Гнап: Причина зниження вакцинації серед населення – корупція у вищих владних кабінетах

Журналіст-рослідувач Дмитро Гнап проаналізував статистику щеплень в Україні й виявив, що причиною зниження вакцинації серед населення стала корупція у вищих владних кабінетах та їхня безкарність, що допустили правоохоронці.

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

«Зазначу одразу, я - переконаний прихильник щеплень. Але чому сьогодні в Україні панує такий затятий саботаж щеплень? Ми ж не завжди були такими малобізнаними та забобонними, правда? Можливо, щось сталося, що збільшило кількість противників щеплень в рази? А зниження щеплень від кору катастрофічне: із майже 100% щеплених в 2003-му до 40% щеплених в 2016-му. Як ми докотилися до цього? Щоб зрозуміти, проаналізуємо ситуацію по роках і бачимо, що в 2008-му році та в 2013-му в Україні різко падає кількість щеплень від кору», - пише журналіст.

Зі слів Дмитра Гнапа причина цьому процесу зловживання чиновників на рівні Міністерства, через що українцям продавали неякісну вакцину.

«А сталося ось що. В 2008-му році в Краматорську від щеплення проти кору та краснухи помер старшокласник. 85 учнів з його школи потрапило до лікарень. Далі були скарги про численні випадки госпіталізації дітей після цього щеплення з усієї України. Згодом, Генпрокуратура з’ясувала, що тодішній заступник міністра охорони здоров'я Микола Проданчук перевищив службові повноваження дозволивши закупівлю несертифікованої і неякісної індійської вакцини. Тоді Проданчук ховався від слідчих, його оголосили в розшук. Але він не сів за грати. Сьогодні Проданчук очолює Інститут токсикології Міністерства охорони здоров’я. Згідно декларації, він отримує там майже 3 мільйони гривень зарплати на рік. Купив собі дорогу ауді, має купу нерухомості. Ще й отримує ордени за служіння. Короче, був би ще багатшим і щасливішим, якби з прокурорами не довелося ділитися», - розповідає журналіст.

Аналізуючи ситуацію, пише розслідувач, чергове зниження щеплень серед населення теж стало наслідком продажу неякісної вакцини.

«Після того випадку суспільство почало потроху оговтуватися від шоку. Кількість щеплень поступово почала рости в 2010-2012-му роках. Аж раптом у кінці 2012-го сталася нова трагедія: від щеплень проти гепатиту померли діти. Пам’ятаєте таку назву: «Фармстандарт-Біолік»? Це фірма, яка випускала неякісну вакцину, від якої і сталася трагедія. Співвласником фірми був син міністра охорони здоров’я Богатирьової. Матуся-міністр, користуючись владою, нахилила лікувальні заклади так, що фірма синочка почала вигравати всі тендери на постачання вакцин і ліків. За два роки він отримав 1,5 мільярди гривень. Але розігрітий скажений конвеєр бабла дав збій. Фірма Богатирьова-молодшого просто фізично не могла забезпечити якість такої кількості вакцин.

Вакцини почали «бодяжити» і порушувати технологію, і те лайно розвозили по медичних закладах. Внаслідок чого почались дитячі смерті. В закритому звіті МОЗ йшлося про 8 смертей. Народний депутат Сенченко тоді проводив власну перевірку і стверджував, що цифра значно більша. Кількість же дитячих захворювань, ускладнень і випадків інвалідності після того злощасного щеплення навіть не піддається підрахункам. Я особисто знаю про два таких випадки в Києві. Зрештою вакцину «Біоліка» заборонили. Але ніхто за це так і не сів. Богатирьова з синами спокійно звалила до Росії. Їхня фірма досі працює в Україні», - пише Дмитро Гнап.

Та резюмує, мовляв, не дивно, що суспільство, яке було двічі жорстоко обдурене владою, тепер з острахом дивиться на щеплення і вакцини.

Втім, журналіст додає, що ситуація змінюється на краще, адже на місце провалу державної медицини приходить приватне лікування, де можна пройти обстеження і зробити щеплення якісною вакциною.