ЗМІ запідозрили Міноборони в корупції під час закупівлі рацій

Міністерство оборони України вважало за краще закупити для військових дорогі турецькі рації Aselsan, проігнорувавши пропозицію з боку ізраїльських "Єльбіт", які не тільки є якісними, а й більш дешевими.

Про це повідомляють "Українські новини" з посиланням на "Апостроф".

"Міністерство оборони в черговий раз знаходиться на порозі грандіозного корупційного скандалу, який може підтвердити особистий інтерес вищих армійських чинів і політиків, які заробляють на військових замовленнях. І в цей раз корупційна схема може завдати небачений збиток боєготовності військ і оборонному бюджету. Йдеться про контракт, підписаний Україною з турецьким виробником засобів зв'язку Aselsan. Процес вибору партнера для переоснащення ЗСУ сучасними засобами зв'язку перейшов у публічну площину, так як голова парламентського комітету з питань нацбезпеки і оборони Сергій Пашинський був запідозрений у відвертому лобіюванні інтересів Aselsan. Преса неодноразово вказувала на те, що у відносинах з турецькими партнерами прописана 30-ти відсоткова різниця між звичайною ціною Aselsan на зовнішньому ринку і вартістю рацій для України - цифра становила мінімум 100 мільйонів доларів", - пише видання.

Автор нагадав, що в тендері брав участь ізраїльський оборонний концерн "Єльбіт", "який за дивним збігом обставин постійно опинявся в нерівних умовах з конкурентом - запрошення на порівняльні випробування надсилали за пару днів до їх початку, не пускали представника на випробувальний полігон, не ознайомили "Єльбіт" з результатами випробувань". ЗМІ нагадали, що випробування курирував заступник міністра генерал Павловський, якого НАБУ підозрює в махінаціях при закупівлі пального для армії.

Журналісти вважають, що рішення на користь Aselsan було прийнято всього за місяць до початку випробувань - про це проговорився начальник військ зв'язку Рапко, який вже в перший день порівняльних тестів заявив пресі, що Aselsan - це саме те, що потрібно ВСУ. Однак він свою позицію не аргументував, також як і не прокоментував причини вибору саме турецької компанії.

"Варто зазначити, що "Єльбіт" поставляє свій зв'язок арміям країн НАТО, а Aselsan - кільком близькосхідним країнам. "Єльбіт"  пропонував повне фінансування і будівництво заводу в Україні, а турки - складання виробів на своїх підприємствах. В кінцевому підсумку - якість і технічна озброєність ізраїльської і турецької компаній також різняться. Ці питання актуалізувалися буквально кілька тижнів тому. Як виявилося, вже на старті процесу установки засобів зв'язку "Алессано" в українські танки, фахівці зіткнулися з проблемами. Аналізуючи інформацію, викладену в доповідній записці Центрального бронетанкового Управління ВСУ на ім'я начальника військ зв'язку можна зробити висновок, що турецька продукція не може бути встановлена ​​в основні типи українських танків, так як несе загрозу боєздатності і життю екіпажу", - зазначає видання.

"Встановлені на танки Т-64БВ ... засоби зв'язку Aselsan привели до виникнення ряду проблемних питань, які унеможливлюють використання зразків за призначенням і значно знижують боєздатність підрозділів. Блоки впираються в плечі навідника ... При установці підсилювача за спиною командира танка демонтуються дві ніші з коробок ПКТ (що знижує кількість боєкомплекту), інших місць під які не передбачено ... під час ведення стрільби через нічний приціл неможливо вести вогонь і спостереження в шлемофоні Aselsan через наявні габаритні  розміри кевларового шолома ... Наявні в комплекті засобів зв'язку Aselsan кабелі підключення шоломофонів, в зв'язку з їх обмеженою довжиною, не дозволяють водієві танка здійснювати керування машиною в русі по-похідному, а командиру танка вести спостереження за місцевістю зверху машини. Також підключення до танку особового складу десанту і можливість управління командиром танка зовні машини (в укритті з використанням гарнітури довжиною 10 метрів) взагалі не передбачено ... Підключення живлення до засобів зв'язку здійснено з непередбачених для цього місць (джерел живлення), що призводить до самостійного відключення систем управління вогнем і відмов в механізмі заряджання...", - сказано в записці.

Видання ставитья питання, чому всі ці дефекти не були виявлені під час проведення порівняльних випробувань?

"Чому результати випробувань, які проводилися під наглядом генерала Павловського, були засекречені? Чи знав генерал Рапко про те, що укладення контракту з Aselsan фактично роззброює бронетанкові війська, створюючи проблеми функціонування буквально всіх основних систем танка?", - цікавиться автор.

У сухому залишку фахівці Центрального бронетанкового Управління ВСУ приходять до висновку, що для імплантації в український танк виробів Aselsan будуть потрібні зміни в конструкції машини, а це - час та чималі бюджетні гроші. Поки ж Центральне бронетанкове Управління вважає за доцільне оснащувати машини старими засобами, які "забезпечують необхідний рівень зв'язку", - резюмує видання.

Читайте також РИБАЧУК: КОРУПЦІЮ У ВІЙСЬКОВІЙ СФЕРІ ХОВАЮТЬ ПІД ГРИФОМ «ТАЄМНО»

ЗАТРИМАНО ЗАСТУПНИКА МІНІСТРА ОБОРОНИ ЗА ПІДОЗРОЮ У РОЗТРАТІ 150 ДЕРЖАВНИХ МІЛЬЙОНІВ