Своїх не здають: гучну справу про розтрату бюджетних коштів, пов’язану з ринком поховань, давно закрито

Фото з мережі

Нещодавно «Ні корупції» розповідав про монополію на ринку ритуальних послуг в Одесі, що фактично належить давньому керівнику муніципального бюро поховань, який у місті заснував власний успішний бізнес на смерті, Миколі Пеструєву. Незважаючи на те, що ще у 2012 році він залишив пост керівника комунального підприємства, яке займається в Одесі похованням, досі це КП очолює людина, яка вірогідно пов’язана із Миколою Пеструєвим через давні політичні хитросплетіння.

Більше того, навіть ритуальний бізнес Пеструєва має ту саму юридичну адресу, що й міське КП.

У 2016 році одеська поліція відкрила справу про розтрату коштів КП «Спеціалізоване підприємство комунально-побутового обслуговування» протягом 2012-2014 років, коли це комунальне підприємство очолив уже заступник Пеструєва Володимир Ачкасов.

Справа «загинула» на етапі доступу до документів – усього через декілька місяців її було закрито, підозру в розтраті сотні тисяч бюджетних грошей ніхто не отримав, Ачкасов, можливо, не без допомоги впливового екс-боса ухилився від будь-якого покарання. На той момент він уже два роки як не мав офіційно до КП жодного стосунку.

І як це часто водиться в Україні, розтрата коштів є, а винних нема. Подробиці з’ясовував «Ні корупції».

Справи кримінальні

Так, згідно з даними слідства, встановлено, що в період з березня 2012 року до липня 2014 року виявлено факти розтрати коштів КП «Спеціалізоване підприємство комунально-побутового обслуговування» при проведенні ремонтних і господарських робіт на Західному кладовищі Одеси, яке наразі в місті є єдиним, що діє, та Другому християнському кладовищі. Тоді комунальне підприємство очолював наближений до екс-керівника КП Пеструєва Володимир Ачкасов.

Слідство виявило, що в.о. директора підприємства за два роки уклав із двома ФОПами кілька договорів на виконання робіт, пов’язаних із ремонтом і прибиранням на кладовищах, обрізкою дерев і кущів, вивезенням снігу на загальну суму, що перевищує два мільйони гривень.

У той же час правоохоронці звернули увагу, що ФОПи, згідно з документами, виконували роботи самостійно, без залучення підрядних організацій. А ревізори податкової встановили, що обидва ФОПи в декларації платника єдиного податку зазначили, що не мають працівників – чисельність працівників «0».

Слідчі зазначають: ураховуючи цю інформацію, обидва ФОПи просто не могли виконати заявлений обсяг робіт, а дані підписаних актів не відповідають дійсності.

Справа була відкрита у 2016 році за ч. 1 ст. 191 КК України, тобто привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем після актів перевірки Державної податкової інспекції, датованих ще 2015 роком.

Роботу виконували свої

У 2016 році цей акт Податкової потрапив до ЗМІ – скандальний документ опублікувало одеське видання «УСІ». Зокрема, згідно з даними перевірки податкової інспекції, було встановлено, які саме ФОПи заключили вигідну угоду із комунальниками – як виявилось, підприємці мають однакові прізвища, збігається також у двох ФОПах і перша буква по-батькові, що вказує на те, що, можливо, власники підприємств є родичами. Так, для КП роботу на два мільйони гривень виконували ФОП «Григорашенко В.Г.» и ФОП «Григорашенко О. Г.».

У реєстрі вдалось розшукати можливого виконавця робіт для одеського КП – ФОП «Григорашенко Олексій Георгійович» з села Кам’янки Одеської області. Підприємство припинило свою діяльність після перевірки податкової у 2015 році. Головними КВЕДами ФОП зазначений фактично весь перелік робіт, який замовляло одеське КП.

Примітно, що на сайті пошуку роботи досі висить резюме якогось Григорашенка Олексія з Одеси, який шукає роботу водія. Можливо, це той самий успішний комерсант, що отримав від одеського КП сотні тисяч гривень за свою роботу?

Також, згідно з даними аналітичної системи YouControl, з 2013 року зареєстровано й ФОП «Григорашенко Вячеслав Георгійович». Перелік КВЕДів майже повністю повторює діяльність ФОП «Григорашенко О.Г.». Підприємство досі зареєстроване в Одесі за адресою гуртожитка на Терешковій. Більше того, ФОП «Григорашенко В.Г.» навіть у минулому році отримав майже 90 тисяч гривень на держзакупівлях.

Виходить, директор КП Ачкасов підписав угоди із двома, скоріш за все, пов’язаними між собою ФОПами на два мільйони гривень за проведення робіт, які фізично не могли бути виконаними за вказаний час.  Проте ця справа так і не була розслідувана.

На етапі слідства правоохоронці через суд домоглися дозволу на вилучення документів, доступу до телефонних розмов і банківських рахунків – останнє рішення датовано серпнем 2016 року. Але вже у грудні 16-го слідчі вирішили справу закрити через встановлення відсутності в діянні складу кримінального правопорушення.

Таку відповідь на запит надали «Ні корупції» в Нацполіції.

При цьому відомо, що податкова порушення зафіксувала – згідно з ним, або ФОПи приховали робітників, не сплачуючи за них податки, але отримуючи з бюджету сотні тисяч гривень, або роботи на два мільйони просто виконані не були, в той же час гроші КП «загубились» у кишенях посадовців, а ще, можливо, всю роботу виконували комунальники, а кошти платників податків дивним чином «розчинялись» серед можновладців. І жоден за цей злочин не відповів.

Пригоди Ачкасова

Коли у 2016 році через розслідування правоохоронців здійнявся шум, на той час директор КП «Спеціалізоване підприємство комунально-побутового обслуговування» Володимир Ачкасов відмовився від будь-яких коментарів, назвавши це нісенітницею.

У той же час як правоохоронці отримали перші дозволи на обшуки й вилучення документів по цій резонансній справі, Ачкасов залишив Україну й виїхав у подорож по Європі. Принаймні,  на його сторінці в фейсбуці досі можна легко знайти фото з Монако, Італії та інших країн ЄС, викладені якраз під час слідчих дій.

Фото з соціальних мереж

Фото з соціальних мереж

Фото з соціальних мереж

Де перебуває наразі й чим займається екс-директор цвинтарного КП, невідомо. Але відомо інше: претензій від правоохоронців до нього нема, справа на два мільйони гривень просто загубилась і забулась. Єдине, що важливо підкреслити, в Ачкасова ще з 1999 року зареєстрований ФОП, який займається наданням ритуальних послуг. Вочевидь, скандальний колишній директор специфічного КП спокійно продовжує працювати в місті й заробляти гроші.

А в Одесі, як і раніше, ринок ритуальних послуг давно поділено й монополізовано. І платять за це всі містяни, хто стикається з необхідністю поховати близьку людину чи родича.

Олена Зігульська, для "Ні корупції!"