Корупція у Держгеонадра блокує енергонезалежність України, – міжнародні ЗМІ

У Конгресі Сполучених Штатів Америки назвали суми відкатів при отриманні ліцензій на видобуток нафти та газу в Україні й звинуватили керівництво Державної служби геології та надр України у корупції.

Про це повідомляє польське видання Wschodnik, передають Українські Новини.

Напередодні лютневого звіту про виконання федерального Закону США про санкції проти Російської Федерації (РФ) у Конгресі відбулися слухання про ситуацію у нафтогазовому секторі України та реалізацію плану досягнення Україною енергонезалежності. У серпні 2017 року Президент США Дональд Трамп підписав новий закон про санкції проти РФ. Частина цього документа присвячена Україні, мова йде про конкретну допомогу в досягненні енергетичної незалежності України від Росії. Закон передбачає розробити спільний план (США - Україна) підвищення енергетичної безпеки України через нарощування обсягу внутрішнього видобутку природного газу та зниження залежності від імпорту з РФ. План повинен включати в себе: стратегію лібералізації ринку, ефективне регулювання, нагляд та диверсифікацію поставок, застосування в Україні передових технологій у нафтогазовому секторі, проведення нових геофізичних досліджень з метою розширення ресурсної бази України, розширення можливостей для передачі електроенергії між Україною та Європейським Союзом, посилення стабільності й надійності українських електромереж та підвищення енергоефективності України. Лише на підготовку документа виділено 30 млн доларів, а потенційні інвестиції у реалізацію такого плану можуть перевищити 2-5 млрд доларів.

За інформацією Wschodnik, ця допомога може бути заблокована Конгресом США до усунення корупційних дій у профільних відомствах. Зокрема, конгресмени вказали на корупцію у Державній службі геології та надр України, а також попросили правоохоронні та антикорупційні органи розслідувати, факти порушень, що стали публічними, у діяльності тимчасово виконуючого обов'язки голови Держгеонадра Олега Кирилюка.

Як повідомляє Wschodnik, Кирилюка звинувачують у створенні схеми по створенню "чорної каси" ітаблокування роботи нафтогазових компаній на користь конкретних осіб. У Конгресі США озвучили суми, які необхідно внести в якості неофіційного внеску для отримання ліцензії на розробку нових нафтогазових родовищ. Йдеться про суму у розмірі 1 млн доларів для отримання спецдозволу на розробку родовища. Окремий цінник існує і для інших "документів". Наприклад, внесення змін до плану робіт може обійтися компаніям у суму від 250 тис. доларів.

Через так звані "офіційні" розцінки на отримання необхідних дозволів, Госгеонадра вже назвали у США однією з найбільш корумпованих державних служб в Україні. А так як федеральний закон визначає однієї зі сторін - інтереси США, конгресмени мають намір ініціювати розслідування фактів української корупції Федеральним бюро розслідувань (ФБР). Це може стати першим прецедентом розслідування корупції у вищих ешелонах влади іноземними службами. Кирилюк неодноразово ставав фігурантом скандалів з хабарами та корупційними схемами, які покриваються керівництвом служби і вже давно вийшли на міжнародний рівень, але так і залишаються поза увагою антикорупційних органів, оскільки кінцевими бенефіціарами подібних дій є близькі до чинної влади люди. До того ж затягування з питанням про призначення керівництва служби, безсумнівно, є прямим наслідком боротьби між конкуруючими кланами за вплив на прийняття рішень по видачі дозволів на видобуток нафти та газу в Україні.

Держгеонадра є єдиним органом, який видає ліцензії на розробку та видобуток надр, в тому числі нафти і газу. Само собою, подібні повноваження автоматично переводять дану службу у зону підвищеного інтересу з боку влади. За останні 3 роки діяльності Держслужби геології і надр України, її керівництво доклало максимальних зусиль для створення та легалізації так званого "інституту смотрящих" за природними ресурсами. Служба опиналась під впливам орієнтованих на РФ олігархів з найближчого оточення Януковича - серед яких Павло Фукс та інші, які продовжують контролювати керівництво Держгеонадра. Вони активно фінансують поточні політичні проекти та скуповують дрібних газовидобувників, які під тиском фіскальних органів змушені віддавати бізнес. Подібні методи ведення бізнесу, які сприяють отриманню особистої вигоди та розкрадання державних коштів не застосовувалися навіть за часів Віктора Януковича.

Wschodnik повідомляє, що за підрахунками експертів, втрати для держави від подібних дій тимчасового керівництва Держгеонадра вимірюються у 5-7 млрд гривень щорічно. Крім фінансової складової, Україна втрачає свої запаси корисних копалин, обсяги яких значно скоротилися через нелегального видобутку. Закритість від громадськості та фальсифікація офіційних даних з боку керівництва Держгеонадра не дає можливості отримати реальні цифри, які є головним підтвердженням збитковості дій нинішнього керівництва служби.

При цьому Генеральна прокуратура України, Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та інші державні органи створюють видимість відсутності будь-яких проблем в даній галузі. Хоча на проблему корупції в українській нафтогазовій галузі Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП) та НАБУ (Назару Холодницькому та Артему Ситнику) раніше неодноразово вказували у Держдепі США та просили провести розслідування.

Як повідомляли Українські Новини, 9 жовтня Кирилюк повідомив, що за 4 місяці Держгеонадра збільшили надходження до держбюджету майже на 400 млн гривень.