Deutsche Welle звинуватила Петра Порошенка в реалізації податкових схем у Німеччині

Компанії, які знаходяться під контролем українського Президента Петра Порошенка, можуть потрапити під санкції німецького законодавства про відмивання грошей через неналежне декларування бенефіціаріїв заводу в Німеччині.

Про це йдеться в публікації Deutsche Welle "Непрозорий бізнес Петра Порошенка в Німеччині", передають Українські новини.

Автори публікації уточнюють, що до складу агрохолдингу Петра Порошенка "Укрпромінвест-Агро" з 2011 року входить завод з виробництва крохмалю, розташований в містечку Ельстерауе на сході Німеччини. У розпал скандалу навколо "панамських досьє" DW на прикладі цього заводу писала про те, як офшорні схеми дають можливість знизити податки, не афішуючи прізвищ власників.

У минулому році в Німеччині з'явився реєстр, в який німецькі фірми повинні були внести прізвища своїх кінцевих бенефіціарів. Йдеться, перш за все, про компанії, власники яких перебувають за кордоном і нерідко свідомо приховують свої активи за допомогою офшорів.

"Як тільки реєстр став доступним для журналістів, DW направила запит, сподіваючись дізнатися, які ж прізвища криються за компаніями з Кіпру та Британських Віргінських островів, на які через німецьку Interstarch GmbH оформлений завод, що входить до групи "Укрпромінвест-Агро" Петра Порошенка. Як з'ясувалося, українські інвестори нічого не внесли до реєстру, очевидно, порушивши німецький закон про боротьбу з відмиванням грошей", - стверджує видання.

Interstarch GmbH, відповідно до закону про відмивання грошей, повинна була до першого жовтня минулого року внести прізвища своїх бенефіціарів до реєстру прозорості, адже вони не вказані ні в переліку засновників, ні в установчому договорі. Згідно торговому реєстру, власником міноритарної частки Interstarch GmbH є компанія "Інтерстарч Україна". Ця компанія, що входить в холдинг Петра Порошенко "Укрпромінвест-Агро", офіційно купила 24,95 відсотка акцій Interstarch GmbH влітку 2016 року. Продавцем виступила кіпрська компанія Camarin Limited, яка до сих пір залишається головним співвласником заводу з часткою в 75,05 відсотків.

Власником кіпрської компанії називає себе Сергій Зайцев. Багаторічний топ-менеджер концерну "Рошен" в інтерв'ю українським ЗМІ у 2016 році повідомив, що саме він є бенефіціаром компаній, на які оформлено німецький завод: кіпрської Camarin Limited і її материнської компанії Euro Business Investments Ltd з Британських Віргінських островів.

Цю інформацію у відповідь на запит DW надали тоді і в компанії ICU, яка консультує Петра Порошенка і його партнерів з питань іноземних інвестицій.

"Виходячи з цього, менеджери Interstarch GmbH повинні були внести в реєстр прозорості прізвища Зайцева як бенефіціара офшорних компаній, що має частку в 75 відсотків у німецькій фірмі, а також, очевидно, і Петра Порошенка", - стверджує DW.

Згідно з інформацією ICU, Зайцев передав управління німецьким заводом агрохолдингу Порошенко, отже, Interstarch GmbH керують менеджери українського Президента. Наглядову раду німецької компанії, згідно з документами в німецькому торговому реєстрі, очолює гендиректор "Укрпромінвест-Агро" Євген Саєнко. Його заступником є ​​Андріан Крячок - директор компанії "Інтерстарч Україна", яка є співвласницею Interstarch GmbH і тісно співпрацює з нею, зокрема, в питаннях збуту продукції.

Згідно з німецьким законом про боротьбу з відмиванням грошей, бенефіціаром може вважатися не тільки власник істотної частки (понад 25%), а й особа, "яка здійснює контроль над підприємством таким чином, який можна прирівняти до цього". Ключовим критерієм визначення кінцевого бенефіціара в таких випадках, як пояснюють юристи, є вплив людини на призначення керівних органів підприємства.

"Подібне визначення бенефіціарів власників міститься і в українському законодавстві. Проте, в українській електронній податковій декларації Петра Порошенка даних про те, що він є бенефіціаром німецької компанії, також немає. Зате в декларації Президента вказана вищезгадана компанія "Інтерстарч Україна", якій належить міноритарна частка в Interstarch GmbH. Про діяльність "Інтерстарч Україна" Президент, ймовірно, добре обізнаний: як випливає з податкової декларації Порошенко за 2015 рік, його дружина Марина отримувала там зарплату. Крім того, сім'я Президента орендувала у цій компанії позашляховик Range Rover", - йдеться в публікації.

На те, що положення про реєстр прозорості внесли саме в закон про боротьбу з відмиванням грошей, є свої підстави. Адже і для формально легальної анонімності і мінімізації податків, і для відмивання злочинно отриманих грошей часто використовуються однакові офшорні схеми, констатують експерти. Сергій Зайцев, судячи з інформації в німецьких реєстрах, надав німецької компанії, що знаходиться в управлінні Порошенка позики на більш ніж 54 мільйонів євро.

Як свідчать дані реєстру на Кіпрі, ці гроші Camarin Limited Зайцева займає у його ж компанії Euro Business Investments Ltd з Британських Віргінських островів. Яке походження коштів цієї компанії, незрозуміло.

"Коли щорічно підприємство отримує мільйонні кредити від офшорних компаній, виникає логічне запитання: звідки ці гроші? Це має риси пральної машини для грошей", - вказав раніше в бесіді з DW Ганс-Лотар Мертен (Hans-Lothar Merten), найвідоміший німецький дослідник офшорних схем.

У німецькому бізнесі Петра Порошенка задіяні, зокрема, кошти підприємств, які фігурували в "панамських досьє". Як свідчить звітність кіпрської компанії Camarin Limited Сергія Зайцева, вона надавала позики не тільки компанії Порошенко і Зайцева в Німеччині, а й іншим фірмам, пов'язаним з оточенням Президента.

Сама кіпрська компанія Зайцева, в свою чергу, отримувала кошти, в тому числі, і від офшорної Intraco Management Ltd з Британських Віргінські острови. Згідно з документами панамської юридичної фірми Mossack Fonseсa, ця компанія також належала Сергію Зайцеву. Як з'ясували українські журналісти, проаналізувавши "панамські досьє", Intraco Management Ltd заробляла на організації чартерних авіаперевезень для українських олігархів.

Нагадаємо, офшори Порошенка з'явились в новому розслідуванні журналістів з усього світу. Пізніше у Порошенка заявили, що "Райські документи" - це "безпідставні домисли".

Читайте також У ПОРОШЕНКА ЗАЯВИЛИ, ЩО “РАЙСЬКІ ДОКУМЕНТИ” – ЦЕ “БЕЗПІДСТАВНІ ВИГАДКИ”