У листопаді ІМІ зафіксував 2 випадки обмеження доступу

У листопаді ІМІ зафіксував загалом 20 випадків порушень свободи слова та прав журналістів на території України. Найбільшу кількість порушень прав журналістів цього місяця експерти ІМІ зафіксували у категорії “перешкоджання законній журналістській діяльності” – 7 випадків.

 Такими є дані, що подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації “Барометр свободи слова”, йдеться на сайті ІМІ.

Цього місяця кількість перешкоджань у порівнянні з жовтнем незначно знизилася (у жовтні – 10 випадків). Ця категорія з початку року так і залишається лідером з порушень свободи слова.

У листопаді зафіксовано однакову кількість порушень у категоріях “побиття і напади на журналістів” та “погрози і залякування” – по 3 випадки відповідно. У порівнянні з жовтнем зафіксовано зменшення кількості погроз (у жовтні – 5 випадків), водночас побиття залишилися на рівні минулого місяця.

Загалом у листопаді ІМІ зафіксував порушення свободи слова та прав журналістів у 9 областях України. Лідерами таких порушень цього місяця стали Київ з областю – 8, Волинь, Дніпропетровщина, Рівненщина та Львівщина – по 2 випадки відповідно. В інших регіонах зафіксовано по одному випадку порушення свободи слова.

Порушували право журналістів на професію у листопаді приватні особи – 13 випадків, правоохоронці та місцева влада – по 2 відповідно.

Перешкоджання цього місяця стосувалися заборони зйомки, як це сталося в Ковелі, коли охоронці супермаркету не дозволяли це робити; у Рівному журналістку “Інтера” охоронець пустив в облводоканал лише після втручання поліції; на Закарпатті місцеві та лісничий блокували дорогу, намагалися вирвати камеру; у Черкасах представник поліції не пускав журналіста інтернет-видання “Прочерк” на захід щодо можливого будівництва в селі Рацево.

Випадки побиття журналістів сталися в Києві, Миколаєві та на Львівщині. Зокрема, зафіксовано напад на журналістів програми журналістських розслідувань “Схеми” з боку охорони Віктора Медведчука біля ВІП-терміналу аеропорту “Київ”. Як повідомив журналіст програми Михайло Ткач, охоронці “били ліктями, штовхали, робили підніжки, в оператора двічі вибили камеру з рук”.

Про погрози цього місяця заявила шеф-редакторка інтернет-видання LB.ua Соня Кошкіна. Вона  пов’язує отримані погрози вбивством зі своєю професійною журналістською діяльністю, зокрема з висвітленням теми забудови Сінного ринку в Києві. Луцька телерадіокомпанія “Аверс” звернулась до правоохоронних органів із заявою про погрози, які містилися у коментарях співробітника інтернет-видання “ВолиньPost” Павла Березюка на адресу журналістів та редакції каналу. Зокрема, Березюк закликав до фізичної розправи над журналістами каналу та підпалення офісу телеканалу.

Також ІМІ зафіксував по 2 випадки пошкодження майна журналістів, нападів на офіси ЗМІ та обмеження доступу до публічної інформації, а також 1 випадок юридичного тиску.

Крім того, ІМІ зафіксував у листопаді повторне попередження Міністерства юстиції Росії проекту Радіо Свобода “Крим.Реалії” про можливі обмеження в роботі. У документі зазначається, що “в діяльності Крим.Реалії є ознаки виконання функцій “іноземного агента”.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 81 випадок перешкоджання, 36 – обмеження доступу до інформації, 34 випадок погроз, 27 випадки побиття та 5 випадків цензури.