287 компаній одеських депутатів: що кому належить, знає база “Приховані інтереси”

20 лютого ГО Антикорупційний штаб та ГО Антикорупційний офіс презентували в Одесі унікальний інтерактивний інструмент “Приховані інтереси”.

Проект створено для виявлення конфлікту інтересів серед депутатів та посадовців місцевих органів влади у співпраці з Центром демократії та верховенства права в рамках проекту «Посилення коаліції РПР», який впроваджується за підтримки Європейського Союзу.

Приховані інтереси – це сучасний аналітичний інструмент, який спрощує життя регіональним активістам, журналістам та чесному бізнесу. В першу чергу Приховані інтереси дозволяють виявити конфлікт інтересів, а по-друге, дозволяють слідкувати за використання ресурсів громади.

-Більшість зловживань місцевих депутатів виявляється через злив інформації, коли ми говоримо про незаконне лобіювання, - розповіла Галина Янченко, голова правління ГО "Антикорупційний штаб", і наголосила на тому, що інструмент “Приховані інтереси” робить неможливим приховування конфлікту інтересів лобіювання.

“Приховані інтереси” – це база даних усіх фірм, пов’язаних з депутатами та топ-чиновниками, які можна з легкістю аналізувати через зручний пошук. Він може здійснюватися за прізвищем депутата, назвою компанії або номером ЄДРПОУ, а також за географією. Функція “автоматичний аналізатор” протягом кількох секунд знаходить збіг між базою даних та змістом завантаженого документа, наприклад, порядком денним, стенограмою засідання, тендерною документацією тощо, і надає перелік фірм для подальшого аналізу.

– 200 сторінок стенограми будуть проаналізовані за 5 секунд, і ви далі зможете переглядати наявний перелік компанії у нашій базі, - пояснила Ольга Рибак, аналітик проекту “Приховані інтереси”, під час демонстрації роботи автоматичного аналізу на сайті Приховані інтереси.

База одеських депутатів складається з 74 фігурантів, які мають в середньому майже 4 компаній на особу. Іншими “знахідками” поділились партнери проекту ГО "Антикорупційний офіс:

- 66% депутатів земельної комісії мають прихований інтерес у будівельному та орендному бізнесі, - зазначила Катерина Маденс, аналітик та блогер ГО “Антикорупційний офіс”.

Вона також зазначила, що у місцевих депутатів є багато опосередкованих зв’язків з компаніями та людьми, що потенційно впливають на прийняття рішень:

- Багато з них також беруть участь у тендерах, але завдяки автоматичному аналізатору, можна одразу побачити кому належать компанії, що беруть участь у закупівлі, - підкреслила багатофункціональність інструменту Катерина.

Довідково:

“Приховані інтереси” – це база даних усіх фірм, пов’язаних з депутатами та топ-чиновникам, які можна з легкістю аналізувати через зручний пошук за ПІБ чиновника, назвою чи кодом ЄДРПОУ компанії. У 2017 році база була реалізована для Києва, Житомира та Тернополя. Наразі у базі є також Івано-Франківськ, Львів та Дніпро. Навесні планується оприлюднення бази Приховані інтереси народних депутатів України.

Простий інтерфейс та зручність сайту  дозволяють журналістам та активістам з легкістю провести антикорупційне розслідування діяльності місцевого чиновника, перевірити його профіль та пов’язані з ним компанії на предмет доброчесності, а у випадках порушення чи будь-яких підозр щодо прозорості діяльності політика, звернутися до Антикорупційного штабу за відповідною експертизою.

Приховані інтереси