Старі-нові корупційні схеми: у Трускавці купують оргтехніку для шкіл за цінами, вищими від ринкових

Відділ освіти Трускавецької міської ради на початку жовтня дав оголошення  про закупівлі інтерактивних комлексів для шкіл міста. Для придбання оргтехніки з міського бюджету було виділено 336 тис. грн. До участі у конкурсі зголосилися: підприємець Вікторія Мармо з Сумської області, ТзОВ "Науково-виробниче підприємство «Енглер» з Києва та ТЗОВ «Веско», зареєстроване у Миколаєві, що на Львівщині. Учасники під час процедури торгів оприлюднили запитання до замовника, аби уточнити технічні характеристики, через що відділ освіти тричі вносив зміни до тендерної документації. На зауваження учасників також була скасована дискримінаційна вимога про наявність авторизованого сервісного центру інтерактивних дошок на Львівщині. А результатом торгів стала дискваліфікація усіх учасників через невідповідність поданих пропозицій умовам замовника.

Тендер оголосили повторно 7 листопада. Участь у ньому знову взяли ФОП Вікторія Мармо, ТзОВ «Веско» й два нових учасники – підприємець, що запропонував найвищу ціну, та ТОВ «Фірма «Валтек», яка, переплутавши тендери, подала зовсім іншу пропозицію. Тож основна боротьба розгорнулася між Вікторією Мармо й «Веско».

Цінова пропозиція пані Вікторії склала 257, 4 тис. грн., вона зменшила її у порівнянні з попереднім аукціоном на майже 30 тис. грн. Натомість «Веско» ні на крок не поступилося, вдруге пропонуючи трускавецькому відділу освіти купити необхідну техніку за 312 тис. гривень. Виглядає на те, що підприємство не мало жодних сумнівів у своїй перемозі! Що цьому сприяло – кулуарні домовленості із замовником чи набутий досвід участі у тендерах? Спробуємо з’ясувати.

Отож, значно привабливіша пропозиція Вікторії Мармо тендерним комітетом була відхилена

Підставою для цього у протоколі вказано відсутність гарантійного листа про те, що учасник несе відповідальність за повноту та достовірність документів, які подав у складі тендерної пропозиції. Як розповіла Вікторія Мармо, ця вимога була зазначена дрібним шрифтом у примітках (пункт «д») до таблиці 3 додатку 1 тендерної документації! Вона не звернула на неї уваги! До того ж, як стверджує Вікторія, дискваліфікуючи її як учасника під час першого тендеру, на необхідність цього документа члени комітету не вказували! Тобто, виглядає на те, що цього разу просто знайшли зачіпку. А зробити це, з огляду на чималий перелік тендерних документів, додатків та приміток, не так вже й складно. До того ж, на думку підприємниці, цей недогляд могли віднести до категорії формальних. Як це зробили, наприклад, для ТОВ «Веско», яке не надало  реєстру поданих документів.

Саме про це порушення Вікторія Мармо повідомила публічно на сайті електронних закупівель Prozorro, вимагаючи, аби замовник переглянув рішення стосовно визнання переможцем ТОВ «Веско». Однак тендерний комітет під головуванням завідувача трускавецького відділу освіти Ореста Лобика у відповідь повідомив, що відсутність вищезазначеного документу ніяким чином не впливає на зміст тендерної пропозиції, не нівелює технічний потенціал та конкурентоздатність учасника. А отже відмовлятися від наміру укласти договір з «Веско» відділ освіти підстав не бачить.

- Вибір переможця тендеру – це відповідальна справа, - коментує ситуацію завідувач відділу освіти Орест Лобик – Тут не варто гнатися за тим, аби зекономити бюджетні кошти, важливіше - купити той товар, який хочуть  директори шкіл. Повірте, є підприємці, які ведуть боротьбу не якістю товару, не чіткістю виконання наших вимог, вони постійно пишуть скарги. Саме це й робить підприємець Вікторія Мармо. А ТОВ «Веско», відоме в області, досвідчене, ми вже купували у них техніку і нарікань немає, - наголошує головний освітянин Трускавця.

При цьому Орест Павлович не акцентує уваги на тому, що особисто знайомий з керівником фірми Анатолієм Суховерським.Цей пан, як підприємець, співпрацював і сьогодні доволі активно співпрацює, про це свідчать дані аналітичної системи YouControl з  відділом освіти Миколаївської РДА, який у 2013-2016 роках очолював Орест Лобик. 

Можливо, саме цим фактом пояснюється особлива прихильність Ореста Лобика до досвідченого «Веско» з Миколаєва і упереджене ставлення до підприємця зі Сумської області, який перемоги у тендерах, за словами головного освітянина Трускавця, здобуває скаргами. Бо, згідно з данимиресурсу Zакупівлі, ситуація виглядає зовсім по-іншому: Вікторія Мармо значно успішніша за фірму Анатолія Суховерського. У 2017 році вона отримала бюджетних замовлень на 3,42 млн. грн., виконавши 21 договір на постачання мультимедійної та комп’ютерної техніки. А ТОВ «Веско» уклалолише 7 угод з розпорядниками бюджетних коштів на 450 тис. грн. Як кажуть, коментарі зайві!

Що стосується цінової пропозиції «Веско» у 312 тис. грн., то на цю суму підприємство зобов’язується поставити 6 комплектів  інтерактивних комплексів: інтерактивні дошки, проектори, ноутбуки, аудіосистеми.

 

Ми проаналізували ціни, запропоновані «Веско», і з’ясували, що вони є вищими за середньоринкові. Так, для прикладу ноутбуки DELL Inspiron 3552, вказані у технічній специфікації цього підприємства, в інтернет-магазині Rozetka можна придбати за 9 тис. грн. А «Веско» продає їх трускавецькому відділу освіти дорожче - за 15,16 тис. грн.

Такою ж є ситуація з проекторами та аудіосистемами – підприємство пропонує ціни, суттєво вищі за ринкові. Так вартість одного проектора більша на 4 тис. грн., аніж за аналогічний товар пропонує інтернет-магазин Rozetka. Тобто загалом на 6 проекторах «навар» становить 24 тис. грн., на ноутбуках – 36 тис. грн., колонки дорожчі на 2,4 тис. грн. Якщо сумувати – то вийде понад 60 тис. грн.! До того ж, зазначимо, що можна знайти дешевші пропозиції, ніж на Rozetka, а при оптовому замовленні отримати додаткові знижки. Отже сума, яку відділ освіти Трускавецької міськради готовий переплатити за техніку для навчальних закладів, сягає близько 70 тис. грн.! Кошти чималенькі – можна було б купити додатково ще три інтерактивні дошки й ноутбук. Або відремонтувати один зі шкільних класів, не залучаючи «добровільні» внески батьків.

Втім, Орест Лобик на такі аргументи не зважає – він пояснює завищену вартість ноутбуків та іншої техніки тим, що виконавець повинен їх доставити до Трускавця, змонтувати і надати гарантійний термін експлуатації. А інтернет-магазини, переконаний Орест Павлович, на себе таких зобов’язань не беруть, тому й вартість нижча. Насправді ж Rozetka доставляє товар до замовника і дає гарантії на 12 місяців. А у проекті договору за результатами тендеру, який днями все ж, мабуть, буде укладено з «Веско» - про жодний монтаж техніки не йдеться, лише про доставку товару. Так що оправдання Ореста Павловича виглядають непереконливо. А отже є підстави припускати, що «фірма «Веско» перемогла не випадково, а завдяки відомій корупційній схемі: свій до свого по своє.

Ольга КУЦ, Джерела Трускавця