Генпрокуратура «засекретила» кримінальну справу про привласнення мільйонів на реконструкції шевченківських пам’яток

Фото з відкритих джерел

Наприкінці 2017 року прокуратура Черкаської області скерувала до Генеральної прокуратури України матеріали кримінального провадження за фактом розтрати 17 бюджетних мільйонів гривень, передбачених на ремонтні роботи у Національному заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка».  

ГПУ, як сказано у відповіді облпрокуратури на запит "Ні корупції!", мала би вирішити питання про доручення проведення подальшого розслідування Національному антикорупційному бюро України. Однак до бюро справа не дійшла. А ГПУ про її долю розповідати не поспішає, посилаючись на те, що запитувані дані – інформація з обмеженим доступом.

Нагадаємо, що майже чотири роки черкаські правоохоронці шукали винних у розкраданні державних грошей, виділених на реконструкцію маєтку  Енгельгардтів у с.Будище на Звенигородщині, де козачкував Тарас Шевченко.

Фото з відкритих джерел

Роботи розпочали у  2013 році, але досі не завершили. Куди поділися понад 17 мільйонів гривень, і хто в усьому винен, залишається лише здогадуватися.

Як повідомили у відповідь на запит "Ні корупції!" у прокуратурі Черкаської області, слідчий відділ якої проводив досудове розслідування сумнівної реконструкції шевченківської пам’ятки, підозру  у рамках цієї справи нікому не оголошували.  А минулого року усі її матеріали скерували до Генеральної прокуратури України для передоручення проведення подальшого розслідування Національному антикорупційному бюро України. Річ у тім, що у листопаді 2017 року у прокуратури закінчився термін дії повноважень щодо досудового розслідування проваджень з ознаками підслідності НАБУ.

На наш запит щодо того, чим завершилася передача резонансної справи, у ГПУ відповіли, що «відповідно до вимог частини 1 статті 222 Кримінального процесуального кодексу України, відомості досудового розслідування у конкретних кримінальних провадженнях відносяться до таємниці слідства і можуть бути розголошені лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим». Тож, на переконання Генпрокуратури, запитувана «Ні корупції!» інформація має обмежений доступ, і надати її «у порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» немає можливості». Хоча ми запитували лише таке:

  • чи скеровано згадану вище справу до НАБУ,
  • якщо ні, то на якому етапі розслідування нині, чи було оголошено комусь про підозру у рамках цього кримінального провадження.

У Національному антикорупційному бюро нам повідомили, що станом на сьоме березня 2018 року до них не надходило кримінальне провадження за фактом розтрати бюджетних коштів, передбачених на ремонтні роботи у Національному заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка». Тож, імовірно, справа, передана до ГПУ ще минулого листопада, перебуває там і досі.

Як ми вже писали, і як вкотре нам підтвердили у прокуратурі Черкащини,  реконструкцію парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва 19 століття, прилеглої території до маєтку П.В. Енгельгарда та реекспозицію музею Т.Г. Шевченка у с. Будище Звенигородського району проводило ПП «Сфера-Пласт» на замовлення Черкаської обласної державної адміністрації.

Це місцеве приватне підприємство зі статутним капіталом у 100 гривень, засноване 2007 року. Його власником є Юрій Ситник.

Фото з відкритих джерел

 

Згідно з даними аналітичної системи YouControl, «Сфера-пласт» продовжує успішно обертатися. Особливо прибутковим для нього видався 2017 рік, протягом якого підприємство отримало 55 мільйонів гривень. Його основними замовниками були Департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації та військова частина А1201 (с. Богданівка Знам'янського району Кіровоградської області).

скрін з youcontrol.com.ua

До цього, у 2016 році, ПП заробило 11 мільйонів. Основним замовником був той же Департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації.

У 2015 році «Сфера-пласт» отримало 12 мільйонів за двома угодами з Департаментом капітального будівництва Черкаської облдержадміністрації.

скрін з youcontrol.com.ua

Загалом, за інформацією z.texty.org.ua, за останні сім років на 19 угодах підприємство заробило 160 мільйонів гривень.

скрін з z.texty.org.ua

Однією з перших угод підприємства був 10 мільйонний підряд на міжселищний газопровід в Уманському районі, на окрузі нардепа Антона Яценка, «батька» «Тендерної палати», екс-регіонала та члена депутатської групи «Відродження» у Верховній Раді VIII скликання. Більшість депутатів цієї групи — також колишні члени Партії регіонів.

Наприкінці 2011 року Сфера ремонтувала за 18 млн. школу на Уманщині. У 2013 році, окрім садиби Енгельгардта, підприємство освоювало 11 мільйонів на реконструкції Нижнього парку Шевченківського національного заповідника в м. Каневі Черкаської області. Обидва тендери провели за процедурою закупівлі в одного учасника.

У 2016 році Сфера виграла підряд на 4,8 млн грн на будівництво притулку для тварин в Умані. Замовником робіт був Департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА.  Як повідомляло у кінці вересня 2017 року видання «Кропива» , зведення притулку не завершили.

Із судового реєстру можна дізнатися, що службовці Департаменту капітального будівництва Черкаської ОДА, упродовж грудня 2012 року-березня 2015, змовившись з ПП "Сфера-Пласт" для «привласнення бюджетних коштів, які виділялись із бюджету, погоджували та підписували акти приймання виконання будівельних робіт, які містили неправдиві відомості щодо етапу будівництва об'єктів та завищені обсяги і вартість виконаних будівельних робіт, матеріалів».

Йдеться, зокрема, про реконструкцію Нижнього парку Шевченківського національного заповідника у Каневі, реконструкцію парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва 19 століття, прилеглої території до маєтку у с. Будище Звенигородського району, будівництво міжселищного газопроводу в Уманському районі.

Останні ухвали слідчих суддів у розслідуванні наведених вище фактів датовані 2016 роком.

Мирослава Білецька, для "Ні корупції!"