Через порушення рівненської поліції Уповноважений з прав людини відкрив провадження

Нещодавно «Четверта влада» опублікувала розслідування про працівників навчальних закладів, яких впіймали на отриманні хабара, або ж засудили за корупцію. Втім попри це вони далі працюють у закладах освіти", повідомляє "Четверта влада".

"Ми виявили вісім таких історій за останні чотири роки, про які не могли не знати поліцейські. Втім поліція Рівненщини нам повідомила лише про два з них. Про решту правоохоронці не розповіли. Ми вкотре оскаржили неправомірну відмову у наданні інформації Уповноваженому з прав людини", - повідомляє видання. 

Представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини відкрив адміністративне провадження за зверненням журналістки «Четвертої влади» Анни Калаур щодо порушення права на інформацію Головним управлінням Національної поліції в Рівненській області. 

Про це повідомила представник Уповноваженого з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді Україні Ірина Кушнір. 

Уповноважений Верховної Ради з прав людини з`ясовуватиме чому поліція замовчала інформацію про хабарництво у навчальних закладах Рівненщини. Слідчу Тетяну Михальчук, якій переадресували запит і яка відповіла журналістці «Оскаржуйте, будь ласка. Щастя-здоров`я» тепер можуть оштрафувати. Фото із особистої ФБ-сторінки

У грудні 2017-го, в ході підготовки розслідування «Педагоги з готівкою: як карають упійманих на хабарах працівників навчальних закладів Рівненщини», журналістка звернулася із запитом до Головного управління поліції у Рівненській області. У ньому просила надати інформацію про всі такі випадки, зафіксовані првоохоронцями впродовж останніх чотирьох років. 

Незабаром поліція відповіла. Втім журналістці надали інформацію лише про два випадки затримання на хабарах.

Помоніторивши новинні ресурси, судовий реєстр та за допомогою прокуратури ми дізналися принаймні про вісім таких випадків.

Тобто поліція надала неповну інформацію. Знайти відповідальних за доступ до публічної інформації в поліції непросто. З’ясували, що інформацію на запит готувала слідча ГУНП у Рівненській області Тетяна Михальчук. Вона розповіла, що повідомила лише про відомі їй розслідування. Коли журналістка сказала, що оскаржуватиме відповідь поліції, слідча відповіла: 

"Я бачу ті провадження, які в нас, в слідчому управлінні. Далі я не бачу. Звертайтесь в прокуратуру з таким запитом. (...) Оскаржуйте, будь ласка. Щастя-здоров`я. І на мій номер мені більше не дзвоніть", – сказала Тетяна Михальчук.

Отримавши таку відповідь ми звернулися до Уповноваженого з прав людини і надали всі докази неправомірних дій поліції.

Що означає провадження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини? Відтепер Уповноважений має провести комплекс заходів з метою парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини, одним з яких є право на інформацію. В перспективі можливі перевірки діяльності ГУНП у Рівненській області, візити Уповноваженого без попередження до поліції, судовий розгляд тощо.

Винній посадовій особі поліції загрожує штраф 425 гривень.

"Чим небезпечна така відповідь поліції? По-перше, такі відповіді підривають репутацію правоохоронного органу і ускладнює роботу журналістам. По-друге, поліція, або приховує реальну картину, або поліцейським просто лінь шукати інформацію. По-третє, страждати від цього може читач, адже йому, по суті, підсовують неправду. Наступного разу нам можуть сказати, що в Рівному не затримали жодного хабарника, або взагалі проігнорувати запит. Ми просили поліцейських надати повну відповідь, але, мабуть, їм байдуже і вони не відчувають, що за подібне можуть бути покарані", переконана журналістка Анна Калаур. 

Видання нагадало, що після скарги його журналістів звільнили посадовця Генпрокуратури

Читайте також ТОРІК В ОМБУДСМАНА ВІДКРИЛИ 2714 ПРОВАДЖЕНЬ ПРО ПОРУШЕННЯ ПРАВА НА ДОСТУП