Косити, не перекосити – у Черкасах щороку на боротьбі з амброзією освоюють по півмільйона гривень

Згідно з даними порталу e-data.gov.ua, цього року у Черкасах на боротьбу з амброзією станом на кінець серпня витрачено понад 250 тисяч гривень. Загалом до кінця року на такі заходи заплановано витратити майже 500 тисяч гривень з міського бюджету. З року в рік із бур’яном бореться одне і те ж підприємство.  З косами та агрохімічними засобами. Більш дієві засоби, такі як гербіциди, місту не по кишені, кажуть чиновники.  «Ні корупції!» з’ясував, для чого у Черкасах косять амброзію.

У квітні цього року Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради провів відкриті торги на послуги у сфері рослинництва. Очікувана вартість була 6,5 млн. грн. Тендер розбили на 11 лотів. З-поміж них – «проведення заходів по боротьбі з амброзією та об’єктами рослинного карантину».

Його з найнижчою ціновою пропозицією у 476,5 тис грн. виграло приватне підприємство «Зелена країна», яке з 2014 року косить амброзію у Черкасах. Очікувана вартість цього лота була 600 тис. грн.

Розпорядник коштів, Департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради, підписав із приватним підприємством договір на 810 тис грн., оскільки воно перемогло ще у двох лотах цього ж тендеру - видалення 200 пеньків та озеленення в парках і скверах міста.

 

У договорі йдеться, що амброзію та карантинні бур’яни знищуватимуть механічними та  агротехнічними методами  на загальній площі близько 50,0 га. Саме стільки території Черкас цього року вразила амброзія.

Згідно з даними порталу e-data, з виграних майже півмільйона гривень на знищення шкідливої рослини ПП «Зелена країна» освоїла понад 250 тисяч.

На знищення шкідливої рослини ПП «Зелена країна» освоїла більше 250 тисяч. гривень - e-data.gov.ua

На знищенні шкідливої рослини ПП «Зелена країна» освоїла більше 250 тисяч. гривень, скрін з e-data.gov.ua

«Боротьба з амброзією та об'єктами рослинного карантину здійснюється наступними методами: механічний (видалення з корінням, поверхнева обробка ґрунту, посів злакових трав), агрохімічний (обробка хімічним препаратом, викошування, збір та утилізація) та комплексне косіння», - йдеться у відповіді на інформаційний запит «Ні корупції!».

Минулого року, як вже писав «Ні корупції!», площа Черкас, вражена амброзією, була удвічі більшою. І на боротьбу зі шкідливим для здоров’я людей бур’яном тоді передбачили 305,7 тис. грн. Застосували ті ж методи, що і цьогоріч.

Науковці стверджують, що косіння амброзії неефективне. А фінансування таких заходів, кажуть вони, це – гроші на вітер. Саме хімічний метод боротьби не дасть їй шансів на життя та подальше розмноження, переконує біолог Вікторія Осипенко. Після підрізання стебла рослина здатна до швидкого відтворення наземної частини, причому, утворює декілька продуктивних стебел.

Та чомусь борці з амброзією не слухають науковців. Минулого року комунальники пояснили таку позицію тим, що, нібито, хімічний метод значно дорожчий від механічного.

Чи так це насправді? Відомо, що найдієвішими гербіцидами проти амброзії є ті, в основі яких  солі гліфосату, сульфонілсечовина, прометрин. Вибір препарату залежить від фази розвитку рослини.

Вивчаємо перший з тих, що трапився, – гербіцид «Торнадо». Він на основі солі гліфосату . Десятилітрова ємність з таким препаратом коштує 1460 грн. Один літр, відповідно, обійдеться у 146 грн. На обробку бур’яну у фазу росту потрібно від 1,5 до 3 літрів на один гектар.

Отож, для знищення черкаської амброзії цьогоріч вистачило б щонайбільше 150 літрів гербіциду. І це коштувало б лише 21900 грн! Навіть якщо сюди додати відповідні витрати на обробку рослин, навряд чи отримаємо суму у 476 500 грн, яку цього до кінця цього року у Черкасах витратять  на амброзію.

Як повідомили «Ні корупції!» у профільному Департаменті, наступного, 2018 року, у місті заплановано запровадити органічний метод боротьби з амброзією.

Хто косить амброзію у Черкасах

Приватне підприємство «Зелена країна» засноване у лютому 2008 року в Черкасах. Його співзасновниками, відповідно до даних аналітичної системи YouControl, є Михайло Аханов та Надія Кравчук. Бенефіціаром є пан Аханов.

скрін з YouControl

Відомо також, що у підприємства був ще один співзасновник - Юлія Джемесюк, головний спеціаліст відділу інспектування Черкаської міської ради.  Розмір статутного капіталу цього підприємства - усього тисяча гривень. Основним видом діяльності є збирання безпечних відходів.

скрін з YouControl

Як повідомляє видання «Наші гроші», у червні 2014 року Департамент економіки та розвитку Черкаської міськради уклав угоду з підприємцем Надією Кравчук на благоустрій території. Вартість угоди складала 703 тис. грн. Послуги замовили з червня 2014 – до листопада 2016 року коштом місцевих бюджетів. Йдеться про косіння, видалення з корінням та утилізацію амброзії, догляд газонів. До того ж, ПП «Зелена країна» отримувало ще й підряди на послуги рослинництва від Черкаської міськради.

скрін з YouControl

Варто зазначити, що з амброзією у Черкасах почали боротися ще у 2008 році. Тоді бур’яном заросло 45 га території міста. Наступного року вже  90 га були уражені цим бур’яном. Тоді на боротьбу було закладено 200 тисяч гривень, але через кризу гроші витратили на інші потреби.

Нагадаємо, амброзія шкідливо вливає на здоров’я людей. Щорічно під час  цвітіння цієї рослини у сотень містян загострюються хронічні недуги органів дихання.

Мирослава Білецька, для «Ні корупції!»