Кому з черкаських військовослужбовців кримінальний та адміністративний кодекси не перешкода

Протягом останніх трьох місяців  черкаські суди розглянули три справи стосовно фінансових зловживань військовослужбовців.  Обставини ще однієї справи цієї категорії розслідує військова прокуратура Черкаського гарнізону. Масштаби привласнень, розтрат, наслідків конфліктів інтересів не такі вже й великі на всеукраїнському тлі. Проте цинізм, ймовірна віра у безкарність та її наслідки, з якими усі перелічені злочини скоєні, вражають.

Днями «Ні корупції!» став відомий факт, який поставив із ніг на голову уявлення про роботу військових.

Черкаські військовослужбовці незаконно затримали місцевого жителя і тримали кілька годин у військовій частині, «бо війна!»

Днями до військової прокуратури Черкаського гарнізону надійшла заява місцевого мешканця Руслана Євтушевського про злочини, передбачені ч.1 ст. 371, ч.1 ст. 374, ч.2 ст. 191 КК України (незаконне затримання, порушення права на захист та заволодіння його майном), вчинені службовцями в/ч А1744, що дислокується у Черкасах. Як повідомляє потерпілий у цій історії, йому страшно уявити, скільки би ще його тримали у військовій частині та що з цього могло би вийти, якби не захисник, якого для порятунку чоловіка залучила його дружина.

Як розповів черкасець Руслан Євтушевський, за день до інциденту він придбав в одному з магазинів Черкас іграшку - Квадрокоптер Х-SERIES  Х300-2 за 1300 грн. для свого сина. Наступного після покупки дня вирішив випробувати покупку. Втратив керування. У район  пошуків, як на зло, потрапив місцевий автобат. Там чоловік у військовій формі з автоматом повідомив Русланові, що квадрокоптер приземлився на їхній території. Руслана запросили до частини.

«Лише коли через 10-15 хв. мого безуспішного очікування іграшку мені так і не принесли, а також всупереч моїй волі заборонили залишати приміщення КПП, не пояснюючи причин. Я зрозумів, що військовослужбовці мене затримали і запросили мене на територію військової частини зовсім не для того, щоб повернути мою іграшку», - повідомив у заяві Руслан Євтушевський.

Через три години незаконного затримання до КПП військової частини прибув запрошений дружиною Руслана адвокат. І лише завдяки втручанню юриста, розповідає чоловік, його відпустили.

«Звільнення» відбувалося у присутності співробітників СБУ та поліції, які повідомили, що особисто вони до затримання ніякого відношення не мають.

«Моє майно, а саме «Квадрокоптер» Х-SERIES  Х300-2 вартістю 1295.00 грн., яке близько 13 год. 40 хв. занесли в приміщення КПП, де я постійно знаходився, мені також не повернули», - повідомляє Руслан.

Він також побоюється, що його іграшку оглядали, не дотримуючись жодних процесуальних норм, тож,  із нею може статися що завгодно.

Військові, за словами Руслана, також хотіли обшукати і його автівку, яка перебувала за межами території їхньої частини. Лише присутність юриста та його питання щодо наявності санкцій на такі дії зупинили службовців.

Одразу після інциденту у неофіційній розмові щодо причин незаконного затримання особи військовослужбовці знайшли єдине пояснення та, як вони вважають, виправдання своїм діям: « …Так війна ж!»

Адвокат Руслана Євтушевського переконаний, що загалом, унаслідок такої підвищеної пильності місцевих військовослужбовців, були порушені конституційні права чоловіка та було завдано значної матеріальної і моральної шкоди його рідним.

Він просить військову прокуратуру Черкаського гарнізону розпочати досудове розслідування на підставі вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 371, ч.1 ст. 374, ч.2 ст.191 КК України та забезпечити його процесуальні права як потерпілого.

Премія для дружини та кар’єра прапорщика з «липовим» дипломом

У липні цього року Соснівський районний суд Черкас визнав винним тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини А2516 полковника Владислава Лобенка у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ,2 ст. 172-7 КУпАП, та «виписав» штраф - 3400 грн. на користь держави.

«ОСОБА_1 ( Владислав Лобенко – Ред.) …не вжив заходів щодо недопущення можливості виникнення конфлікту інтересів …підписав …щодо преміювання особового складу управління військової частини за їх особистий внесок у загальні результати служби за квітень 2017, серед яких премійовано і молодшого сержанта ОСОБА_4 ( на момент підписання -  його співмешканка – Ред.) у розмірі 100% від встановлених норм», - читаємо у судових документах.

У суді полковник вини не визнав. Однак суд знайшов достатньо підстав для встановлення факту конфлікту інтересів.

21 вересня 2017 року Соснівський районний суд Черкас розглядав справу вже командира військової частини Владислава Лобенка.

Згідно з матеріалами справи, було виявлено, що  головний герой нашої розповіді 21.06.2017 о 21 год. 00 хв. перебував на території тимчасової дислокації військової частини у Золотоніському районі, Черкаської області з явними ознаками алкогольного сп’яніння, «які виражалися у порушенні мови, різкої зміни забарвлення шкірного покриву обличчя, наявним запахом алкоголю із порожнини роту перебував на території тимчасової дислокації військової частини».

Від проходження освідування на стан алкогольного сп’яніння відмовився. Адмінсправу за цими фактами направили до Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області, мотивуючи рішення тим, що події розвивалися саме на території цього району.

Також цьогоріч у вересні полковника оштрафували за невчасну подачу декларації. Щоправда, він свою вину так і не визнав, пояснивши запізнення з подачею декларації недосконалим знанням ЗУ «Про запобігання корупції». Попередня справа з виплатою премії співмешканці не змусила військового ознайомитися з основними статтями цього документу.

Поправити своє матеріальне становище за допомогою фіктивного диплому спробував прапорщик однієї з черкаських військових частин Збройних Сил України. Як ми писали на початку жовтня цього року, військова прокуратура Черкаського гарнізону підозрює прапорщика у підробці документів. Чоловік, як повідомили у відомстві, використав фіктивний диплом про вищу освіту для отримання офіцерського звання, службового підвищення та більшої зарплатні.

І дах відремонтували, і грошей «зекономили»

Можливо, сподіваючись на те що війна все спише і крадіжки ніхто не помітить, діяло і керівництво із сусідньої з Черкаською, військової частини А3177.

Як нещодавно повідомляв «Ні корупції!», військова прокуратура Черкаського гарнізону установила факт укладення сумнівного договору між згаданою в/ч та ФОП щодо проведення капітального ремонту покрівлі сховищ частини.

Виявилося, роботи виконувала не комерційна структура, як вказано в умовах договору, а особовий склад і працівники Збройних Сил України із застосуванням техніки військової частини. За цим фактом, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, проводять досудове розслідування.

Як з’ясував «Ні корупції!», військова частина уклала договір на роботи вартістю у 750 тисяч гривень з ФОП Запара Ю.Г. Звіт про угоду оприлюднили на сайті Прозорро. Тендерної документації замовник не додав, тож, де ж саме і скільки «зекономили» військовослужбовці, належить встановити слідству.

Служба підприємницькій діяльності не перешкода

Першого листопада 2017 року Соснівський районний Черкас визнав заступника командира однієї з військових частин Національної гвардії України, дислокованої на Черкащині, винним у скоєні  корупційного правопорушення за ч.2 ст.172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оштрафувавши його майже на шість тисяч гривень. Йдеться про порушення обмежень щодо сумісництва.

Як повідомляє профільна прокуратура, підполковник, ім’я якого не розголошують, після вступу на військову службу, всупереч вимогам законодавства України, не передав свої корпоративні права іншим особам. Попри перебування на військовій службі він не вийшов зі складу правління кількох підприємств. Цим, стверджують у відомстві, військовослужбовець порушив вимоги законодавства України стосовно входження до складу правління підприємств або організацій, що має на меті одержання прибутку чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.

Мирослава Білецька, для "Ні корупції!"