До 2028 року більше половини українців не зможуть отримувати пенсію через брак стажу

В Україні стартувала пенсійна реформа, запроваджена урядом і парламентом. Покоління українців 30+ виявилося перед новим проблемою, так як про пенсії треба було подбати ще вчора.

Про механізми пенсійної реформи йдеться у статті ТСН, передають Українські Новини.

Зараз в Україні діє солідарна система – працюючі молоді люди утримують старих, скидаючи в загальний котел відрахування від своїх зарплат, а держава розподіляє кошти між усіма пенсіонерами. Солідарна система добре працювала в соціалістичній державі, де всі працювали офіційно, а дармоїдство каралося. Зараз спостерігається катастрофічне співвідношення – 1 працююча людина забезпечує старість 2 пенсіонерів. Існуюче співвідношення вимагає наведення порядку у солідарній системі, щоб уникнути краху - без будь-яких виплат можуть залишитися інші покоління.

Наприклад, жінка у віці 50 років, із загальним стажем роботи до 15 років могла б вже сьогодні розраховувати на мінімальну пенсію. Однак після законодавчих змін цього не буде.

З наступного року пенсійний вік залишиться на тому ж рівні, а саме чоловіки - у 60 років, а жінки - у 58 років. Де-факто, щоб піти відпочивати в 60, треба добряче попотіти, щоб стажу вистачило. Нова реформа вимагає збільшення страхового стажу щорічно: в наступному році замість 15 років треба мати у трудовій біографії 25 років, а до 2028 році - вже 35 років.

За розрахунками Мінсоцполітики, у 2028 році громадян України без стажу віком 35 років буде більше половини. Усі вони будуть викинуті буквально за межі нової пенсійної системи і можуть сподіватися лише на мізерну соціальну допомогу від держави тільки з 65 років.

"І все це називається - соціальна справедливість", - говорить заступник міністра соціальної політики Микола Шамбір. За його словами, про безбідну старість усі починали дбати лише на схилі років. Зараз же потрібно мало не з першого дня роботи думати - чи оформляють офіційно, чи сплачують внески, чи зараховується стаж.

Заступник міністра соціальної політики відзначає, що "зарплата в конвертах в молодості - собі дорожче у старості". Для тих, хто працював нелегально в самі важкі роки української незалежності, держава пропонує варіант - фактично купити стаж і чим раніше, тим дешевше. Платіж прив'язаний до мінімальної зарплати. 1 рік зараз коштує близько 17 тис. гривень, 5, це максимум, який можна купити, трохи не дотягує до 100 тис. гривень.

Без консультації зрозуміти механізм нарахування пенсії складно. Якщо схематично - він зводиться до трьох складових - середня зарплата по Україні помножена на коефіцієнт зарплати і помножена на коефіцієнт стажу.

"Сьогодні перед молодими людьми стоїть завдання - перевіряти кожен місяць, щоб ваша зарплата була якомога вище середньої зарплати по країні. Звучить, звичайно, не дуже стосовно людини, але продавати свою працю слід дорожче", - говорить Ірина Ковпашко, заступник голови Правління Пенсійного фонду України.

Демографи кажуть, що чим довше людина живе на пенсії - тим бідніше. На заході це зрозуміли давно, адже в Україні пенсійний вік, хоч і не підвищили, але українці просто приречені ще десятки років бути активними та молодими. Старість стала розкішшю, яку дозволити собі стало важче.

Читайте також «УРЯД ВІДНОВЛЮЄ СПРАВЕДЛИВІСТЬ» – І НА ПЕРОНАХ, І У ВАГОНАХ. СОЦРЕКЛАМА ЧИ ПІАР ЗА ГРОШІ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ?