Люстраційна перевірка директора ДБР: чи є загроза кар’єрі Романа Труби?

Призначений директор Державного бюро розслідувань Роман Труба проходить люстраційну перевірку, повідомили в бюро. Чи зможе вона зашкодити йому очолити правоохоронний орган?

Роман Труба (ліворуч) під час зустрічі з президентом України Петром Порошенком 22 листопада

Нещодавно призначений директор Державного бюро розслідувань (ДБР) України Роман Труба вже проходить так звану люстраційну перевірку, передбачену законом України "Про очищення влади", повідомила 29 листопада прес-служба правоохоронного органу.

У повідомленні стверджується, що Труба ще у день призначення на посаду 22 листопада звернувся до президента України Петра Порошенка з відповідним проханням про перевірку, яка й була розпочата адміністрацією президента 27 листопада. Директор ДБР нібито також надав всі необхідні документи для перевірки, а не проходив її раніше, бо під час проведення конкурсу не працював у державних органах влади.

Труба - не один такий

Галас навколо люстраційної перевірки директора ДБР здійнявся напередодні - після оприлюднення директоркою департаменту з питань люстрації мін'юсту Анастасією Задорожною листа міністерства до адміністрації президента, в якому вказується на необхідність проведення такої перевірки щодо Романа Труби.

Як зазначив у розмові з DW Денис Монастирський, член конкурсної комісії, яка обирала керівництво бюро, Роман Труба був одним з п’яти претендентів на посаду директора Державного бюро розслідувань (ДБР) України, які не проходили люстраційну перевірку під час фінального конкурсного відбору. За його словами, у пакеті документів на конкурс претенденти не були зобов’язані подавати довідку про таку перевірку.

"Але деякі кандидати її таки подавали. Ми виявили, що з дев’ятнадцяти фіналістів п’ятеро кандидатів не проходили люстраційну перевірку. Серед них і Роман Труба, оскільки упродовж останніх двох з половиною років він не працював в органах влади", - сказав Денис Монастирський. Він додав, що під час конкурсу кандидати мали пройти дві спецперевірки - на відповідність закону "Про запобігання корупції" і закону "Про очищення влади". Перевірку щодо корупції комісія змогла організувати, іншу - ні, оскільки відповідно до закону її проводить керівник органу, який призначає і звільняє осіб, обраних на конкурсі. "У цьому випадку це - адміністрація президента України. Ми тоді ухвалили рішення на засіданні, що беремо до уваги результати щодо антикорупційної перевірки, а люстраційна перевірка має бути проведена до або одразу після призначення директора", - пояснив Монастирський.

"Привіт" з 2013 року

Чи зможе люстраційна перевірка завадити Роману Трубі обійняти посаду директора ДБР? Колишня виконувачка обов’язків директорки департаменту з питань люстрації міністерства юстиції України, а нині представниця організації "Громадського люстраційний комітет" Анна Калинчук вказує, що не пройде люстраційної перевірки той, хто працював в органах КДБ, чи в часи президентства Віктора Януковича не менше року обіймав керівні державні посади не нижче рівня заступника керівника органу, а також працівники правоохоронних органів та судді, причетні до порушень прав громадян під час масових акцій протесту.

Саме останній люстраційний критерій може суттєво підкоригувати кар’єрні плани Романа Труби. Уже відомо про епізод, коли на посаді прокурора Пустомитівського району Львівської області він у грудні 2013 році клопотав про відкриття кримінальної справи щодо активістів Євромайдану.

Акція у Львові з вимогою звільнення затриманих активістів, грудень 2013 року

"Тоді міліція блокувала автобуси з людьми на Майдан у Київ. Вони фальсифікували справи про начебто перекриття дороги. Це відбувалося у Львівській області біля села Гамаліївка Пустомитівського району. Тоді Пустомитівська прокуратура, яку очолював Роман Труба, подала клопотання про обрання запобіжного заходу щодо мене у вигляді особистого зобов’язання, зокрема, не покидати межі Львова", - згадує у розмові з DW колишній активіст Євромайдану Андрій Шевців. На його сторінці у мережі Facebook збереглися скановані копії ухвали суду про обрання йому запобіжного заходу, де фігурує як прокурор саме Роман Труба.

Загрози кар'єрі немає?

Утім, закон "Про очищення влади" передбачає заборону займати державні посади правоохоронцям, якщо вони клопотали про обрання запобіжного заходу для активістів Євромайдану лише у вигляді тримання під вартою, каже Анна Калинчук. Тож цей епізод у біографії Романа Труби, стверджує вона, не завадить йому пройти люстраційну перевірку. Однак, за словами Калинчук, під час неї можуть сплисти й інші епізоди, в яких Роман Труба не був таким "поблажливим" до активістів.

Роман Труба перебував на посаді прокурора Пустомитівського району з 2011 по 2014 рік, а з липня 2014 року перейшов працювати у Генеральну прокуратуру України (ГПУ). Колишній співробітник ГПУ, а нині експерт програми з реформування органів правопорядку Реанімаційного пакету реформ Володимир Петраковський розповів, що у ГПУ Трубу привів "свободівець" Олег Махніцький. "Тоді Труба не брав якоїсь активної участі у розслідуваннях, - каже Петраковський. -  Як тільки в ГПУ прийшов Віктор Шокін, Трубу просто посунули при зачистці кадрів". З травня 2015 року він працював у приватній юридичній компанії, а тому і не був зобов'язаний проходити люстраційну перевірку.

DW