Справа Youcontrol: держава захищається від доступу до відкритої інформації

Що може сказати прокурор у справі про несанкціонований доступ до відкритих державних реєстрів, і чого по-справжньому бояться державні органи – про це, як повідомляє Судовий репортер, 2 січня йшлося у засіданні Шевченківського суду Києва, де обирали запобіжний захід керівнику YouСontrol Сергію Мільману. 

Фото "Судовий репортер"

Забігаючи наперед, скажемо, що суд обмежився заставою у 51 тис грн. Для порівняння – прокуратура хотіла  6,5 млн грн., суттєво більше, аніж передбачено КПК для такої підозри.

Також Мільмана зобов’язали здати паспорт для виїзду за кордон, прибувати за викликом слідчого, прокурора і суду, без дозволу не відлучатися з Києва, повідомляти про зміну місця проживання і місця роботи. Строк дії запобіжного заходу – 2 місяці.

Раніше, 27 грудня, Мільману було вручено підозру за ч.2 ст.361 ККУ – втручання в роботу електронних систем і комп’ютерних мереж.

29 грудня суд почав засідання із обрання запобіжного заходу, але зробив перерву, щоб ознайомитися із запереченнями захисту.

Фото "Судовий репортер"

2 січня в залу суду разом з учасниками процесу прийшли активісти і преса. Інтерес підігріла ініціатива прокурора у попередньому засіданні зробити судовий розгляд закритим. Суддя Олег Малинников взяв перерву і якраз 2 січня мав розібратися з цим питанням. А деякі знімальні групи ще до засідання, щоб перестрахуватися, подали в суд заявки на зйомку.

І то чи перед лицем закону, чи під прицілом чотирьох телекамер, але суддя Малинников вирішив проводити відкрите засідання. Суддя пояснив, що у засіданні буде йтися не про «таємниці, які є в матеріалах кримінального провадження», а про характеризуючі дані підозрюваного. 

Фото "Судовий репортер"

Зі свого боку, адвокати попросили відсадити слідчого СБУ Дениса Мазуркова від прокурора Олесі Скрипник, наполягаючи, що він не учасник засідання. «Він що Вам так заважає?!», - відреагував суддя і пообіцяв, що слідчий не буде порушувати порядок, якщо адвокати самі не будуть його чіпати, тобто ставити запитань. Пізніше Малинников таки попросив слідчого відсунутися: захист заявив, що він підказує прокурорші, що говорити.

Крім того, 2 січня суд послухав ще одного нардепа охочого взяти керівника Youcontrol на поруки. Йдеться про Олександра Опанасенка. Нагадаємо, що 29 грудня аналогічну заяву подавав Георгій Логвинський. У підсумку жодному з них суддя так і не повірив.

Прокуратура: Youcontrol винен державі 6,5 мільйонів за користування реєстрами

Суть підозри Сергію Мільману зводилась до двох основних пунктів: 1) Youcontrol несанкціоновано втручається в роботу державних реєстрів і шкодить їх роботі; 2) Youcontrol не заплатив 6,5 млн грн адміністраторам державних реєстрів ДП «Національні інформаційні системи» і ДП «Інформаційно-ресурсний центр».

«Мільман почав укладати з суб’єктами господарської діяльності і фізичними особами договори на право використання цієї програми, з допомогою якої здійснюється негласне, несанкціоноване втручання в роботу електронних систем та комп’ютерних мереж державної форми власності. А також здійснюється збут цієї інформації, яка належить державним органам, у тому числі з обмеженим доступом, не маючи на це дозвільних документів», - сказала прокурор Олеся Скрипник.

Фото "Судовий репортер"

На думку прокурора, така діяльність суперечить закону про інформацію, закону про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних мережах і закону про захист персональних даних.

Прокурор зазначила, що у червні-липні 2017 відбулося два слідчих експерименти. За її словами, в ході експериментів зафіксовано, що системою YouСontrol здійснюється несанкціонований доступ до автоматизованої системи ДП «НАІС» в порушення встановленого порядку. У подальшому це підтвердила судова експертиза в Харківському Інституті Бокаріуса. «Що призвело до витоку, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації та порушення встановленого порядку маршрутизації», - озвучила прокурор висновки експертів.

6 жовтня адміністратори реєстрів - державні підприємства «НАІС» і «ІРС» - визнані потерпілими у справі Youcontrol. Вони заявили цивільні позови на суму 6,5 млн грн.

«З 107 пулів ip-адрес Youcontrol з 01.07.2016 до 15.02.2017 було надіслано майже 2 млн запитів, відповідно до тарифу, що YouСontrol мав сплатити 882 тис грн за отримання такої інформації», - пояснила Скрипник.

Прокурор повідомила про аналогічні претензії Інформаційно-ресурсного центру на суму більше 5 млн грн. «В період з 0.04.2015 по 30.06.2016 з 96 пулів YouСontrol здійснено понад 1 млн запитів», - сказала Скрипник.

Адвокат Андрій Костенок підкреслив, що державні підприємства нарахували збитки не від втручання в роботу систем, а від неукладання договорів про використання реєстрів, а тому це може бути господарський спір, але аж ніяк не кримінальна справа.

Адвокат Данило Глоба нагадав, що закон про реєстрацію юридичних осіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань передбачає можливість укладення договорів, щоб отримувати інформацію не в порядку загального доступу, а напряму.

«Суб’єктам приватного права може надаватися прямий доступ до Єдиного державного реєстру в електронному вигляді у режимі реального часу на платній основі на підставі договорів, укладених з технічним адміністратором», - йдеться у п.7 ч.2 ст.11 закону про реєстрацію юридичних осіб.

Глоба зазначив, що YouСontrol кілька разів звертався до адміністратора реєстру про укладання такого договору, але отримав відмову. Пізніше сам Сергій Мільман пояснив, що адміністратори не хотіли підписувати угоду саме тому, що Youcontrol фігурує у розслідуванні СБУ. Водночас держава гарантує право безперешкодного доступу до державних реєстрів, а тому, як вважають адвокати, несанкціонованого доступу бути не може.

Прокурор: державні органи захищаються від відкритого доступу до інформації

Переконуючи суд зобов’язати підозрюваного здати паспорт, прокурор також повідомила, що Мільман з родиною планує виїхати за кордон і зараз вирішується питання щодо продажу його нерухомості в Україні. Зокрема, він нібито планує переїхати до США і звідти координувати роботу YouСontrol. Адвокати це заперечували і повідомили, що в їх клієнта немає візи для перебування в США.

Сам Сергій Мільман сказав судді, що готовий співпрацювати зі слідством і давати покази.

«Я вже ходив на допити. Слідчий Мазурков запрошував мене, щоб повернути гроші, а вручив мені підозру», - розповів підозрюваний. 

Фото "Судовий репортер"

Перед виходом судді у нарадчу прокурор зробила останню спробу переконати публіку, що діяльність компанії Мільмана не законна.

«YouСontrol не має жодного відношення до роботи з відкритими даними. Інформація, яка циркулює в автоматизованих системах, захищена державою. Державні адміністратори витрачають шалені кошти на захист цієї інформації.

Це Міністерство юстиції, Державна фіскальна служба, також інші реєстри, які захищаються від витікання цієї інформації, відкритого доступу до цієї інформації», - наголосила у своєму виступі прокурор Олеся Скрипник.

Фото "Судовий репортер"

***
Після виходу з нарадчої суддя озвучив короткий текст ухвали: 51 тис грн застави, здати закордонний паспорт, прибувати за викликом слідчого, прокурора і суду, без дозволу не відлучатися з Києва, повідомляти про зміну місця проживання і місця роботи. 

Повний текст рішення суду з мотивувальною частиною з’явиться 3 січня. Сергій Мільман та його адвокати заявили, що будуть звертатися з клопотанням про зміну запобіжного заходу. 

Нагадаємо, що система YouСontrol  моніторить інформацію про компанії із понад 40 державних реєстрів, дозволяє виявити зв'язки між компаніями, їх корупційні і фінансові ризики.

База активно використовується в антикорупційних розслідуваннях.

Журналісти і громадські активісти можуть користуватися Youcontrol безкоштовно.

Судовий репортер