Не проголосуєте – отримаєте Майдан: перший день протестів під Радою

Акція 17 жовтня вперше об’єднала 12 найвідоміших громадських організацій та політичних партій під гаслом проведення Великої політичної реформи.

Серед них – "Громадянська позиція", "Демократичний Альянс", "Рух Нових Сил", "Об’єднання Самопоміч", "Альтернатива", Автомайдан, рух "Чесно", ВО "Свобода", Національний корпус, Центр Протидії Корупції, Реанімаційний Пакет Реформ та інші.

Усі вони домовилися висунути владі три ключові вимоги: створення Антикорупційного суду, обмеження депутатської недоторканності (законопроект № 6773) та ухвалення нового виборчого закону (законопроект № 1068-2).

"У нас є "план А", "план Б" і навіть "план В", – розповідає про готовність продовжити протести в Києві колишній член "Блоку Петра Порошенка" Єгор Фірсов. Після скандалу з Абрамавічусом він вирішив вийти з президентської фракції. Тепер він один з найбільших критиків Порошенка та лідер новоствореної партії "Альтернатива".

З самого ранку президент ніби на випередження акції протесту подав до Верховної Ради невідкладний законопроект про скасування недоторканності. Це той самий законопроект, з якого сміялися два місяці тому депутати з владних фракцій. На минулій сесії свободівець Левченко ледь назбирав 150 підписів за його розгляд. Законопроект складний, бо вимагає внесення змін до Конституції мінімум 300 голосами. За словами нардепа, ранковий президентський документ повністю повторює його напрацювання, але пропонує скасувати недоторканість з 2020 року.

Вимоги акції публічно виголосив на Погоджувальній Раді Мустафа Найєм. Вислухавши його, спікер Андрій Парубій доручив профільному комітету сьогодні розглянути президентські ініціативи щодо зняття недоторканності. Водночас Парубій повідомив, що інші дві вимоги вдасться винести на голосування не раніше четверга.

Додавши, що, за його інформацією, Венеціанська комісія просить подати нові законопроекти щодо створення Антикорупційного суду.

Згодом виявилося, що жодного з трьох законопроектів немає у порядку денному. Тобто вимоги протестувальників вирішили проігнорувати. Представники влади пояснили свою позицію тим, що треба спочатку розглянути медреформу.

У відповідь на це мітингарі заблокували виходи Верховної Ради та комітетів на сусідній вулиці. Небажання влади йти на поступки завело знуджений натовп. Сприяв цьому також виступ екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі.

У своєму виступі Саакашвілі здивував союзників новим ультиматумом владі. Мовляв, Порошенку час йти у відставку. На горіхи від протестуючих отримав депутат Олексій Гончаренко, який вирішив вийти на вулицю. Його закидали яйцями.

Читайте також: Мітингувальники яйцем "атакували" нардепа Гончаренка: відео

Поки люди мітингували на вулиці, депутати не припиняли вести перемовини з Парубієм, аби все-таки сьогодні розглянули реформаторські законопроекти.

Вранці вони вже говорили, що нічого страшного, переб'єтесь, але президент про всяк випадок подав законопроект про зняття недоторканності. До полудня вони погодилися розглянути два з трьох вимог,
– написав Найєм.

Президент також про всяк випадок нагнав у Маріїнський парк близько 3,5 тисяч правоохоронців та 20 автозаків. Розглядаючи, напевно, найгірший сценарій.

Усі сподівання виявилися марними. Парубій водив за ніс активістів, так і не внісши законопроекти до парламентської зали.

Організатори акції вирішили відповісти на це встановленням наметів на площі Конституції напроти Верховної Ради.

Намети фізично були у Музейному провулку неподалік парламенту. Коли активісти вирішили перенести намети до Верховної Ради, Національна гвардія їх заблокувала.

Протестувальники вирішили відповісти ламанням металодетекторів та завалили один паркан на Грушевського, встановлений якраз для їхнього стримування. Почалася бійка. Поліцейські застосували газові балончики.

Комітет, який мав розглянути та передати у залу Верховної Ради законопроект про скасування депутатської недоторканності, не зміг зібратися.

Розходитися ніхто не буде. Один з планів передбачає встановлення наметів на площі Конституції біля Верховної ради, а інший – протест може переміститися під Адміністрацію Президента,
– розповів Фірсов.

За офіційною інформацією, постраждали троє протестувальників та один правоохоронець. Також відомо, що охороняють будівлю Верховної Ради та урядовий

Намети будуть стояти, доки Верховна Рада не ухвалить усі три елементи Великої політичної реформи. Якщо є бажання, то можна проводити закони через комітети протягом дня,– заявив нардеп Сергій Лещенко.

Закон про відкриті списки на виборах вже пройшов узгодження у комітетах. Його можна було включати у порядок денний вівторка, але цього не сталося.

Активісти вже встановили десяток наметів біля Верховної Ради, вони будуть чекати поки Верховна Рада не ухвалить їхні вимоги.

Один із загонів поліцейських із серйозними обличчями вирушив від Верховної Ради углиб Маріїнського парку, раптово зупинившись.

"Це нам виділила держава", – прокричав командир, роздаючи хлопцям з коробки сосиски в тісті.

"Це що замість премій?" – пожартував хтось у формі.

24 канал