Як у садового товариства на Броварщині чиновники озеро поцупили

Члени садового товариства «Заліське» с. Богданівка Броварського району на Київщині поскаржились «Ні корупції!» на чиновників, які у них поцупили земельну ділянку із озером, дитячим та спортивним майданчиками. А заодно активісти розповіли про схему, як усе відбувалося. І цей «віджим», на жаль, уже можна назвати класикою жанру.

Садове товариство «Заліське» у Богданівці існує з 1988 року. Тоді, згідно з рішенням № 78 від 04.04.1988 р. Київської обласної ради, було вилучено землі із колгоспів і радгоспів  - 48,7 га - та надано 11 організаціям у постійне користування.

Крім того, згідно з рішенням Богданівської сільської ради, до цих земель було додано 3,3 га.

Відтак, загальна площа земель постійного користування СТ склала 52 га для ведення садівництва.

Пізніше, у 1996 році, 11 організацій об'єдналися у єдине садівниче товариство «Заліське», яке, за словами його голови  Ірини Гудінової, знаходиться на даний час в адміністративних межах Богданівської сільради за межами населеного пункту. Бо сільрада досі не виконала рішення Київської обласної ради 24 скликання 2003 р. і так і не затвердила свої нові межі. При цьому, стверджує Гудінова, у Держкомзем Богданівська сільрада надає довідки, в яких пише, що СТ перебуває в межах села, генеральний план якого ще перебуває на погодженні. Жодних інших документів, що підтверджують входження СТ «Заліського» в межі Богданівської селищної ради, немає. Крім того, жодних громадських слухань на дану тему за участю членів СТ «Заліське» не було.

Саме спірна територіальна приналежність і зіграла з членами СТ злий жарт та дала можливість вивести частину їх земель.

Так, у 2011 році розпорядженням Броварської РДА № 1174 від 11.07.2011 р. у СТ були вилучені землі постійного користування 1,8 га. із загальної площі 52 га., на яких розташовані такі об'єкти: озеро (копанка, яку постійно чистили члени товариства, бо вона знаходиться на території), дитячий і спортивний майданчики. За користування цією землею регулярно сплачувався земельний податок як за землю загального користування. До слова, у членських книжках садівників уже з 1992-го року зазначалися проплати за чистку існуючого озера, тобто, озеро було викопане в перші роки існування товариства.

Після вилучення, каже голова СТ, далі ця земля райдержадміністрацією була незаконно надана громадянину Драному В.О., який навіть не є членом товариства. В подальшому Драний приватизував цю ділянку без відома голови СТ і без надання обов'язкових довідок і викопіювань із генерального плану від товариства як землю, що знаходилась за межами СТ.

«На сьогодні я зіткнулась з дивним викопіюванням із начебто генплану нашої зони відпочину, яка не тільки не відповідає оригіналу, а й, як пізніше з'ясувалося, завірена людьми які: один вже був не при посаді, а інший був покійником», - говорить Гудінова і додає:

«Також, коли вперше попередньому голові СТ Бондарю М.І. став відомий факт вилучення землі у СТ, товариством був поданий судовий позов до Броварського міжрайонного суду з вимогою повернути землі, але у задоволенні вимог СТ було відмовлено. Далі позов від товариства подавався в Господарський суд Київської області, одначе товариству чомусь знову відмовлено».

Пізніше, каже Ірина Гудінова, у червні 2014 року, Броварська міжрайонна прокуратура звернулася до Броварського міськрайонного суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Богданівської сільради, і суд задовольнив позов.

«Нам не зрозуміло, - розводить руками голова СТ, - чому прокуратура позивається і захищає інтереси Богданівської сільради, а не СТ, адже, землі, які знаходяться у постійному користуванні, не мають терміну обмеження в користуванні, і є державними землями. Також питанням без відповіді є те, чому наша земля повернулась до села, коли була вилучена із резервів колгоспів і радгоспів, а не із меж села?». До речі, частина території біля озера у свій час була вилучена із земель мисливського господарства і передана СТ, додає голова товариства.

Крім того, Гудінова звертає увагу на недостовірні результати експертизи Інституту судових експертиз, яка була надана суду. Зокрема, за її словами, в експертизі йдеться, що озеро СТ оформили як ріллю Драному В.О. і як «ділянку, яка не перетинає межі садівництва». Також, додають у СТ, Драному «випадково» Броварське РДА видало і частину вулиці Озерної, яка знаходиться на території СТ з проведеною по ній газовою трубою, а також, ділянки за адресами Озерна № 30-32, на які у господарів були акти.

«Хоча, коли ще Богданівська сільська рада не була зацікавлена у вилученні землі із озером у СТ, вона сама охоче надавала довідку про те, що озеро на території товариства є!», - каже Гудінова.

Але факт залишився фактом – позов, поданий прокуратурою, суд задовольнив у повному обсязі, відтак, товариство залишилося без 1,8 га, у тому числі й озера. Хоча, згідно з генеральним планом, межі не змінювалися, і немає жодного підтверджуючого документу про зміну меж СТ.

Своєю чергою, на запити товариства «Заліське» до Держкомзема Броварського району з проханням надати хоча б  виписку з книги записів державних актів радянського зразка на право користування землею у товаристві отримали відповідь - «у нас їх немає», посилаючись на те, що була пожежа -  і документи згоріли. При цьому книги з реєстром документів, що були знижені під час пожежі, членам СТ також не показали.

«Але ж на які тоді документи спирався Держкомзем, коли оформлював акт приватизації на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №42475 Драному В.О., а також свідоцтво на право власності індексний номер 11763675 від 29.10.2013 р. на земельну ділянку з кадастровим номером 3221280801:01:080:0294, цільове призначення якої - для індивідуального садівництва? Про яке індивідуальне садівництво може йти мова, якщо на цій ділянці знаходиться наша водойма, і куди дивилися Броварські геодезисти при замірі ділянки для приватизації?», – запитує Гудінова.

«За час наших митарств по кабінетах і нашого особистого розслідування ми звернули увагу на те, що згідно з кадастровою картою у заповідному Заліському лісі, який межує з президентською резиденцією «Залісся», напроти нашого озера (поки що це суцільний ліс) зареєстровані 16 приватизованих ділянок. Ми припускаємо, що ці люди можуть стати основними прохачами у Богданівської с\р нашого озера в оренду. І це може бути основним корупційним мотивом відбирання нашого озера з самого початку», - каже голова СТ.

На карті видно ці 16 ділянок у лісі за озером:

А поки що це суцільний ліс:

До речі, законністю видачі державних актів на ділянки лісового фонду уже зацікавились у ДП «Київське лісове господарство»:

Крім того, на цій же землі біля озера, 8 ділянок по 10 соток були оформлені на підставних людей, а не на садівників і скуплені знову ж підставною людиною в обхід рішення громади через загальні збори.

«Тепер наші садівники побачили, що ця людина продає «нашу» землю через Інтернет. Додзвонитись і дізнатись, хто ж цей «наш» садівник, не вдається. Але нам достовірно відомо, що  приватизована земля Горбача О. знаходиться у межах СТ, але членські внески не платить і взагалі не з'являється. Тобто, всю нашу зону відпочинку з озером 2,075 га розтягнули без нашого відома. З'являтись і щось робити на цих землях горе-власники бояться, бо люди їм зроблять темну так, як ми всі один одного і історію дач знаємо з радянських часів, і чужаків швидко помітимо!», - каже Гудінова.

Голова СТ каже, що вже втомилася «оббивати пороги корумпованих інстанцій і отримувати формальні відповіді».

«Нам не зрозумілі нелюдські дії РДА і Держкомзему, які відібрали водойму у 600 членів товариства, яка потрібна і як зона відпочинку, і як пожежна водойма», - каже голова СТ. Також незрозумілі дії Богданівській с\р, якій якимсь «дивом» відійшло наше озеро, і тепер вони нам пропонують його надати в оренду, а, може, і взагалі не віддати.

Якщо членам СТ не віддадуть озеро, вони пообіцяли вдатися до радикальних дій і перекрити трасу на Чернігів.

Нагадаємо, як вже повідомляв «Ні корупції!»,  у травні НАБУ викрило земельну схему на 50 мільйонів гривень у Броварському районі. Екс-керівнику Управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Броварського району, директору землевпорядної організації та керівникові одного із місцевих садівничих товариств оголосили підозру в організації привласнення земель загальною площею понад 20 га, розташованих в інвестиційно привабливих місцях Київської області (ч.5 ст. 191 КК України). Ринкова вартість ділянок перевищувала 50 мільйонів гривень.

За інформацією видання «Трибуна.Бровари», йшлося про територію, яка знаходиться уздовж дороги, що йде від Чернігівської траси на с. Літки. Голова правління місцевого товариства, якого було затримано, Ткаченко Олег Вікторович – керівник Громадської організації (садівниче товариство) «Родзинка».

«Схема афери була така: землі, які знаходяться у власності Богданівської сільради, офіційно роздавали безкоштовно, за простою заявою до неї, насправді ж,  продавали за готівку - по 70 тис. грн. за одну ділянку; гроші по документах ніде не проходили, а спрямовувались у кишені приватних осіб; коли ж «свої» підставні особи закінчилися, вирішили спробувати діяти масштабніше, прокрутивши схему на людях не з вузького кола, на чому й прогоріли. Не виключено, що таких кооперативів могло бути й більше», - писало видання.

А ще раніше, як також повідомляв «Ні корупції!», співробітники управління захисту економіки в Київській області викрили одного з керівників Головного управління Держземагентства Київської області, який «роздарував» 95 гектарів державної землі на Київщині.

Посадовцем виявився колишній заступник керівника Держземагентства у Київській області Станіслав Губін, якого звинувачують у тому, що він незаконно здійснив відчуження земельної ділянки в Броварах – 94,67 га – одного з державних підприємств з комунальної власності  та передав її у власність 48 громадянам.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»

Читайте також: Судьи «вообще подонки» или лишь несколько десятков?