“Комітет захисту журналістів” оцінив дії СБУ щодо ЗМІ як загрозу свободі слова

Міжнародна організація "Комітет захисту журналістів" (CPJ, США) вважає, що дії Служби безпеки України щодо ЗМІ несуть загрозу свободі слова.

Про це йдеться в листі CPJ до Президента Петра Порошенка, повідомляють "Українські новини".

"Ми змушені висловити нашу глибоку стурбованість діями Служби безпеки України (СБУ), які несуть серйозну загрозу свободі преси в Україні. У щонайменше семи окремих інцидентах, задокументованих CPJ впродовж останніх двох місяців, СБУ направила редакціям газет і журналістам звинувачення, які здаються політично мотивованими, і є відповіддю на критичні повідомлення", - йдеться в листі.

У документі перераховуються подібні випадки. Так, 14 вересня представник СБУ відвідав київський офіс видання "Українська правда" і передав листа головному редактору Севгіль Мусаєвій, зажадавши від видання зняти статтю від 24 січня, у якій заявляється про нездатність уряду приділяти першочергову увагу модернізації можливостей військової оборони країни. Аргументація - у статті містяться дані, які нібито містять державну таємницю.

В трьох окремих випадках, 14, 29 і 30 серпня, агенти СБУ видворили міжнародних журналістів (2 кореспондентів російських ТРК і 2 іспанських журналістів) і заборонили їм в'їзд на три роки.

СБУ також порушила антидержавні звинувачення щодо незалежного журналіста Василя Муравицького, журналіста і оглядача, який проживає у Житомирі, і утримує його з 1 серпня.

8 серпня СБУ обшукала офіс сайту "Страна.uа", а також місця проживання принаймні двох журналістів видання, а також порушила справу проти головного редактора видання Ігоря Гужви за звинуваченням у розголошенні держтаємниці.

Також CPJ включила в перелік обшук офісів Media Holding Vesti, в тому числі і "Радіо "Вести", під час якого озброєні правоохоронці допитали 30 журналістів і обшукали їхні телефони.

Крім того, CPJ зазначає, що влада ділить пресу на дружню і непатріотичну.

"Наприклад, член парламенту (Дмитро Тимчук) минулого місяця звинуватив главу Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка у "протидії інформаційній безпеці України" за критику обшуків "Страна.uа", - підкреслюється в листі.

CPJ закликає Порошенка забезпечити вільну роботу журналістів та їх захист від репресій і закликала його публічно засудити дії СБУ, продемонструвавши прихильність захисту демократичних інститутів та європейських цінностей в Україні.

"СБУ відіграє важливу роль у забезпеченні національної безпеки України. Однак вкрай важливо, щоб вона утримувалася від переслідування ЗМІ і цілеспрямованого впливу на журналістів у своїй роботі", - йдеться в листі.

Як повідомляв "Ні корупції!", медійники вважають візит СБУ до редакції "Української правди" черговою спробою змусити мовчати журналістів та ЗМІ, які пишуть на "незручні" для влади теми.

Читайте також ТІ ПРО НАПАД НА АКТИВІСТА В ХАРКОВІ: ВЛАДА ЗАХИЩАЄ СВОЮ КОРУПЦІЮ