Райсуд на Черкащині на власний розсуд трактував Закон України «Про судоустрій і статус суддів»

Звенигородський райсуд, фото з court.gov.ua

На інформаційному стенді з  промовистою назвою «Нове у законодавстві» Звенигородський районний суд, що на Черкащині, розмістив  своєрідну пам’ятку для представників ЗМІ: «Правила здійснення фото- та відео зйомки, а також використання інших технічних засобів у приміщенні суду». Перший пункт цього документу  змушував працівників мас-медіа, незалежно від того, портативні чи стаціонарні вони мають камери, якимось чином чекати дозволу суду на роботу під час будь-якого засідання.

«Всі рішення щодо ЗМІ, оператори яких працюватимуть з телевізійною камерою, та фотографів для роботи у залі суду, має затвердити суддя, що вестиме процес», - йдеться у Правилах, розміщених на інформаційній дошці у фойє суду. До всього, - нема жодної інформації про те, у який спосіб можна добитися такого затвердження.

Це правило суперечить  п. 4 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»: «Особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис із використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом».

Здивовані «новим у законодавстві», ми в інформаційному запиті спробували з’ясувати у голови цього районного суду Володимира Дудніченка, який щоденно по кільканадцять разів проходить повз стенд, хто і на яких підставах склав та оприлюднив такі «правила».

У відповідь на запит «Ні корупції!» керівник апарату Звенигородського райсуду Максим Сінькевич повідомив, що Пам'ятка написана згідно із  Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

Нам зацитували  ст. 27 КПК України, якою «передбачено, що кожен, хто присутній в залі судового засідання, може вести стенограму, робити нотатки, використовувати портативні аудіозаписуючі пристрої. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, а також проведення звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури допускаються на підставі ухвали суду, що приймається з урахуванням думки сторін та можливості проведення таких дій без шкоди для судового розгляду».

А насамкінець додали, що «інформація щодо правил здійснення фото- та аудіозапису з використанням портативних відео- та аудіо технічних засобів змінена».  Тож у відповіді на наш запит суд давав пояснення щодо вже змінених Правил!

До всього, нам подякували за співпрацю, що доволі дивно бачити у такого формату документах.

Хто ж саме склав ті правила, які  після запиту «Ні корупції!» суд дуже швидко змінив на такі, що відповідають нормам Закону, залишилося таємницею.