Манівці та хащі вступної кампанії (путівник для батьків)

Фото: Район Ковель

Цього року наша п’ятнадцятирічна доня закінчила школу. Незважаючи на юний вік, вирішила не відпочивати, а одразу вступати до вишу. Визначатися у 14 років навіть із напрямом дуже непросто, та все ж ми обрали так званий «гуманітарний набір» предметів для ЗНО (українська мова і література, іноземна мова, історія України) і розпочали підготовку. Хоч і навчалася вона у дуже сильних школах, вирішили віддати дитину до репетиторів – розумних інтелігентних людей, які систематизували її знання, навчали нового  і спрямовували підлітка у правильне русло.  З цьогорічними умовами вступу я ознайомилася побіжно, бо вважала, що добре складене  ЗНО гарантує вступ, а все інше – технічні моменти.

Донька склала ЗНО цілком добре, трохи не дотягнула з історією (витратила на виконання тесту менше години), але я подивилася минулорічні конкурсні бали на спеціальності, куди вона мала намір подаватися, і виявила, що дитина туди проходить. Навіть має «резерв».

Коли у системі «Конкурс» з’явилися перші прізвища абітурієнтів, навпроти яких стояли конкурсні бали, я дуже здивувалася. У багатьох вступників конкурсний бал становив 200. Які у нас розумні діти, – подумала я. Це ж треба так блискуче скласти ЗНО та ще й бездоганно вивчити понад два десятки предметів у школі. Тривалий час конкурсний бал не розшифровувався, і тільки наприкінці кампанії таємниця розкрилася. Тоді я із здивуванням виявила, що діти з балами ЗНО приблизно такими, як у моєї дитини або й гіршими, мають конкурсний бал 200 або майже 200.

Я порахувала бали певної кількості вступників так, як рахувала доньці, і виявила, що в них додано 10 і навіть більше балів. Щоб ви собі уявили, що таке 10 балів у конкурсному списку, скажу, що у межах 1 бала могло розташовуватися 100 і більше вступників. Що тоді говорити про 10.

Тоді я написала пост на ФБ, в якому просила пояснити незарадній мамі юної абітурієнтки, що відбувається.  Фахівці мені пояснили, і навіть з’явилися списки переможців конкурсів Малої академії наук та учасників олімпіад з базових дисциплін, кількість яких наближалася до тисячі. Ще писали про спортсменів, але списків не було. Я знала, що переможці олімпіад мали якісь пільги, але тільки переможці й лише тоді, коли учень переміг в олімпіаді з предмета, який йому потрібен для вступу. А тепер, як виявилося, бали додають і переможцям, і призерам, до того ж подаватися з тими доданими балами можна, куди завгодно.  Призери з географії йшли на медицину і т. д. У соцмережах підняли галас, але ніхто нікого не слухав, а потім міністр навіть назвала цю кампанію найсправедливішою з усіх, які відбулися.

У результаті ми не вступили, куди хотіли, а пройшли за п’ятим пріоритетом на спеціальність, яку дитина вказала просто так . Я запропонувала їй зробити перерву на рік, ще підготуватися, але вона вирішила йти вчитися і, мабуть, це було помилкою.

Поки я про це роздумувала, 14 вересня з’явився розпачливий пост Наталії Величко, досвідченого педагога, донька якої наступного року вступатиме до вишу і наполегливо до цього готується:

Я вирішила подивитися, що нам пропонують наступного року. З Умовами вступу до вишів на наступний рік, які поки що пропонуються для обговорення,  можна ознайомитися тут.

Цікавили мене передовсім пільгові категорії вступників, бо сподівалася, що після цьогорічних скандалів їх, якщо не відмінять зовсім, то суттєво зменшать. Але в Умовах я прочитала щось цілком інше:

«Особам, які є членами збірних команд України, які брали участь у міжнародних олімпіадах (відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України), чемпіонам і призерам Олімпійських, Паралімпійських і Дефлімпійських ігор (за поданням Мінмолодьспорт України) зараховуються оцінки по 200 балів з двох вступних випробувань за вибором вступника. (виділення моє – Я. С.)

Призерам (особам, нагородженим дипломами І-ІІІ ступенів) IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад 2017 або 2018 року з базових предметів, призерам III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академії наук України 2017 або 2018 року останній доданок встановлюється рівним 10, а якщо КБ вступника при цьому перевищує 200, то він встановлюється таким, що дорівнює 200 (виділення моє – Я. С.)

Пропоную порахувати, скільки таких осіб може бути. Здається, олімпіади у нас відбуваються з 20 предметів, звичайно, присуджують  2-3 перші місця, 5-7 – других і понад 10 третіх, а секцій МАНу, то й не знаю скільки) (крім вступу на спеціальності галузі знань 29 Міжнародні відносини). Інформацію про них приймальні комісії отримують з Єдиної бази.

Учасникам Всеукраїнської олімпіади вищого навчального закладу для професійної орієнтації вступників на основі повної загальної середньої освіти з спеціальностей, визначених Переліком спеціальностей, яким надається особлива підтримка, можуть нараховуватись додаткові бали до оцінки сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання з одного предмета при розрахунку конкурсного бала в цьому навчальному закладі в обсязі від 1 до 20 балів, але не вище 200 балів за предмет».

На 12 сторінках! – перелік пільговиків та осіб, для яких передбачені спеціальні умови вступу – за співбесідою, за іспитами, переведення на вакантні місця державного замовлення тощо.

Рейтингові списки теж формуються специфічно. Спочатку ті, хто має право на зарахування за співбесідою, потім за квотами і тільки після них – список дітей, які вступають на загальних підставах.

І щоб остаточно вразити, а, може, й добити абітурієнтів та їхніх родичів, «творці» умов, імітуючи діяльність, вирішили серед дороги змінити конкурсні предмети на ряд спеціальностей. Впадає у вічі відчутне збільшення фізики та, як не дивно, географії.  На спеціальність «філологія»  замість історії України з’явилася географія – предмет, який у старших класах не вивчається.  Чиновники міністерства намагаються пояснити, навіщо філологам географія, діти плачуть, батьки лютують і лають міністерство, бо вже витратили купу грошей на репетиторів з історії. На спеціальність «право», де був вибір історія або математика, залишили тільки математику. Чи може дитина за неповний рік підготувати складний предмет? Не може.

Іноземну мову також у багатьох випадках замінили географією. Навіщо нашим дітям чужі мови?

На спеціальність «міжнародні відносини» залишили вибір – історія України або географія, але ще потрібно  розібратися, що, де і куди.

Про алгоритм адресного розміщення державного та регіонального замовлення не писатиму, але кожен може собі прочитати, як працює система. Особливе задоволення гарантую.

ПОРАДИ БАТЬКАМ

  1. Поговорити з дитиною і чітко з’ясувати, де вона ХОЧЕ вчитися, де вона МОЖЕ вчитися за умови, коли не пройде туди, куди ХОЧЕ, і де вона у жодному разі НЕ ХОЧЕ вчитися, навіть, коли вступить. Тут я маю на увазі спеціальності, які вписують про всяк випадок. Часом це проходить, дитина згоджується і тягне чотири роки лямку нецікавої науки. Але не всі діти до такого надаються, тому слід добре подумати, чи віддавати дитину будь-куди, чи хай  ще рік готується, чи віддавати на контракт.
  2. Обов’язково вказати останнім пріоритетом спеціальність, де дитина справді ХОЧЕ  навчатися, навіть коли ви чітко бачите, що на бюджет вона  не проходить. Раптом ви, зваживши усі «за» і «проти», захочете віддати її на контракт. А якщо заява не буде зареєстрована у ЄДЕБО, ви не зможете цього зробити.
  3. Батьки дітей, які готували історію та іноземну, а від них тепер хочуть географію або математику, можуть ще писати скарги у міністерство з вимогами залишити вибір – географія/ історія, іноземна мова/математика. Чи вплинуть на щось ці скарги, не знаю, але можна пробувати, бо ніби пропонують обговорювати.                                                                                            P. S.: Загалом же цьогоріч у мене склалося враження, що я беру участь у нечесній грі (маю на увазі вступну кампанію), та ще й втягнула у цю гру дитину. Легіони двохсотбальників, манівців, олімпіадників, спортсменів, біженців, переселенців, чорнобильців, хворих, квотників і т. д. зробили цю кампанію цілком непрогнозованою. Конкуренцію цим «легіонерам» могли скласти тільки діти із дуже високими балами ЗНО. Просто високі бали  уже нічого не гарантували. Багато абітурієнтів з високими балами на бюджет так і не потрапили.

Наступного року так званих пільгових категорій, вочевидь, може бути ще більше. Чи хочу я ще раз грати у цю гру? Ні, не хочу. Так, ми спробуємо ще раз скласти ЗНО, але також підготуємо запасний варіант.

Батьки, діти яких ще тільки починають займатися з репетиторами, можуть подумати про те, щоб кошти, які вони планували використати на підготовку до ЗНО, вкласти в оплату навчання. Вистачить на два-три роки бакалаврату.

Я усе ще не розумію, чому міністерство, імітуючи бодай якусь діяльність, грається долями дітей, переставляючи предмети, як картинки лото, а суспільство мовчить? Окремі дискусії у ФБ не мають значного розголосу і, на жаль, ні на що не впливають.

На мою думку, міністерство мало би дбати про те, щоб створювати дітям гідні умови для навчання, забезпечувати їх якісними підручниками, розвантажити шкільні програми, зменшити тижневе навантаження у школах, яке подекуди наближається до 40 годин, а щоб скласти ЗНО, все одно потрібно брати репетиторів.

Вступ до вишів повинен відбуватися ВИКЛЮЧНО за результатами ЗНО. Бідним і хворим дітям має допомагати держава – надавати їм стипендії, оплачувати навчання, забезпечувати репетиторами тощо. Якщо принципу справедливого вступу за результатами ЗНО не будуть дотримуватися, щороку ставатиме більше юних українців, які здобуватимуть освіту за кордоном. І скільки з них захочуть повернутися на батьківщину – велике запитання.

Ярина Сенчишин, для "Ні корупції!"