Transparency International: Антикорупційна палата не принесе користі в Україні

Міжнародна організація Transparency International закликає українську владу створити незалежний антикорупційний суд, а не палату в існуючій системі.

Про це йдеться в заяві на сайті організації.

"Україна має створити незалежний антикорупційний суд, який би гарантував, що кумовство та корупція не відіграватимуть жодної ролі у забезпеченні справедливості в Україні", - йдеться в документі.

В Transparency International стверджують, що створення антикорупційної палати в рамках існуючої судової системи України, яку запропонував президент Петро Порошенко, не принесе жодної користі.

В організації наголосили, що люди не довіряють нинішній судовій владі, не вірять у її здатності впоратися з цим завданням, адже існуючі судді розчарували їх.

"Тільки це посилить зусилля країни у боротьбі з корупцією", - наголошується в документі.

За інформацією організації, наразі українські суди не почали слухання щодо 26 із 86 справ, у яких детективи Національного антикорупційного бюро завершили слідство.

А від тих справ, які все ж таки слухаються, люди не чекають серйозних результатів.

"На відміну від багатьох європейських держав українська судова система має репутацію залежної та несправедливої", - зазначається в заяві антикорупційної організації.

"Немає гідної альтернативи для антикорупційного суду. За наявності належної політичної волі з боку президента та парламенту суд може бути створений досить швидко. Політична воля є ключовим інгредієнтом, і саме його нам не вистачає зараз", - вважає виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин.

В організації стверджують, що для створення дійсно незалежного антикорупційного суду в Україні, його суддів мають обирати через відкритий конкурс, а в процесі відбору повинні брати участь міжнародні партнери.

Як повідомляв "Ні корупції!", Президент Петро Порошенко висловив сподівання, що вже у жовтні в Україні з'явиться антикорупційна палата, а створення відповідного суду ще може зачекати.

Він зауважив, що головне полягає не в назві органу, а в його функціях.

Також Порошенко закликав присутніх представників іноземних держав підняти руки, у кого в країні є антикорупційні суди.

"Немає рук у нас піднятих", - повідомив він результат опитування.

Після цього президент нагадав, що антикорупційні суди існують у країнах, що розвиваються – зокрема у Кенії, Уганді, Малайзії, Хорватії. При цьому він натякнув, що там ці органи не дають бажаних результатів.

Своєю чергою, як повідомляв "Ні корупції!", колишній держсекретар США Джон Керрі вважає, що президент Порошенко неправий у публічній позиції щодо антикорупційного суду.

"Я хочу відповісти тим, що у нас кожен суд – антикорупційний. І спецпрокурор зараз розслідує справу щодо президента", - наголосив Керрі. Конференційна зала зустріла ці слова оплесками.

Екс-держсекретар також підкреслив, що для України питання протидії корупції лишається ключовим для подальшого розвитку.

Раніше Верховна Рада намагалася ухвалити законопроект про створення Вищого антикорупційного суду в Україні, але щодо нього в парламенті виникли суперечки.

Зараз на експертизі Венеціанської комісії знаходяться законопроекти про створення в Україні антикорупційного суду та про створення спеціалізованої антикорупційної палати при існуючому Верховному Суді.

Наприклад, генеральний прокурор Юрій Луценко проти створення окремого антикорупційного суду, замість цього він також підтримує ідею створення спеціалізованої палати при суді, який вже існує.

Водночас заступник голови представництва ЄС в Україні Томас Фреллесен та голова Антикорупційної ініціативи ЄС Ека Ткешелашвілі висловили підтримку створенню антикорупційного суду.