Не треба дурити громадський сектор

На Українській правді вийшла новина про заяву Представниці Президента у Верховній Раді пані Ірини Луценко про те, що громадські організації погодились замінити е-декларування «учасників антикорупційних заходів» на додаткову публічну звітність для всіх 77 тисяч громадських організацій.

Хотілось би звернутись до представників влади – не треба вводити людей в оману. Законопроекти Президента №6675 та №6674, які заміняють е-декларування антикорупційників на додаткову звітність для всіх – НЕ БУЛИ підтримані громадським сектором, повідомляє Громадський простір.

Реформатори

Буквально на днях  вийшла заява найбільшої і найпотужнішої коаліції громадських організацій – Реанімаційного пакету реформ, де чітко вказано, що законопроекти Президента потрібно доопрацювати після висновків Венеційської комісії, а для виправлення помилки з е-декларуванням громадських активістів доречно використати законопроект №6271 авторства народних депутатів, який скасовує е-декларування «антикорупційників» без жодних додаткових вимог.

Правозахисники

Є заява найбільшої української правозахисної коаліції «Правозахисний порядок денний», де розкритиковані законопроекти АП, оскільки вони є не просто дискримінаційними, а й можуть поставити під загрозу роботу правозахисних організацій на окупованих територіях, змусивши оприлюднити інформацію про всіх, хто фіксує порушення прав людини. А саме завдяки їх роботі міжнародна спільнота отримує інформацію про злочини російських окупантів, що забезпечує підтримку України.

Європейські партнери

Законопроекти Адміністрації Президента ще восени проаналізували експерти Ради Європи і назвали норми в них надмірними та дискримінаційними. Такої жорсткої звітності, яку пропонує АП українським громадським організаціям, не існує в жодній країні Євросоюзу.

Міжнародні експерти

Не кращої думки про законопроекти №6675 №6674 і у Вашингтоні. Експерти Міжнародного центру некомерційного права (ICNL) озвучили, що в цих законопроектах багато ризиків. Міжнародні експерти прямо вказали, що хоч частина норм і збігається з вимогами уряду США до великих американських благодійних фондів, але ці вимоги не можна переносити в іншу країну без врахування контексту, в якому вони запроваджувались. І що в США для благодійних фондів, які мають бюджет менше 50 тис доларів, застосовується набагато менша звітність, ніж вимагає АПУ.

Реальна оцінка

Законопроекти Адміністрації Президента - це намір вирішити проблему з е-декларування громадських активістів шляхом створення нової проблеми з додатковою звітністю для всіх громадських організацій.

АП може, звичайно, спробувати переламати через коліно думку громадськості й банально примусити громадські організації до того варіанту, який вони хочуть. Проте не треба в такому випадку говорити, що це зґвалтування прав людини відбувається за взаємної згоди.

Вихід із ситуації

Якщо ж влада має щирі наміри виправити помилку з е-декларуванням громадських активістів, як її представники неодноразово запевняли,  потрібно не вигадувати велосипед і не дурити людей.

Потрібно просто підтримати в парламенті законопроект №6271. І нарешті перестати бачити в громадянському суспільстві ворогів, а побачити рівноправних партнерів.

Громадський простір

Читайте також: Порошенко знайшов альтернативу деклараціям активістів (ОНОВЛЕНО)