За право постачання шкільної форми для особливих дітей борються дві пов’язані між собою харківські фірми

Департамент освіти та науки Одеської міської ради став замовником закупівлі комплектів шкільної форми для дітей з особливими навчальними потребами. Сума тендеру  становить 4 999 500 гривень. Аукціон, запланований на 4 грудня 2017 року, відбуватиметься між двома учасниками: ТОВ «КВІНТЕКС» та ТОВ «Виробнича організація «Харків» . Обидві фірми не раз потрапляли в поле зору розслідувачів.

Два чоботи - пара

Обидві компанії належать харків’янам. ТОВ «Квінтекс» – Марку Винарському, ТОВ «Виробнича організація «Харків» – Віті Фелонюк (головний інженер підприємства) та Валентині Якименко (бухгалтер). Усі троє до цього були кінцевими акціонерами АТ «Виробниче об’єднання «Харків», правонаступником якого і стало ТОВ «ВО «Харків».

«Квінтекс» та «Харків» фігурують у численних тендерах в якості конкурентів, а часто і єдиних учасників.

Так, на початку листопада цього року «ВО «Харків» було оголошено переможцем у торгах на поставку індивідуального обмундирування для Держслужби спецзв’язку та захисту інформації України. Ціна питання – майже 780 тисяч гривень. Єдиним конкурентом у торгах було товариство «Квінтекс».

А в кінці вересня обидві фірми конкурували на торгах щодо закупівлі форми для курсантів Львівського університету внутрішніх справ. Виграла, знову-таки, «Виробнича організація «Харків». Сума замовлення склала 1,1 млн грн. На початку липня вона ж виграла контракт вартістю 1,1 млн гривень на поставку черевиків для Харківського національного університету внутрішніх справ. Одним ыз суперників у тендері був «Квінтекс».

Щодо успіхів «Квінтекс», то ця фірма перемогла «ВО «Харків» у червневих торгах на постачання індивідуального обмундирування для Львівського державного університету внутрішніх справ на 1,4 млн гривень. А навесні цього року – у торгах на постачання форменого взуття майже на мільйон гривень для Управління поліції охорони в Харківській області.

Пошта, поліція, армія

Обидві компанії, що зараз претендують на право постачати шкільну форму, фігурували в якості конкурентів у торгах 2013-го року на постачання жіночого взуття українському монополістові «Укрпошті». Тоді контракт майже на 10 мільйонів отримала ВО «Харків». Вона ж за результатами 2014 року була одним із головних постачальників одягу для української армії (закупівлі проводили Міноборони, МВС та окремі військові частини).

Зазначимо, що вже наступного року військовий прокурор Київського гарнізону України звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до ТОВ «Виробнича організація» Харків». На думку прокуратури, поставлений компанією одяг для Нацгвардії не відповідав необхідним нормам якості. Тож ВО мала сплатити більш ніж 1,2 мільйона гривень штрафу за договором. Проте суд позивачеві відмовив і назвав його вимоги «необґрунтованими, не підтвердженими доданими до матеріалів справи доказами, та такими, що не підлягають задоволенню».

Вказані нарікання щодо якості не завадили ВО «Харків» шити формений одяг для Нацполіції та «Укрзалізниці». Більше того, обидва замовники надали компанії позитивні відгуки.

Золота форма

Тепер щодо нинішніх торгів, які, до речі, оголошені вдруге (першого разу тендер не відбувся). Запропоновані «ВО «Харків» та «Квінтекс» комплекти шкільної форми складаються з трьох елементів: сорочки, жилета та брюк (для хлопчиків) або спідниці (для дівчаток). Дивіться малюнок вище. Ринкова вартість такого набору становить близько 900 гривень. Враховуючи те, що зазвичай до нього додається ще й піджак вартістю близько 500 гривень, ціна повного комплекту може досягати 1400 гривень (за чотири елементи).

Виходячи ж із умов тендеру, комплект-трійка коштуватиме близько 1800 гривень (у розрахунку на 2747 комплектів, які заявив Департамент освіти). Доволі немало, враховуючи нинішні ціни на одяг. Проте, як пояснили в Держзакупівлях, виділений бюджет не обов'язково має бути витрачений повністю. Адже переможець тендеру, крім виконання всіх технічних умов конкурсу, має ще й запропонувати найнижчу ціну. Таким чином частина бюджету може бути зекономлена. Яка саме, стане відомо лише після оголошення результатів тендеру. Та судячи з усіх попередніх торгів, очікувати на пониження ціни навіть на 10% не доводиться.

«Економія бюджетних коштів відбувається саме тому, що кожен учасник тендеру пропонує свою ціну. У момент, коли найнижча запропонована сума зустріне всі виконані вимоги тендеру – обирається переможець», заявляють у Держзакупівлях.

Зазначимо, що якщо цього разу тендер відбудеться, переможець матиме виконати свої зобов’язання перед замовником уже до кінця цього року. Чи буде ціна, яку запропонує переможець, реальною, дізнаємось вже незабаром.

До речі

Питання шкільної форми регулюється Указом Президента України «Про шкільну форму для учнів середніх закладів освіти» від 12.06.1996 р.  та Постановою Кабінету Міністрів України №1004 від 22.08.1996 року «Про запровадження шкільної форми для учнів середніх закладів освіти».

І хоча досі у більшості українських шкіл вимога до носіння шкільної форми має рекомендаційний характер і залишається на розсуд адміністрації навчального закладу, дискусії щодо її необхідності не вщухають. Так, через високі ціни на шкільну форму та нібито дискримінаційний характер законодавства у цій сфері, навесні цього року на сайті Президента була зареєстрована петиція про відміну обов’язкової шкільної форми та скасування відповідного президентського наказу. Але за встановлений законодавством термін петиція набрала менше тисячі із потрібних 25 тисяч голосів.

***

Ця публікація була створена за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації відповідальність несе ГО «Офіс Регіонального Розвитку». Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.