7 гривень за квиток у старих маршрутках: чому одеська влада підняла плату за проїзд

Фото з відкритих джерел

З початку року одеситів попередили: плата за проїзд виросте з 5 гривень до 7. Подорожчання вартості квитка на 40% зробило проїзд у старих занедбаних маршрутках одним із найдорожчих у країні.

Пояснення влади, як завжди, неоригінальне – маршрути нерентабельні, паливо росте в ціні, деталі для транспорту дорогі. І жодного слова про покращення якості перевезень.

У той же час у січні визначився переможець на впровадження електронного квитка в міському транспорті, що дасть змогу нарешті вивести з тіні  послугу з перевезення людей, порахувати реальну кількість пасажирів і зробити цей бізнес прозорим. Але, як уже писав «Ні корупції», на відміну від багатьох українських міст, в Одесі встановлювати валідатори та вводити е-квиток буде компанія, наближена до міської влади. То чому ж так різко зросла ціна на проїзд?

Нерентабельні маршрути?

Стрімке зростання вартості проїзду у маршрутках, які зазвичай в Одесі у жахливому стані, викликало обурення серед активістів. Дійсно, міська влада не надала ніяких розрахунків, чому саме на дві гривні зростає ціна, яка точна кількість пасажирів перевозиться і чи справді перевезення людей у місті є нерентабельним.

У той же час усім зрозуміло, що навряд чи бізнесмени будуть працювати без прибутку, а ринок маршрутних перевезень у Одесі є приватним.

Фото автора

На зустрічі директора міського департаменту транспорту, зв’язку та організації дорожнього руху Олександра Ілька та заступника міського голови Андрія Котляра із громадськістю чиновник пояснив, що головною причиною підвищення тарифу в маршрутках стало зростання вартості палива, додаючи, що в режимі маршрутного таксі перевізник може самостійно підвищувати тариф. У той же час Ілько визнав, що в договорі є пункт про неможливість змінювати тариф без погодження з міською владою. За розрахунками чиновника, вартість палива з 2015 року виросла на 55%.

«Были подняты минимальные заработные платы. То есть в любом случае повышается ЕСВ. Могу сказать, что в городе Одесса не появилось ни одного нового перевозчика. В 2011 году – 103 маршрута действующих, в 2018-м – 75. Сегодня у нас отток водителей. У нас все маршруты, грубо говоря, дублируют друг друга, поэтому у нас происходит битва между разными перевозчиками. Я вижу другую стратегию: развивать муниципальный транспорт, а маршрутки должны быть вспомогательными», - прояснив позицію Ілько.

Протест проти підняття тарифів на проїзд. Фото з відкритих джерел

Але, по суті, він констатує протиріччя: з одного боку, за версією влади й перевізників, маршрутний бізнес є нерентабельним, з іншого, за словами Ілька, - перевізники «б'ються» поміж собою за маршрути.

Не погоджуючись з таким рішенням, одеські активісти провели акцію протесту, зареєстрували петицію та кілька разів спілкувались із міськими чиновниками.

«Те тарифы, которые должны были быть обоснованы, поданы в департамент транспорта, рассмотрены на исполкоме, только после этого можно говорить о повышении стоимости тарифа. Я до сих пор не понял, что у нас произошло – начальник департамента транспорта говорит, чтобы мы спрашивали у перевозчиков. Но это перевозчики должны были подать расчеты в департамент, их должны были проверить, согласно опять же законодательству, эта информация должна быть прозрачна. Но где мы ее видим? Нигде. У нас, наверно, какой-то особенный город», - коментує підвищення тарифів голова ДемАльянсу в Одесі Юрій Дьяченко.

Також однією з головних претензій з боку громадян є незадовільний стан маршрутних таксі, які перевозять кожного дня тисячі містян, - це і застарілий транспорт, і аварійні авто, і відсутність кондукторів, що нерідко створює аварійні ситуації на дорогах. Ці питання обговорювались у рамках круглого столу в Одеській міській раді за участі не тільки чиновників і громадськості, але і перевізників.

Звичайні одеські маршрутки. Фото автора

Зокрема, перевізники підкреслюють, що хотіли підняти тариф ще у 16-му році через зростання курсу долару й палива. За їхніми розрахунками, зростання проїзду до 7 гривень є мінімальним, бо є розрахунки підняття вартості проїзду взагалі до 15 гривень.

У той же час осередок ДемАльянсу створив інфографіку з візуалізацією вартості проїзду в міському транспорті України. Як виявилось, ціна за проїзд у 7 гривень є однією з найбільших по країні.

Відправивши запит до департаменту транспорту, зв’язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради з проханням надати обґрунтування підвищення тарифу в маршрутках, ми вже більше трьох тижнів чекаємо на відповідь. Поки що безуспішно. 

Перевізники всі свої

Хто ж обслуговує одеситів? На сайті Одеської міської ради є перелік усіх перевізників, які працюють у місті. Як виявилося, з 10 перевізників 9 приватних, найбільший з них ПАТ «Північтранс». І серед них нема випадкових.

Так, згідно з даними аналітичної системи YouControl, компанія «Північтранс» належить кіпрському офшору. Більше того, вочевидь, підприємство створено на базі державного, бо до 2011 року до складу засновників входило регіональне відділення Фонду держмайна України в Одеській області.

За інформацією ЗМІ, насправді ПАТ «Північтранс» контролює власник центрального автовокзалу міста Сурен Сардарян, який «засвітився» у скандалі з тітушками.

ТОВ «Турист», яке в Одесі обслуговує більше десяти маршрутів, контролюється, поміж інших, і екс-депутатом міської ради від Партії регіонів Андрієм Ждановим.

Андрій Жданов. Фото з відкритих джерел

Ще один крупний перевізник компанія «Віраж» належить бізнесмену Анатолію Манойлу. Він давно займається перевезеннями в місті, стабільно виграючи конкурси. Кілька років тому маршрутка Манойла потрапила в гучне ДТП, внаслідок чого загинула дівчина. Тоді бізнесмен теж жалівся на нерентабельність підприємства. У той же час  він займається такою «невигідною» справою вже багато років. Більш того, за Манойлом числиться  ще чимало автотранспортних підприємств. Вочевидь, бізнес таки приносить прибуток.

Власником МП ТОВ «Швидкісні автобусні маршрути» є Кирило Шлапак, за яким значиться ще чимало бізнесу в Одесі.

Компанія «Авторух сервіс», яка обслуговує чотири постійних маршрути в Одесі, ще й регулярно виграє на тендерах.

Сім регулярних і один сезонний маршрут обслуговує компанія «АТП Кіностудії», яка належить бізнесмену Віталію Вакалюку. Статутний капітал фірми всього тисяча гривень. Слід додати, що 10 років тому ця фірма була оштрафована Антимонопольним комітетом разом із іншим перевізником  за необґрунтоване підвищення тарифу. Тоді планувалось оштрафувати компанії на 10% прибутку за рік, що станом на 2008 рік складало більше 2 мільйонів гривень! Навіть при курсі 8 гривень за долар ця сума складає близько 260 тисяч доларів США. Виходить, ще 10 років тому навіть при тому, що ринок не є прозорим, офіційно одеські перевізники заробляли надприбутки.

ТОВ «Автотранс-Україна» належить двом підприємцям. У той же час фірма, можливо, пов’язана із вічним чиновником Одеси, який наразі займає пост заступника міського голови, Олесем Янчуком. Так, через ланцюг компаній фірма виводить на якусь Олену Міленіну (досить рідкісне прізвище). Дружину Янчука звуть Тетяна Міленіна. Вірогідно, вони є родичками.

Більше того, вочевидь, офіційний власник ТОВ «Автотранс-Україна» пов'язаний із ще одним міським перевізником фірмою ПП «Старс Транс». Разом вони обслуговують п’ять постійних маршрутів і два сезонних.

Компанія «Гленкор-Юг» належить кільком бізнесменам, серед яких відомий активіст і борець за повернення Криму Ленур Іслямов, який увійшов у засновники цього підприємства ще в 2010 році. Примітно, що він вказаний як громадянин РФ. Слід додати, що компанія обслуговує один із найбільш популярних маршрутів Одеси.

Статутний капітал фірми при цьому 26,2 тисячі гривень.

Конкурс під своїх

Але початок року в Одесі ознаменувався ще однією важливою подією в транспортному житті міста. Так, наприкінці січня конкурсна комісія обрала інвестора для реалізації автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському транспорті, так званий проект «Електронний квиток».

Як уже повідомляв «Ні корупції» раніше, в нашому місті вирішено було не залучати кредитні чи бюджетні кошти, а знайти інвестора під цей гучний проект. За умовами об’явленого конкурсу, інвестор буде отримувати майже 10% від кожного проданого квитка протягом 10 років.

На конкурс подалась лише одна компанія, яка і була обрана переможцем. Пізніше стало відомо, що Антимонопольний комітет регіону вважає умови конкурсу з вибору інвестора для впровадження проекту «Електронний квиток» написаними під конкретну компанію. Тому й не дивно, що ніхто з інвесторів не захотів брати участь у проекті.

Додамо, що компанія-переможець ТОВ «Одеська міська карта» заснована одним з монополістів на ринку оплати комунальних послуг в Одесі ТОВ «ГЕРЦ», яке пов'язане із близьким до міської влади скандальним бізнесменом Володимиром Галантерником. Примітно, що керівником компанії «Одеська міська карта» є екс-заступник очільника області часів Януковича, який деякий час після Майдану навіть керував «Укравтодором», Олександр Малін.

Олександр Малін. Фото з відкритих джерел

Враховуючи ці факти, зрозуміло, чому одеська влада обрала саме цього «інвестора». І цілком очікувано, що тарифи у громадському транспорті в місті будуть зростати ще неодноразово.

 Олена Зігульська, для "Ні корупції!"