ІМІ допоміг журналістці «Ні корупції!» відстояти в суді право на доступ до інформації

15 вересня Окружний адміністративний суд м.Києва частково задовольнив позов запитувачки, головної редакторки сайту «Ні корупції!» Ольги Бурди, яка в 2015 році намагалася дізнатися в Київської міської держадміністрації (КМДА) імена осіб, яким у Деснянському районі були виділені земельні ділянки, повідомляє ІМІ.

У відповідь на запит Департамент земресурсів КМДА надав журналістці перелік рішень Київради, але без указування імен отримувачів землі. При цьому, як зазначає ІМІ, такі рішення з відповідними іменами вже було оприлюднено в Інтернеті на сайті «Ліга». Також запитувалися документи, що стали підставою для землевідводу, але дане питання було проігнороване розпорядниками.

Зокрема ІМІ повідомляє, що позов було подано до КМДА та Департаменту, в судовому процесі відбулося кілька засідань, після чого суд перейшов у скорочене провадження. Постанову було винесено судом після спливу більш, як року: позовні вимоги до Департаменту земресурсів було задоволено, до КМДА – ні, оскільки, на думку суду, повну інформацію за цим запитом мав надавати саме Департамент.

 «Тривалий розгляд справ Окружному адмінсуді м.Києва, на жаль, зараз є типовим явищем. Ми задоволені рішенням суду першої інстанції, але як бачимо, законність рішення суду часто може нівелюватися тривалим періодом його очікування (навіть без якихось спроб затягування процесу іншою стороною по справі). На повторний ідентичний запит ми вже отримали копії рішень Київради, але за надання документів, які їм передували, ймовірно ще доведеться “повоювати”», – прокоментував один із юристів ІМІ Роман Головенко.

Додамо, що блог про роздачу землі було опубліковано на сайті "Ні корупції!" -  СУДЬИ «ВООБЩЕ ПОДОНКИ» ИЛИ ЛИШЬ НЕСКОЛЬКО ДЕСЯТКОВ?

Як повідомляв "Ні корупції!", коаліція громадських організацій “За зниження фінансових бар’єрів у справах про доступ до публічної інформації” продовжує конкурсний відбір серед випадків відмови надання публічної інформації або надання неповної чи незадовільної відповіді.

У результаті конкурсу будуть відібрані 12 справ у регіонах України, яким буде надано юридичну підтримку, а судові збори оскаржувачів покрито за рахунок коштів кампанії.

Як повідомляв "Ні корупції!", українські громадські організації об'єднали свої зусилля, щоб знизити фінансові перешкоди при поданні судових позовів у справах про доступ до публічної інформації.

Мета меморандуму – зменшення судового зору при поданні судових позовів у справах про доступ до публічної інформації.

Меморандум підписали Інститут масової інформації, Центр UA, Інститут розвитку регіональної преси, Центр демократії та верховенства права, Платформа прав людини, Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини та Представництво Американської правозахисної організації Freedom House в Україні.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що становить суспільний інтерес, яка перебуває у володінні суб'єктів владних повноважень та інших розпорядників. Розмір судового збору при поданні адміністративного позову щодо порушення цього Закону був збільшений змінами до Закону «Про судовий збір» у вересні 2015 року. Ще більше ускладнили ситуацію нові вимоги Закону «Про виконавче провадження» щодо сплати авансового внеску для початку процедури примусового виконання судового рішення (абзац 1 ч. 2 ст. 26) у грудні 2016 року.

Зараз судовий збір для фізичних осіб складає 640 грн, а для юридичних осіб – 1600 грн. Збільшення розміру судового збору стало суттєвим бар’єром для громадських активістів та журналістів, які намагаються відстояти своє право на публічну інформацію в суді. Ще більше ускладнила це завдання висока вартість відкриття виконавчого примусового провадження у справах про доступ, де боржником/розпорядником є юридична особа (6 400 грн).

Меморандум відкритий до підписання, це можна зробити тут.