Раді слід скасувати зобов’язання антикорупціонерів із подання е-декларацій – Ган

Необхідність подання електронних декларацій громадськими активістами, які працюють у сфері протидії корупції, суперечить європейським прагненням України, Верховна Рада має скасувати цю норму.

Так вважає європейський комісар з питань європейської політики сусідства Йоґаннес Ган, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

"Українська влада не виконала своїх зобов'язань. Неможливість скасування цієї норми, зобов'язання державних службовців, що поширюються на громадських активістів, суперечить європейським прагненням України", - йдеться в заяві Й.Гана на сайті Єврокомісії в середу.

За його словами, такі норми суперечать настійним рекомендаціям, наданим Україні міжнародними партнерами, зокрема Венеціанською комісією, БДІПЛ/ОБСЄ та Євросоюзом (зокрема в контексті моніторингу виконання Україною зобов'язань щодо візової лібералізації).

Єврокомісар нагадав, що громадянське суспільство повинно мати можливість контролювати діяльність влади "без зайвих перешкод і втручань", а також зазначив, що система е-декларування була створена для "запобігання корупції державними посадовими особами".

"Додатковий і неприйнятний тягар (е-декларування для активістів - ІФ) грає на руку тим, хто хоче знищити зусилля України із ефективної боротьби з корупцією", - вважає Й.Ган.

Він ще раз наголосив, що е-декларування для активістів громадянського суспільства має бути скасовано: "За останні роки Україна досягла значного прогресу. Важливо не підірвати досягнутий прогрес. Верховна Рада України має повернутися до проблеми і якомога швидше скасувати зобов'язання із е-декларування для активістів громадянського суспільства, обмеживши ці зобов'язання лише державними посадовими особами".

22 березня 2018 року Верховна Рада відмовилася розглядати законопроекти, що скасовують або переносять термін подання електронних декларацій про майно і доходи представниками громадських організацій, які займаються антикорупційною діяльністю. Народні депутати не проголосували за жоден із трьох відповідних законопроектів (№6271, №8120 і №8120-1) для їх включення до порядку денного та розгляду.

27 березня народний депутат України Сергій Лещенко (фракція "Блок Петра Порошенко") анонсував підготовку законопроекту про звільнення антикорупційних активістів від відповідальності за неподання електронної декларації. "Сьогодні антикорупціонери з групою депутатів від "Батьківщини", ДемАльянсу, "Хвилі", "Народного контролю" обговорювали внесення закону про звільнення антикорупційних активістів від відповідальності за неподання електронної декларації. Найближчими днями має з'явитися відповідний законопроект", - написав С.Лещенко на своїй сторінці в соцмережі Facebook.