Скромні безхатьки? Як і що заробляють полтавські депутати-«соціал-демократи»

«Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр «Європейський клуб» продовжує розповідати про заробітки та статки депутатів Полтавської обласної ради. Чи збагачуються вони під час перебування у депутатському кріслі і як? Ми уже розповідали про депутатів фракції «БПП «Солідарність», «Батьківщини», «Радикальної партії Олега Ляшка», «УКРОП». Дізнайтеся про статки депутатів із фракції «Соціал-демократичної партії».

Під час підготовки публікації використано дані аналітики декларацій депутатів і чиновників OpenDeclarationBot та Declarations.com.ua, що підраховує сумарну кількість задекларованих статків, квадратні метри нерухомості (власні, орендовані чи в користуванні), додає в одну цифру, так само - кількість транспортних засобів, а суму заощаджень у різних валютах конвертує у гривневий еквівалент.

Фракція небагаточисельна – до неї входять 8 депутатів. Очолює Валерій Прядко, екс-директор КП «Полтавафарм». Депутата минулого року звинуватили у корупції, судові засідання тривають досі. Що ж ми могли бачити у декларації за 2016-й рік і які зміни відбулися у новій? Отже, у минулому році і тепер вказані 193.6 м² нерухомого майна, що належать дружині та 1462 м² землі і автомобіль Honda Accord 2,4 2013 року випуску, власником яких є сам депутат. Доходи зросли: було 239489 грн, а стало 310425 грн загального сукупного доходу на рік в декларанта і членів родини. Грошові активи теж виросли: у 2016р. було задекларовано 1674300 грн, а тепер - 1739242 грн. Корпоративні права відсутні, а відтак, і заробітків на бюджеті зафіксувати не вдалося під час аналізу декларації депутата. Хоча, фармацевтика, у якій збудував кар’єру Прядко - галузь прибуткова, підприємства мають багато державних замовлень. Цікаво, після звільнення з КП «Полтавафарм» кількість держзамовлень із новим директором іде вгору. Валерій Прядко недовго побув на посаді керівника КП «Полтавафарм» до цього працював у крупній приватній фармацевтичній компанії «Фармпланета», яка за 2017 рік отримала держзамовлень по Україні майже на 150 мільйонів гривень. Після звільнення подався у бізнес, як неодноразово говорив у інтерв’ю полтавським ЗМІ.  

Михайло Бугрій є чиновником Полтавської ОДА – начальник управління підприємництва торгівлі та регуляторної політики. З декларацій за останні два роки можемо побачити, що зарплата чиновників ОДА виросла більше, ніж удвічі. У 2016-му Михайло Бугрій мав річну  зарплату в сумі 131516 грн, а в 2017-му річна зарплата виросла до 298675 грн.  У все ж таки основним джерелом доходів у сім’ї є дружина, вона займається підприємництвом, дохід за 2017 рік - майже мільйон гривень. Нерухомість в минулій декларації – 274,7 м². Потрібно зазначити, що квартири не було, натомість задекларовані два недобудовані житлові будинки. У декларації за 2017 рік один з будинків вже завершено. Земля – 27800 м2 (три земельні ділянки належать депутату, інші 5 у власності дружини). Грошових активів немає, хоча не так давно Михайло Бугрій декларував більше мільйона гривень заощаджень власних та членів родини, за декларацією про доходи. Корпоративних прав немає, виграних тендерів, які б свідчили про замовлення за кошт бюджету, також.

Микола Жук – доволі скромний депутат, особливих статків не має, задекларовані лише один житловий будинок та три земельні ділянки. Отже, аналізуємо декларацію-2016, бо станом на 13 квітня нової декларації депутата у реєстрі немає. У документі вказано нерухомість – 53,6 м², землю – 74553 м². Транспортних засобів немає. Доходи депутата складають 37458 грн пенсії. А от грошових активів немає. На час обрання депутатом у нині діючий склад представників Полтавської облради Жук був непрацюючим пенсіонером. Корпоративні права –у фермерському господарстві «Кобеляцький отаман» (30000 у грошовому еквіваленті, 100% від загальної власності), він же – кінцевий бенефіціарний власник. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, фермерське господарство, що належало депутату, займається вирощуванням сільськогосподарських культур та виробляє кормами для тварин. Також вказані КВЕДи 47.81 – роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами; 49.41 – вантажний автомобільний транспорт. Станом на квітень, 2018 року бенефіціарієм значиться Марина Моторіна.

Сергій Жук. Висновок після порівняння двох декларацій депутата: доходи падають, а заощадження ростуть. У декларації-2016 вказана нерухомість – 327,6 м², земля – 66200 м² (чотири земельні ділянки, дві з яких належать дружині). Два авто: ВАЗ 21065 1999 року випуску  та причіп декларує депутат, SKODA SUPERB 2013 року випуску – дружина Ольга. Доходи – 896060 грн спільно із доходами дружини,  грошових активів немає. У декларації за 2017 рік транспорт, нерухомість та земельні ділянки - ті ж самі. Доходи в депутата і родини в 2017 році - 528272 грн. Вказані корпоративні права у ТОВ «СІЛЬСЬКІ ТРАДИЦІЇ» (2,25%) та фермерському господарстві «Громада» (50%). Щодо останнього підприємства, то тут депутат значиться власником. Нагадаємо, підприємство «Сільські традиції» знаходилося у Біликах  Кобеляцького району. Після багаторічних скарг та акцій протесту людей свинокомплекс розформували, тварин вивезли. Причина протестів – люди були переконані, що через свинокомплекс, розташований близько до помешкань, у Біликах стояв постійний сморід та почастішали випадки онкозахворювань. Жодних замовлень за кошт бюджету протягом двох років і станом на зараз немає.

Костянтин Кірпосенко. Що бачимо у декларації за 2016-й: нерухомість – 52 м², власницею якої значиться Марина Бокітько. Ані землі, ані транспортних засобів, ані грошових активів депутат та екс-заступник Миргородського міського  голови немає. Доходи – 182913 грн. Є 33% корпоративних прав у ТОВ «НКГ», що займається нерухомістю та організацією будівництва. Замовлень із бюджету не зафіксовано. На початку створення ТОВ «НКГ» іще одним співзасновником був Олег Говоруха, бізнесмен, депутат Миргородської міськради. Аналітичний ресурс You Control вказує іще одну спільну ТОВ-ку Говорухи і Кірпосенка. Це ТОВ «Миргород-будінвест», яке з невідомих причин не вказано в декларації депутата Кірпосенка.  Немає в декларації немає інформації про те, що Костянтин Кірпосенко є співзасновником ГО «Лад і добробут рідному місту!».

У декларації Сергія Мамояна за 2016 рік не вказано абсолютно нічого, окрім 22100 грн доходів. Незрозуміло, де живе депутат із дружиною і трьома дітьми: не вказане ані власне, ані наймане житло. Виходить, в Полтавській обласній раді є безхатько? Станом на 2018-й рік депутат, вочевидь, залишається без житла, оскільки в нещодавно поданій декларації немає змін, окрім незначного збільшення доходів – 50500 гривень. Також у формі змін депутат вказав 900000 грн готівки, яку отримав у подарунок від Чоло Мамояна, імовірно, близького родича.

Микола Первак. З 90-х років працює в автодорі, зараз - на посаді голови обласної профспілки працівників автотранспорту та шляхового господарства України. Нерухомість – 62.1 м2, окрім цього є садовий будинок та гараж, а от землі у депутата немає. Що знаходимо у декларації-2016 ще: авто марки Volkswagen Polo 2011 року випуску . Дохід – 114536 грн, грошових активів немає. Декларація за 2017-й рік – практично без змін, щоправда, трохи виросла зарплата. Також у статті доходів дві пенсії - депутата і його дружини. Корпоративні права у депутата відсутні, замовлень з бюджету немає, і не було раніше.

Марина Рябокінь. Декларація за 2016-й рік надає виборцю таку інформацію про депутатку: нерухомість – 412.9 м2.  Дві квартири у власності депутатки, інші дві – чоловіка; ще пані Марина має 3 нежитлові  приміщення), земля – 6880 м². Вказала 5 транспортних засобів: два авто власних, одне чоловіка, також вона задекларувала два мотоцикли). Вказано 114610 грн доходів та відсутність грошових активів.  Майна чимало у родині, де дружина працює на скромній посаді лікаря Чутівської райлікарні, а чоловік - колишній співробітник ДАІ. У 2015 році Олег Рябокінь був засуджений на 3 роки умовно за хабарництво. У новій декларації за 2017 рік іще цікавіші записи: у чоловіка з’являються два нові нежитлові приміщення у Полтаві, загальною площею майже 200 м², вартість яких не вказана. Батьки - пенсіонери дарують Олегові Рябоконю майже 1 мільйон 300 тисяч гривень у грошовій формі! І сума заощаджень родини виростає у 3 рази: було 271 тис.грн сумарно, а стало 921 тис.грн.

Надія Труш

Публікація підготовлена в рамках проекту «Розвиток моделей громадського моніторингу Е-декларацій на прикладі Полтавської облради та Кременчуцької міськради» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Проект реалізовує ГО «Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр «Європейський клуб»