Amnesty International: Влада має припинити переслідування антикорупційних активістів і ГО

Українська влада має припинити переслідувати та залякувати активісток, активістів та громадські організації, а також забезпечити, щоб нові законопроекти надмірно не обмежували їхні права на свободу вираження та на свободу асоціації.

Про це йдеться у відкритому зверненні міжнародної правозахисної організації Amnesty International Україна.

Влада планує прийняти дискримінаційні вимоги для недержавних організацій та порушує кримінальні справи проти антикорупційних громадських організацій у зв’язку з їхньою законною діяльністю. Це ставить під загрозу право на свободу асоціації”, – йдеться у зверненні.

У правозахисній організації наголошують, що суперечливі законопроекти шкодять незалежним недержавним організаціям.

Автори звернення нагадують, що в березні цього року Верховна Рада ухвалила новий закон "Про запобігання корупції", який згодом підписав президент Петро Порошенко. У законі представлені нові обов’язкові вимоги до антикорупційних активістів та активісток: щороку вони повинні надавати детальні декларації про особисті кошти та активи, аналогічні до декларацій, введених для законодавців і державних службовців у 2016 році.

“Влада не пояснила необхідність вжиття нових заходів проти антикорупційних активістів та активісток, тож групи громадянського суспільства розцінили це як удар у відповідь, спрямований проти активістів та активісток, які ініціювали застосування аналогічних заходів до політиків і державних службовців”, – зауважується у зверненні.

Водночас, на переконання правозахисників, нові вимоги щодо звітності дискримінаційні за своєю природою та порушують права антикорупційних активістів/активісток на свободу вираження та на свободу асоціації.

Крім того, через цей закон антикорупційні активісти та активістки опиняються під тиском та загрозою переслідувань. Цей закон порушує їхнє право на приватне життя, оскільки вони змушені надавати свою особисту інформацію, включно з їхніми домашніми адресами. Ті, хто не подав декларації, можуть понести кримінальну відповідальність, що може призвести до трьох років позбавлення волі.

У зверненні також нагадують, що 10 липня після широкої критики цього закону в Україні та за її межами адміністрація президента запропонувала два нових законопроекти, які наразі ще не ухвалені. Однак ці законопроекти викликали ще більше критики, оскільки вони передбачають заміну обов’язкових фінансових декларацій для антикорупційних активістів та активісток ще ширшими та потенційно ще більш суперечливими заходами.

Законопроекти №6674 та №6675 передбачають заміну обов’язкових фінансових декларацій про особисті кошти для антикорупційних активістів та активісток вимогами, загальними для всіх неприбуткових організацій з річним бюджетом, сума якого перевищує 300 офіційних прожиткових мінімумів (наразі прожитковий мінімум складає 1,700 гривень або 63 долари), а саме: публікувати детальні річні фінансові декларації, у тому числі всі заробітні плати персоналу, оплату послуг консультантів/консультанток та платежі за інші послуги, а також імена всіх осіб, які одержують платежі. Організації також будуть зобов’язані публікувати на своїх сайтах перелік донорів, які щорічно роблять внески на суму, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, а також перелік консультантів/консультанток, щорічний дохід яких перевищує 50 прожиткових мінімумів.

Правозахисники наголошують, що публікація заробітних плат працівників/працівниць та іншої особистої інформації буде наражати на ще більшу небезпеку активістів та активісток, які працюють на сході України: на території, що знаходиться під контролем підтримуваних Росією сепаратистів. У минулому особи, які працювали в міжнародних організаціях у Донецьку та Луганську, були свавільно затримані де-факто службою безпеки підтримуваних Росією сепаратистів за звинуваченням у шпигунстві. Кілька недержавних організацій надавали базові послуги на цих територіях для найбільш вразливих груп, включаючи надання гуманітарної допомоги та постачання життєво важливих лікарських засобів – часто з великим ризиком для власної свободи та безпеки. Така діяльність в умовах нових запропонованих законів стане іще більш ризикованою.

Крім того, порушення цих вимог може призвести до серйозних санкцій, у тому числі до втрати організацією свого некомерційного статусу і, можливо, до заморожування банківських рахунків.

“Ми вважаємо, що нові вимоги, якщо їх ухвалять, накладатимуть невиправдані обмеження на право на свободу асоціації та перешкоджатимуть діяльності громадських організацій в Україні, додавши їм значних адміністративних труднощів. Більше того, такі заходи суттєво обмежуватимуть право на свободу вираження думки, наражаючи антикорупційних та інших активістів та активісток на небезпеку переслідувань та залякувань”, - підкреслюють в організації.

Amnesty International Україна закликає Верховну Раду негайно переглянути чинне законодавство та запропоновані законопроекти і забезпечити, щоб закони, які регулюють діяльність недержавних організацій та їхніх співробітників і співробітниць, не накладали невиправданих обмежень відповідно до зобов’язань України, передбачених міжнародним законодавством про права людини.

В організації також засуджують ініційовані владою кримінальні розслідування проти недержавних організацій.

“Закликаємо українську владу припинити переслідувати громадські організації та забезпечити, щоб системою кримінального правосуддя не зловживали для переслідування та залякування громадських активістів та активісток”, – йдеться у зверненні.

В Amnesty International Україна нагадують, що 1 лютого Генпрокуратура України порушила кримінальну справу проти організацій “Пацієнти України” та “Всеукраїнська мережа людей які живуть з ВІЛ/СНІД” (ЛЖВ). Організації звинувачують у тому, що вони нібито зловживають іноземними коштами, наданими Глобальним фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Дмитра Шерембея, директора ЛЖВ, та Ольгу Стефанишину, директорку організації “Пацієнти України” допитали як свідків. Від організацій також вимагалося надати річні звіти про діяльність, фінансові аудити та інші відповідні документи.

11 жовтня податкова поліція здійснила рейди на офіси обох організацій у межах розслідування, яке назвали “податковою перевіркою без попереднього повідомлення”.

Водночас Глобальний фонд не висловлював жодних сумнівів щодо аудитів, які ці дві недержавні організації проводили раніше, і не подавав скарг щодо будь-якого ймовірного зловживання своїми коштами з боку цих організацій.

Служба безпеки України (СБУ) також проводила власне кримінальне розслідування проти обох організацій, керуючись підозрою щодо буцімто фінансування організаціями тероризму, незаконних банківських операцій, привласнення майна, відмивання грошей та зловживання владою.

21 вересня Шевченківський районний суд у Києві постановив, що СБУ має отримати доступ до банківських рахунків організацій. Згідно з судовими документами, доступ до копій яких отримала також Amnesty International, кримінальне розслідування розпочалося через єдину публікацію в Facebook, у якій користувач “Володимир Бойко” висуває звинувачення в корупції декільком антикорупційним організаціям без надання будь-яких доказів на підтримку його заяв.

Надіславши запит до суду із проханням надати доступ до банківських рахунків організацій, слідчий СБУ висунув припущення, що “Пацієнти України” та ЛЖВ “фінансували тероризм” на сході Україні, надсилаючи кошти організаціям-партнерам у окупованому Росією Криму. На підтвердження запиту не було жодних доказів, окрім публікації в мережі Facebook. Запит, який СБУ надіслала до суду, не пояснює, яким чином організації, які працюють з жителями Криму, хворими на ВІЛ, пов’язані з підтримуваними Росією сепаратистами, або з будь-якою злочинною діяльністю.

Зараз обом організаціям загрожує заморожування їхніх банківських рахунків. Через це їм доведеться припинити свою діяльність, а це матиме негативний вплив на права десятків тисяч людей, яким ці організації надають медичну допомогу та інші базові послуги.