Чиновники з КОДА роками красиво розказують, але не дають жодної копійки ГО

Чиновники з Київської обласної державної адміністрації регулярно закладають гроші на проекти для громадських організацій, одначе не дають їм з бюджету жодної копійки. Відтак, весь пафос із приводу розвитку громадянського суспільства, який із року в рік чиновники справно переписують з програми в програму, так і залишається на папері.

А громадянське суспільство тим часом розвивається лише таким чином, яким це бачать і вважають за потрібне чиновники. Самі ж учасники процесу залишаються осторонь процесу. Грошей із бюджету для них хронічно бракує: вони залишаються лише у красивих звітах і на папері, який все стерпить.

«Ні корупції!» вже писав, що громадські організації Київщини не отримали жодної копійки в рамках реалізації обласної Програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2012-2015 роки.

У тодішній Програмі-2012-2015, зокрема, було передбачено спільні заходи чиновників із громадськими активістами, передбачалося фінансування проектів громадських організацій, а також було заплановано проведення обласного конкурсу програм і проектів громадських організацій із наданням фінансової підтримки переможцям конкурсу.

Одначе грошей громадським активістам так і не дали.

«Питання щодо фінансування проектів громадських організацій, які було б розроблено у рамках заходів, визначених вищезазначеною програмою, було взято до відома та враховано Департаментом фінансів Київської обласної державної адміністрації. Однак заходи, передбачені вищезазначеною Програмою на відповідні роки, не було профінансовано, громадські організації підтримку не отримували», - повідомив на торішній запит "Ні корупції!" в. о. начальника управління забезпечення доступу до публічної інформації КОДА О. Євстратов.

Тоді ж, у відповіді на запит «Ні корупції!» у Київській обласній державній адміністрації не тільки визнали провальне фінансування громадських організацій у рамках Програми на 2012-2015 роки, але й пообіцяли, що активісти зможуть отримати гроші на бюджетне фінансування своїх проектів у рамках Програми розбудови громадянського суспільства вже у 2016 році.

«На даний час розроблено проект Національної стратегії розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016 -2020 роки, яку планується затвердити указом Президента України. Після цього, на виконання вищезазначеного документу буде розроблена відповідна програма на рівні області», - написали нам тоді чиновники з КОДА.

Відтак, «Ні корупції!» вирішив перевірити фінансування проектів громадських організацій у рамках відповідної програми за 2016 і 2017 роки.

Так от, у 2016 році відповідна програма взагалі не була затверджена, а Програма сприяння розвитку громадянського суспільства в Київській області на 2017-2020 роки була затверджена рішенням Київської обласної ради наприкінці червня цього року.

При тому, що, як йдеться у фабулі Програми, «Розвиток громадянського суспільства є однією з найважливіших умов становлення України як європейської держави з високим рівнем демократичних цінностей та консолідації суспільства. На сучасному етапі становлення держави особливо актуальною є проблема налагодження плідного діалогу органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з інститутами громадянського суспільства, демократизації усіх сфер державного управління». А основним «недоліком у роботі частини місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування області залишається те, що свою діяльність щодо сприяння розвитку громадянського суспільства вони вбачають лише у здійсненні комунікацій з громадськістю».

Відтак, метою програми є «розвиток співпраці місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування області з громадянським суспільством щодо проведення консультацій влади з громадськістю, підвищення громадської активності та діяльності об’єднань громадян як важливих чинників вирішення питань економічного, соціального, гуманітарного, культурного розвитку регіону, успішного проведення необхідних реформ у різних сферах життя, створення умов для розвитку в області громадянського суспільства».

Фінансове забезпечення програми було визначено на такому рівні:

При цьому серед заходів щодо реалізації регіональної цільової програми сприяння розвитку громадянського суспільства у Київській області на 2017 – 2020 роки було визначено симулювання участі організацій громадянського суспільства в соціально-економічному розвитку регіону за рахунок надання на конкурсних засадах фінансової підтримки проектам організацій громадянського суспільства області (крім громадських організацій інвалідів та ветеранів) для реалізації суспільно-важливих ініціатив, направлених на розвиток місцевих громад.

Таким чином, щороку упродовж 2017-2020 років ГО можуть розраховувати на 700 тисяч гривень з бюджету на підтримку своїх проектів, спрямованих на розвиток громадянського суспільства.

Однак, як свідчить практика, ці надії примарні. Досі, попри обіцянки чиновників, жодної копійки громадські активісти не отримали.

А загалом, зважаючи на нещодавнє рішення Київської обласної ради Про стан фінансування та виконання бюджетних програм станом на 1 вересня 2017 року, є всі підстави припускати, що 2017 рік буде таким самим провальним для фінансування проектів ГО, як і попередні.

Відтак, яким чином громадянському суспільству розвиватися і куди рухатися, вирішуватимуть знову ж таки чиновники.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»

Читайте також: Велика “громадянська” реформа. Як дотиснути порядок денний Євромайдану?