Приховувати видатки із бюджету та виграти суд: досвід Полтавської міської ради

Полтавська міська рада системно не публікує додатки рішень до проектів, як того вимагає законодавство – за 20 календарних днів до засідання сесії чи міськвиконкому. По суті, від жителів міста приховують важливу інформацію про видатки із міського бюджету. Про витрати із бюджету полтавці частіше за все дізнаються постфактум: із новин, онлайн-трансляцій засідань сесій тощо.

15 травня на сайті Полтавської міської ради опублікували розпорядження міського голови про скликання засідання сесії, яка відбулася 24 травня.

Проекти рішень ради, які розглянули на цьому засіданні, публікують далеко не за 20 календарних днів до засідання сесії. Зокрема, важливі документи опублікували 16 і 18 травня, що є фактичним порушенням закону.

Полтава не потрапила у список міст, які можуть похвалитися прозорістю та відкритістю. Про закритість Полтавської міської ради свідчать результати всеукраїнського вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування та рейтингу публічності. Серед недоліків, зокрема, зазначена невчасна публікація проектів рішень. Ще одна проблема – не всі протоколи пленарних засідань профільних комісій  є у відкритому доступі, тобто опубліковані на сайті Полтавської міської ради.

За минулий рік загальний рейтинг Полтави знизився з 51% до 49,7%. Це відповідає низькому рівню публічності муніципалітету. Відбулося незначне падіння рівня публічності Полтавського міського голови з 55% до 50% та виконавчих органів з 52% до 50%. В той же час відбулося зростання публічності депутатів Полтавської міської ради з 47% до 50%. Таким чином, місто перемістилося з 16 місця в індексі – 2016 на останнє в індексі – 2017. Причинами зміни є відсутність суттєвого прогресу у публічності міської влади та ріст публічності інших міст України. Про системність ігнорування прав полтавців (а відтак, закритість влади), дізнаватися, на що саме витрачаються їх податки (за рахунок яких і формується бюджет міста) можна говорити, зокрема,  тому, що на офіційному сайті Полтавської міської ради не публікують завчасно не лише документи до засідань сесій, а і додатки до проектів важливих соціальних програм. Для прикладу, затверджуючи програму  соціального забезпечення та соціального захисту населення м. Полтава «Турбота» на 2018 рік, міська влада не опублікувала на офіційному сайті додатки до програми. Відповідно, полтавці не мали змоги вчасно ознайомитися хоча б із попередніми сумами, які влада планує витратити на турботу про них. А дізнатися про витрати можна було уже після засідання сесії, коли проект був прийнятий депутатами. Не публікуючи додаток, міська влада суперечила  сама собі, адже у проекті рішення зазначалося, що «додаток до цього рішення є його невід’ємною частиною». Більше того, Полтавська міська рада не відразу публікувала додатки до проекту бюджету-2017, вони з’явилися на сайті за день до засідання сесії.

Віталій Нікіпелов, заступник міського голови Полтави з юридичних питань пояснює не вчасне публікування проектів рішень і додатків до них так:

– Розробники мають оприлюднювати вчасно, іноді проекти оприлюднюються на стендах розробників (управлінь), пізніше на сайті міської ради.

Раніше Віталій Нікіпелов пояснював, що «треба відмежовувати оприлюднення звичайно, за законом про доступ до публічної інформації, від спеціальних процедур оприлюднення. Наприклад, які застосовуються при виконанні закону про державну регуляторну політику, політику в галузі господарської діяльності. Регуляторний закон чітко передбачає, що оприлюднення акту відбувається відразу з певними документами, наприклад, аналізом регуляторного впливу. Суттєві зміни регуляторного акту тягнуть за собою початок регуляторної процедури з самого початку. Тобто, знову оприлюднення, знову – аналіз регуляторного акту. Закон про доступ до публічної інформації такої процедури не застосовує».

Ситуацію прокоментував Роман Головенко, юрист ГО «Інститут масової інформації».

– Частина 3 статті 15 Закону «Про доступ до публічної інформації» однозначно вимагає публікувати проекти рішень ОМС за 20 днів до моменту розгляду. На жаль, дана норма постійно порушується багатьма розпорядниками інформації через відсутність ефективного контролю її виконання.

В інших містах були прецеденти скасування рішень через порушення процедури їх прийняття ( через те, що вони не були вчасно оприлюднені). Полтава також має досвід суду через невчасно опубліковані проекти рішень, але невтішний.  Полтавська міськрада довела у суді факт вчасного оприлюднення проектів рішень, хоча тепер уже екс-депутат Ігор Окіпнюк у судовому позові стверджував, що рішення, які виносились на розгляд засідання сесії, не були опубліковані за 20 днів до їх розглядання, як того вимагає закон України. На підставі цього депутат вимагав скасувати рішення сесії, визнавши проведення самої сесії незаконним, але програв суд.

Надія Труш

Даний блог створено вказаним тут автором у рамках проекту "Блогери України проти корупції", за підтримки фонду Black Sea Trust. ГО "ІМІ" та Black Sea Trust можуть не погоджуватися з думкою автора блогу.