним судом доводить і те, що його адвокатська контора розташована по вулиці Мельниченка, 2 у 10-ти метрах від суду, де пропрацював Паламарчук до 2011 року.

Фото Сергій Чагаров. Ігор Паламарчук перед судовим засіданням по Генеральному плану

Голова райсуду допомогла райраді злити 330 га особливо цінних земель Гатному?

На відміну від 4,6 га земельних ділянок з прибережною захисною смугою, яких Гатненська сільська рада вивела з меж Гатного і передала Крюківщині, 330,92 га земель ДП “Дослідного господарства “Чабани”” прийшлись Гатненським депутатам і не тільки їм до смаку.

Як вбачається з ухвали Києво-Святошинського районного суду від 09 серпня 2016 року, Державне підприємство “Дослідне господарство “Чабани” ННЦ “Інститут землеробства НААН” звернулося з позовом до Гатненської сільської ради, Києво-Святошинської районної ради і до низки інших установ про скасування рішення Гатненської сільської ради від жовтня 2015 року “Про затвердження Генерального плану села Гатне”.

Державне підприємство “ДГ “Чабани” просило скасувати рішення Гатненської сільради про затвердження Генерального плану Гатного у зв’язку з тим, що після прийняття оспорюваного рішення в межі Гатного були незаконно включені 330,92 га земель державного підприємства.

Згідно Державного акта на право постійного користування землею господарству було надано у постійне користування 330,92 га земель для проведення науково-дослідних робіт, які перебували за населеним пунктом с. Гатне.

Попри це, Києво-Святошинська районна рада рішенням від 09 червня 2016 року затвердила “проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно - територіальної одиниці села Гатне”, яким збільшила межі Гатного на 1188,2 га земель, в які ввійшли і 330,92 га земель ДП “ДГ Чабани” ННЦ « Інституту землеробства НААНУ».
 

При подальшому з’ясуванні обставин справи, державному підприємству Києво - Святошинська районна рада повідомила, що затверджували в райраді проект землеустрою за затвердженим рішенням від 23 жовтня 2015 року Гатненської сільради Генеральним планом Гатного.

У зв’язку з цим, як зазначається в ухвалі, 9 червня 2016 року Інститут направив Гатненській сільській раді письмовий Протест з вимогою усунути порушення майнових прав на земельну ділянку та скасувати рішення сільської ради відносно затвердження Генерального плану села Гатне, оскільки при розроблені Генерального плану та його подальшому затвердженні були грубо порушені норми містобудівного і земельного законодавства, а також майнові права державного підприємства як землекористувача:

“Спірним рішенням суб'єкта владних повноважень Гатненською сільською радою була затверджена містобудівна документація з включенням до Генерального плану села Гатне (землі громадської забудови) земельної ділянки розміром 330,92 га землі для проведення науково - дослідних робіт державної форми власності, що розташована єдиним масивом за населеним пунктом села Гатне, знаходиться в постійному користуванні державного підприємства та не може бути передана до комунальної власності”, - зазначається в постанові суду.

Однак Гатненська сільська рада відмовила держпідприємству в задоволенні його вимоги щодо скасування рішення по затвердженню Генерального плану Гатного.

Крім цього, державне підприємство “ДГ “Чабани” вказує на те, що Гатненською сільською радою не було враховано інтересів держави та держпідприємства (як землекористувача 330,92 га земель - прим. авт.) та “не було дотримано принципу забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави”. При цьому, “не було дотримано та було грубо порушено правила передачі до комунальної власності земель державної власності які встановлені Земельним кодексом України”. А також не враховано приписи та вимоги ст. 117 Земельного кодексу України.

“Дослідне господарство “Чабани” також вказує на порушення вимог законодавства щодо порядку проведення громадських слухань при затвердженні Генерального плану.

“Генеральний план був затверджений з порушенням вимог законодавства щодо порядку проведення громадських слухань, без узгодження проекту містобудівної документації (Генерального плану) з органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси суміжних територіальних громад…, а детальний план території, розташованої за межами населеного пункту, не розглядався і не затверджувався Києво - Святошинською районною державною адміністрацією, що є грубим порушенням містобудівного та земельного законодавства України”, - йдеться в позовній заяві держпідприємства до Гатненської сільської ради.

У зв’язку з цим держпідприємство просило визнати нечинним та скасувати рішення Гатненської сільської ради від 23 жовтня 2015 року “Про затвердження Генерального плану села Гатне”.

Але суд у задоволенні позову державного підприємства щодо скасування рішення Гатненської сільської ради про затвердження Генерального плану Гатного відмовив.

“Встановлені по даній справі факти свідчать про відповідність дій Гатненської сільської ради… при прийнятті спірного рішення нормам діючого законодавства… Суд не знаходить, порушень прав позивача, оскільки із прийняттям оспорюваного рішення, останній не позбавляється права користування земельною ділянкою, що увійшла до меж села Гатне”, - йдеться в постанові суду за підписом голови суду Тетяни Дубас.

Судом було враховано той факт, що у місцевому засобі масової інформації - газеті «Новий день» від 30 квітня 2011 року викладено інформацію про проведення громадських слухань Генерального плану Гатного.

“5 травня 2011 року о 10-00 год. в приміщенні Гатненської сільської ради… за адресою: с.Гатне, вул. Київська, 138 відбудуться громадські слухання та обговорення проекту генерального плану с. Гатне на період 2006-2026 року.”,- надає докази суд.

А в подальшому, як зазначає суд, в газеті «Новий день» 21 листопада 2015 року було опубліковано проектний план Генерального плану с. Гатне. Також суд взяв до уваги протокол № 2 від 05 травня 2011 року громадських слухань з обговорення Генерального плану розвитку села Гатне і таким чином спростував тезу держпідприємства про те, що Генеральний план був затверджений без проведення громадських слухань.

Але судом не було враховано того факту, що Гатненською сільською радою через два роки після проведення громадських слухань 2011-го - у 2013 році було укладено договір з ТОВ “Українська будівельна кераміка” і ДП “УКРНДПІЦивільбуд” на розроблення містобудівної документації, за яким було здійснено додаткові роботи до Генерального плану с. Гатне, а громадське обговорення по останньому варіанту Генерального плану не проводились. Про це також мешканка Гатного вказувала у позові до Гатненської сільської ради з приводу скасування Генерального плану.

Суд врахував те, що 09 жовтня 2015 року відбулось засідання архітектурно - містобудівної ради при департаменті містобудування та архітектури КОДА, на якій розглядалось питання стосовно Генерального плану села Гатне, за результатами якого було включено до протоколу засідання пропозиції і рекомендації.

“Відповідачем було виконано в повній мірі приписи ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної документації», що підтверджується відповідним протоколом № 2 від 05 травня 2011 року громадських слухань з обговорення Генерального плану розвитку села Гатне та протоколом засідання архітектурно-містобудівної ради при департаменті містобудування та архітектури Київської області державної адміністрації від 09 жовтня 2015 року.”, - зазначає голова Києво-Святошинського районного суду Тетяна Дубас в постанові.

За результатами засідання архітектурно - містобудівної ради до протоколу засідання від 09 жовтня 2015 року, на яке посилається суд, пунктом 4 було зазначено “врахувати вимоги п. 2 ст. 150 Земельного кодексу України та не включати в проектні межі населеного пункту особливо цінні землі дослідних полів науково - дослідних установ і навчальних закладів до вирішення питання щодо припинення права постійного користування за погодженням з Верховною Радою України”.

Залишається відкритим питання, чому суд не врахував пропозиції і рекомендації, зокрема пункт 4 протоколу архітектурно - містобудівної ради при КОДА.

27 лютого 2017 року держпідприємство “ДГ “Чабани” подало апеляцію на рішення судді Тетяни Дубас, яку потім програло, а за тим подало касаційну скаргу, за якою 11 квітня 2017 року було відкрито касаційне провадження.

На жаль, попри позови державного підприємства, підпорядкованого Національній академії аграрних наук, сама НААН також не втомлюється фігурувати у корупційних махінаціях з землею. Як відомо, Національним антикорупційним бюро була відкрита кримінальна справа за фактом зловживання службовими особами НААН України, Києво - Святошинської РДА, Головного управління Держгеокадастру у Київській області, Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі та Гатненської сільської ради при прийнятті рішень на підставі яких з державної власності вибули особливо цінні землі площею понад 100 га. Землю академії аграрних наук України в Гатному з плином часу ріжуть на окремі земельні ділянки, власниками яких стають ТОВки, зареєстровані в місцях масової реєстрації та родичі   президента НААН пана Гадзала, який полюбляє взуття з тварин за десятки тисяч доларів.

На відміну від земель державного підприємства “ДГ “Чабани”” для себе голова Києво-Святошинського районного суду Тетяна Дубас землю відсуджує вправно. Як повідомляли “Наші Гроші”, ще тодішня суддя Києво - Святошинського районного суду Тетяна Дубас у 2008 році рішенням цього ж суду, отримала у селі Музичі три земельні ділянки, площею майже 1,5 га землі. Як зазначають журналісти, землю вона отримала на підставі рішення Києво - Святошинського районного суду, якого немає в єдиному державному реєстрі судових рішень.

Тому постанову Києво - Святошинського районного суду від 24 січня 2017 року за підписом голови суду Тетяни Дубас про відмову у задоволенні позову держпідприємства можна вважати виправданою, беручи до уваги її зв’язки з братом депутата Києво - Святошинської районної ради Олександра Паламарчука - Ігорем Паламарчуком. І тут варто згадати, що Ігор Паламарчук пропрацював у Києво-Святошинському районному суді на посаді помічника судді з 2005-го по 2011 рік, а його брат є депутатом тої районної ради, яка затверджувала проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж Гатного, внаслідок чого Державне підприємство “ДГ Чабани” втратило 330,92 га земель для науково-дослідних робіт.

Тепер, через земельні апетити можновладців Гатненської та Крюківщинської сільської ради, а також Києво-Святошинської районної ради і державної адміністрації та за допомогою внесення змін до Генерального плану Гатного, село втратило 4,6 га з прибережною захисною смугою і сумнівним шляхом включило в свої межі 330,92 га особливо цінних земель Інституту землеробства НААН України, на яких хочуть збудувати чергові житлові комплекси, ймовірно, без централізованого каналізування. Доказом цих висновків є інформація, яка розміщена у текстових матеріалах Генерального плану с. Гатне за 2015 рік.

З текстових матеріалів стає зрозуміло, для чого роками відпрацьовувались схеми дерибану земель Національної академії аграрних наук України.

Сергій Чагаров

Даний блог створено вказаним тут автором у рамках проекту "Блогери України проти корупції", за підтримки фонду Black Sea Trust. ГО "ІМІ" та Black Sea Trust можуть не погоджуватися з думкою автора блогу.