Генпрокурор Луценко назвав головні джерела корупції

Топ-корупцію в Україні, включаючи партійну корупцію, можна викорінити, якщо змінити ситуацію в трьох сферах: на держпідприємствах, на митниці і в надрах.

Про це генеральний прокурор Юрій Луценко заявив в інтерв'ю українським телеканалам, пише Сегодня

"Упевнений, що є три ключові кроки. Перше - приватизація. Неприватизовані нібито державні підприємства стають головним джерелом партійної корупції. Ті партії, які приходять до влади, вони намагаються призначити свого директора на ці підприємства, отримують за це вигідні замовлення на підконтрольні фірми і звідти течуть мільйони", - зазначив Луценко. 

При цьому він порівняв Україну і Польщу. В Україні зараз близько 3,5 тис. державних підприємств. У Польщі в 1991 році, коли вона починала реформу, їх було 4,5 тисячі. Тепер у неї тільки 45 державних підприємств. З приватизації Польща отримала близько 400 млрд доларів. В Україні з 3,5 тис. державних підприємств є 1,8 тис., які взагалі не працюють. Ще близько 1,8 тис. з яких на 80% збиткові. 

"І вони за минулий рік, і думаю, що й у цьому році буде те ж саме, принесли, якщо не помиляюся, 30 млрд збитків. Отже, вони генерують збитки, лягають на плечі народу і в той же час їх товарами, їх операціями підживлюються переможці партійних перегонів. Що потрібно зробити? Так, можна ловити 3,5 тис. директорів і їхні зв'язки з партіями. І це потрібно робити. Так зробили Польща, Угорщина, Румунія і НДР, тобто всі, хто проводив реформи", - сказав Луценко. 

Другий аспект в існуванні топ-корупції, на думку генпрокурора, це ситуація на митниці, з якої 20-30% товарів досі недоплачують до бюджету. 

"Потрібно зробити просту річ: встановити електронні сканери, через які буде перевірятися, що везеться, якої ваги і багато інших показників. Антимонопольний комітет блокує через скарги фірм-одноденок тендер з трьома світовими компаніями, які виробляють товари на весь світ. Тобто тільки три компанії мають подібне обладнання. Я впевнений, що керівництво держави мусить втрутитися і розібратися. Сканери повинні стояти. Гроші на це виділені. До речі, з грошей, конфіскованих у злочинних організацій Януковича", - підкресли л генпрокурор. 

Третій крок - це українські надра. За словами Луценка, українські надра діляться непрозоро, функціонують неприбутково, хоча є однією з підвалин розвитку України: власне, є індустріальний, аграрний і геологічний стовпи розвитку майбутнього України. 

"Але надра ще ніколи прозоро не ділилися: ні газ, ні нафта, ні граніт, ні бурштин, ні будь-які інші копалини. Що потрібно зробити? Відкрити цю сферу. Підсвітити її, забезпечити аукціони. І я впевнений, що це вб'є корупцію, яка сьогодні підживлює колосальні корупційні структури. Згідно з усіма науковими даними, боротьба з корупцією силовими методами дає тільки 10% успіху. Все інше робиться на законодавчому полі, закриваючи ймовірні дірки для корупції. До цього я закликаю у своїх листах голову Верховної Ради, главу уряду у своїх дискусіях - президента", - додав Луценко.