На Черкащині райсуд виправдав обвинувачених у вимаганні 15 тис. доларів США для начальства

Нещодавно Смілянський міськрайонний суд Черкаської області виправдав чиновника від Держгеокадастру та депутата міськради, обвинувачених у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 27, ч.3 ст. 369 КК України. Обвинувач у цій справі, прокуратура області, оскаржує вирок в апеляції.

Начальник юридичного відділу ГУ Держгеокадастру у Черкаські області Юрій Шпак протягом жовтня 2015 року вимагав у представника фермерського господарства «Агрофірма «Базис» хабар у 15 тис. доларів США для в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області за сприяння у продовженні до 15 років часу оренди земельних ділянок.

21 жовтня 2015 року представник агрофірми за попередньою домовленістю передав хабара через посередника – депутата Смілянської міськради Миколу Сенатора.

Дії обох обвинувачених, прокуратура кваліфікувала як пропозицію чи обіцянку службовій особі надати їй або третій особі неправомірну вигоду, вчинену за змовою групою осіб.

Дослідивши обставини злочину та докази, «суд дійшов висновку про те, що їх не можна покласти в основу обвинувачення, оскільки частина із них здобута з грубим порушенням норм чинного процесуального законодавства».

Обвинувачені заперечували свою вину. Повідомили суду, що не були знайомі до обвинувачення. Пан Шпак у суді зазначив, що представник фермерського господарства не завжди поводив себе адекватно, зокрема, «називав якісь суми, посилався на якісь прізвища, вже почали його дратувати, тому він рекомендував йому звернутись до людини, яка розуміється на оформленні необхідних для продовження оренди землі документів».

«Згадавши, що нещодавно хтось із відвідувачів залишив у нього на столі папірець із телефоном людини, яка допомагала в оформленні документів, він передав цей папірець ОСОБА_7 (представник ФГ- Ред.), та порадив у подальшому спілкуватись із ним. Що то була за людина, він не знає», - йдеться у матеріалах справи.

Суд, проаналізувавши показання панів Шпака та Сенатора, вирішив, що вони є послідовними, правдивими, узгоджуються між собою.

Тож, розглянувши та оцінивши усі матеріали справи, суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Тетяна Васильківська визнала панів Шпака та Сенатора невинуватими у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 27, ч.3 ст. 369 КК України, та виправдала у зв'язку з "недоведеністю вчинення злочину".

Окрім того, заставу за пана Шпака у розмірі 110240 гривень, внесену третьою особою, після набрання вироком законної сили, мають повернути за належністю заставодавцю. За таких же умов мав бути скасований арешт майна пана Сенатора:

  • - житлового будинку,
  • - земельної ділянки
  • - та грошей …200 Євро.

Процесуальні витрати за проведення судових експертиз у сумі 891грн. 83 коп. вироком суду віднесли на рахунок держави.

Не погодившись із рішенням Смілянського суду, прокуратура області подала скаргу в апеляційний суд області.

29 вересня було відкрите відповідне апеляційне провадження.

Сенатор та Шпак – знайомі незнайомці

Сенатор Микола Олександрович – депутат Смілянської міської ради передостаннього скликання. Потрапив туди у 2010 році як член Партії регіонів, фізособа-підприємець, 1972 року народження, інвалід І групи.

За даними deputat.ck.ua, був членом ПР до 21.02.2014 року.

У березні 2006 року він зареєструвався як фізична особа-підприємець. Основним видом його діяльності є монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування.

 У грудні 2012 року, згідно з інформацією z.texty.org.ua,  Смілянське комунальне підприємство "Наш дім" перерахувало його ФОПу за двома угодами 445 тис. грн.

скрін з z.texty.org.ua

У грудні 2012 року року пан Сенатор став керівником ПП "ГАЗ СЕРВІС 2005", яке теж займається монтажем водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування. На початку вересня цього року ПП отримало підряд від Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради на 99 тис. грн. на заміну вікон у житловому будинку м. Сміла.

скрін з YouControl

На момент обвинувачення Шпак Юрій Борисович працював начальником юридичного відділу ГУ Держгеокадастру у Черкаські області, на час розгляду був менеджером ТОВ «Консалтингова група партнери».

У декларації за 2016 рік вказав, що у ГУ Держгеокадастру області та у ТОВ і заробив 14415 грн. та 81146 грн. відповідно. Від зайняття підприємницькою діяльність Юрій Шпак заробив ще 162415 грн. Ні нерухомості, ні автівок, якщо вірити декларації пана Шпака, він не має.

Одним із захисників обвинувачених є адвокат Гліб Юрійович Сидоров. Свого часу він працював прокурором відділу прокуратури Черкаської області. Потрапив у люстраційний список 2014 року Черкаського громадського люстраційного комітету. Він як прокурор представляв сторону обвинувачення у справі затримання київського автомайданівця Сергія Хаджинова. Гліб Сидоров наполягав на триманні під вартою ув’язненого у Черкасах під час лютневих подій активіста. Згодом пан Сидоров залишив прокурорську посаду і пішов в адвокати.

Мирослава Білецька, для "Ні корупції!"