Оборонна сфера і корупція: експерт пояснив, як Україні збільшити шанси на перемогу у війні з РФ

Україна бореться із агресією Росії на Донбасі вже три роки, тим часом як її оборонну сферу виснажує корупція. І чи не найбільшим витоком розкрадання державних коштів є державний оборонний конгломерат "Укроборонпром".

Про це у статті для Atlantic Council пише Джош Коен, економічний експерт та екс-учасник проекту USAID, повідомляє "24 канал".

Високий рівень секретності, який оточує витрати на оборону в Україні, є серйозним корупційним ризиком, вважає генеральний секретар Комітету з протидії корупції Transparency International Олена Трегуб. І ці проблеми в оборонному секторі мають реальні наслідки. Коли розкрадаються гроші з оборонного бюджету України або Міністерство оборони закуповує "неправильну зброю", це безпосередньо впливає на здатність України ефективно захищатися від агресії Росії на Донбасі.

Для вирішення цих проблем Незалежним антикорупційним комітетом з питань оборони (Незалежний антикорупційний комітет з обох сторін, або НAKO) у жовтні 2016 року було створено глобальну програму Transparency International з питань оборони та безпеки (TI-DS) та український філіал Transparency International, нагадує автор статті.

Так, НАКО погоджується з тим, що українському уряду необхідно вжити кілька заходів. По-перше, Міністерство оборони України повинно надати набагато детальнішу інформацію про оборонний бюджет, і суттєво зменшити відсоток, витрачений на товари, класифіковані як секретні, зазначає Коен.

Більша прозорість витрат на військову сферу ускладнить для Міністерства оборони та "Укроборонпрому" нажитися на замовленнях для української армії. Більша прозорість бюджету також дозволить західним постачальникам у сферу оборони проконтролювати спрямованість їхньої допомоги. Отже, як перший крок, активісти хочуть, щоб парламент переглянув усі існуючі законодавчі акти у сфері оборонних питань та оцінив, чи відповідають вони стандартам НАТО та Глобальним принципам національної безпеки, закріпленими Фондами Відкритого Суспільства, розмірковує експерт.

Реформування "Укроборонпрому" теж має вирішальне значення. За словами Трегуб, Україна не дуже пильнує за тим, як оборонний конгломерат витрачає державні кошти. Щоб виправити це, НАКО хоче, аби Київ прискорив формування незалежної спостережної ради "Укроборонпрому".

Окрім створення наглядової ради, активісти хочуть, щоб всі підприємства "Укробронпрому" використовували електронну систему закупівель ProZorro, а також публікували звіти про всі свої контракти. З моменту свого запуску Prozorro зберегло для держави щонайменше 1,1 мільярда доларів у державних фондах, і немає жодної причини, щоб закупівлі "Укребораторпрому" не проходили через цю систему, йдеться у статті.

Таким чином, Україна, щоб покращити свої шанси на досягнення військового успіху, повинна реформувати корупційний сектор оборони, констатує Коен.

Як повідомляв "Ні корупції!", журналісти програми "Наші гроші з Денисом Бігусом" заявили, що поки Президент обіцяє рубати руки “корупціонерам з оборонки”, в Державному концерні «Укроборонпром», який очолюють наближені до Порошенка менеджери, десятки мільйонів бюджетних коштів перераховують на фіктивні фірми.