Битва за “Укртелеком”: чому у Ахметова забирають підприємство?

"Укртелеком" у кроці від повернення у власність державі. Кому це вигідно, і чи відбудеться реприватизація найбільшого телекомунікаційного оператора країни?

Гігант української телекомунікаційної галузі - "Укртелеком" - незабаром може знову повернутися у державну власність. Шість років тому підприємство продали за схемою, що вже тоді викликала чимало запитань у оглядачів. "Укртелеком" пішов з молотка за понад 10,5 мільярдів гривень. Не виключено, що підприємство може повторити долю "Криворіжсталі", яку свого часу теж продали за заниженою ціною, але згодом реприватизували. 

У вівторок, 12 грудня, Київський апеляційний господарський суд залишив без змін рішення попередньої інстанції щодо розірвання договору про приватизацію підприємства. За цим рішенням Феміди, з рахунку компанії "ЕСУ", яка є власницею найбільшого телекомунікаційного оператора країни, має бути списано пакет акцій підприємства на рахунок держави. А також стягнуто майже 82 мільйони доларів пені за невиконання інвестиційних зобов’язань. 

"Зіпсований телеком"

Справу "Укртелекому" почали розглядати за позовом Фонду державного майна України. Його претензії, зокрема, зводилися до того, що компанія "ЕСУ" не виконала інвестиційний план, згідно із яким в "Укртелеком" мали інвестувати не менше 450 мільйонів доларів протягом п’яти років. Крім того, згідно з умовами приватизації, власник мав передати на баланс держави телекомунікаційну мережу спеціального призначення. Проте цього, як наголошували у Фонді держмайна, зроблено не було. У свою чергу в "Укртелекомі" вважають, що свої зобов’язання виконали. Мовляв, урядову спецмережу державі передали і Держслужба спецзв'язку вже навіть користується нею, однак не приймає на баланс.

З рішенням апеляціqного суду в "ЕСУ" категорично незгодні та мають намір подавати касаційну скаргу. Тож крапку у цій справі ставити поки рано. Проте скільки іще триватиме розгляд і чим він може завершитися, юристи прогнозувати не беруться, однак не виключають, що усе може затягнутися на кілька років. Протягом цього часу підприємство лишатиметься під контролем бізнес-групи Ріната Ахметова, і тут, кажуть оглядачі, криється чи не найбільша небезпека, адже за цей час "Укртелеком" може втратити частину своїх активів. "Якщо теперішній власник "Укртелекому" розуміє, що йому з компанією доведеться попрощатися, то, мабуть, спробує з неї витиснути для себе по максимуму", - сказав у розмові з DW керівник аналітичного відділу інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій.

Коли йдеться про активи Ахметова, українська держава і усі гілки влади демонструють неабияку винахідливість у захисті його інтересів, каже експерт українського ринку комунікацій Роман Хіміч. На його думку, бізнесмен і сам не проти повернути "Укртелеком" державі, оскільки у цьому випадку зможе розраховувати на компенсацію. "Не здивуюся, якщо йому повернуть не тільки гроші, які він ніби-то заплатив (адже "Укртелеком" був фактично куплений за кошти, взяті в кредит у державних банків), але компенсують і недоотриманий прибуток, наприклад", - каже Хіміч.

Реприватизація чи державна власність?

Думки щодо майбутнього "Укртелекому" в оглядачів розділились. Це збиткове підприємство, і повертати його державі було не варто, вважає керівник Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. "Україна від цього нічого не отримає, окрім головного болю і втрат держбюджету. Коли підприємство було у державній власності, воно щороку генерувало збитки. Якщо повертати його державі, треба буде планувати додаткові  витрати з державного бюджету, щоб покривати їх", - зазначає Охрименко. При цьому експерт ставить під сумнів те, що на компанію вдасться знайти вигіднішого покупця, оскільки зарубіжні інвестори, на його думку, навряд чи можуть бути зацікавлені у його придбанні.

Водночас інші опитані DW експерти не сумніваються у тому, що покупець таки знайдеться. Питання лише в ціні та умовах, які йому диктуватиме держава, вважає Роман Хіміч. "Не є проблемою продати цей актив. Звісно, виручити за нього шалені мільярди доларів малойомовірно, швидше за все вже неможливо, але продати притомним людям можна", - каже він. Держава, на думку експерта, не є ефективним розпорядником підприємства, проте ніщо не заважає їй залишатися його власником, тому продавати варто не 100 відсотків акцій, а лише частку. Покупцем, як вважає Хіміч, може бути компанія зі світовим ім’ям і досвідом в царині телекомунікацій. 

Питання реприватизації телекомунікаційної компанії - радше політичне, аніж економічне, наголошує Олександр Охрименко. На "Укртелеком", на його думку, є лише один зацікавлений покупець - президент країни: "Всі ці розмови "Давайте заберемо "Укртелеком" зводяться до одного - в Україні є людина, яка дуже боїться нового Майдану і хоче під руками мати важіль, щоб у випадку чого відключити мобільний звязок", - вважає Охрименко.

DW