«Чорні сотні» Гройсмана зникли: прем’єр передумав боротися з корупцією на митниці – ЗМІ

На сьогодні про діяльність «чорних сотень» нічого не чути. Хоча, за даними «Главкома», реально «чорні сотні» на митниці давно вже не працюють.

При цьому, за інформацією «Главкома», в фіскальній службі звертались до Мінфіну, аби ліквідувати ці групи, але в міністерстві, за яким останнє слово, на такі прохання поки не реагують. 

Про це йдеться у статті "Главкому" "Чорні сотні" Гройсмана зникли. Прем’єр передумав боротися з корупцією на митниці?".

Як пише видання, спочатку передбачалось, що «сотні» будуть діяти як групи швидкого реагування – несподівано з'являтися для перевірки вантажів і так само несподівано зникати. В їхні функції входило перевіряти особливо ті маршрути, які найбільш облюбували контрабандисти, і наглядати за митниками, аби ті уникали спокуси брати хабарі. Планувалось, що зарплати членів «чорних сотень» стартуватимуть від 30 тисяч гривень.

Тодішній керівник Міжвідомчого цільового центру, що координував роботу мобільних груп, Олександр Власов обіцяв, що для зменшення корупційних ризиків склад мобільної групи формуватиметься на місяць, після чого мала б проводитися ротація. У січні в інтерв’ю «Цензору»Власов розповідав, що від початку роботи мобільних груп було вилучено товарів на загальну суму в 33 мільйони гривень. При цьому головний «чорний сотник» скаржився, що суди штучно затягують розгляд справ, де мова йде про конфіскацію товару й накладення штрафних санкцій у розмірі повної вартості вилученого товару. Також керівник центру зазначав, що прокуратура дуже оперативно відкриває кримінальні провадження проти його співробітників за заявами осіб, які беруть участь у контрабандних потоках, і водночас не поспішає цього робити за матеріалами співробітників «чорної сотні».

Сьогодні ж у листуванні з «Главкомом» Власов неохоче згадував цей період своєї роботи, обмежившись тим, що відзвітував про нього перед Мінфіном, і порадив з усіма запитаннями звертатись до уряду. В Мінфін щодо цієї теми відсилають і в Державній фіскальній службі. Але поки в міністерстві, очевидно, не визначились, як повідомити про гучний провал проекту, тому так і не відповіли на запит щодо результатів діяльності «чорних сотень» та їхньої подальшої долі.

Нічого не знають про розпіарені свого часу групи і в профільному парламентському комітеті з питань податкової та митної політики. Причому, загадкою їхня діяльність є для членів президентської фракції. Голова комітету Ніна Южаніна з БПП, яка свого часу відкрито критикувала створення сотень, переконує, що навіть не відстежувала їхню долю. Її колега з фракції голова підкомітету з питань правового забезпечення діяльності податкових органів та запобігання правопорушень на митниці Максим Курячий зізнається, що давно про них не чув, але туманно розповів про чергову урядову ініціативу щодо посилення координації між ДФС, Нацполіції і СБУ. А голова підкомітету з питань правового забезпечення діяльності митних органів Андрій Антонищак прямо заявив «Главкому», що «чорних сотень» давно вже нема: «Я говорив з митниками на цю тему – вони довго сміялись».

На думку екс-керівника Митної служби Анатолія Макаренка, у нашій країні митниця повністю втратила майже всі залишки правоохоронних функцій. У випадку ж із «чорними сотнями» уряд надав їх членам право безперешкодного доступу до всіх зон митного контролю та пунктів пропуску, прийняття рішень про проведення огляду товарів і транспортних засобів, створення тимчасових зон митного контролю, – тобто поширив права, які, відповідно до Митного кодексу, є виключною компетенцією митних органів, та посадових осіб інших правоохоронних і контролюючих органів. Таким чином відповідальність розмилась і про викривання стійких схем та каналів незаконного надходження товарів на внутрішній ринок за цей час майже нічого не було чути. Хоча звичайно фіскали дуже гучно рапортують про свої успіхи. Так само, за інформацією «Главкома», задіяні у роботі мобільних груп митники до цього часу не отримали жодних коштів із обіцяних Кабміном величезних премій у кілька десятків тисяч гривень. 

"Утім, наразі на презентованих із таким пафосом «чорних сотнях» вже можна ставити хрест – вони не працюють вже з літа. Черговий піар-проект влади виявився бульбашкою, про яку зараз намагаються зайвого разу не згадувати", - пише видання.

Читайте також ГРОЙСМАН РОЗПОВІВ ПРО МАСШТАБНУ КОРУПЦІЮ НА ОДЕСЬКІЙ МИТНИЦІ