До кінця року держава не кредитуватиме будівництво Канівської ГАЕС

У липні цього року було прийнято зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік". Зокрема, додатком 4 не передбачено до кінця року надання кредитів з Державного бюджету України на будівництво Канівської ГАЕС. Нагадаємо, цей проект є доволі суперечливим. Попри запевняння ПрАТ «Укргідроенерго» (яке розпочало будівництво) щодо важливості та необхідності гідроакумулюючої станції, громадськість вважає її зведення під Каневом небезпечною для довкілля, збитковою й такою, що має корупційні ризики.

Як зазначено у Пояснювальній записці до проекту змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", його «підготовлено для спрямування видатків на вирішення найнагальніших проблемних питань оборони, громадського порядку і безпеки держави, соціально-економічних та інших нагальних питань».

Тож будівництво гідроакумулюючої станції під Каневом, яке викликало чимало суперечок, на сьогодні не такий вже нагальний проект, як про нього розповідає Укргідроенерго?

На липневій цьогорічній нараді у Черкаській ОДА заступник генерального директора ПАТ «Укргідроенерго» Юрій Литвиненко запевнив, що наступного року держава дасть гроші і будівництво-таки продовжать. З джерел "Ні корупції!" стало відомо також і те, що представник Укргідроенерго попросив Черкаську ОДА погодити додатково виділення земель для ГАЕС та дозвіл на вирубку дерев на горі Лисуха  для археологічних робіт.

Щоб отримати більш розлогу інформацію про результати зустрічі представника Укргідроенерго та черкаських чиновників, «Ні корупції!» звернувся до них із журналістськими запитами.

Щодо того, про що йшлося під час згаданої наради, в Укргідроенерго відповіли коротко: «обговорювались актуальні питання реалізації проекту будівництва Канівської ГАЕС».

Також ми запитали, як нині просувається будівництво станції.

«Виконуються роботи щодо відведення додаткових земельних ділянок, які необхідні для будівництва; роботи з розробки робочої документації з проведенням необхідних інженерно-геологічних вишукувань, що є необхідним для підготовки робочої документації; роботи з проведення археологічного дослідження в зоні будівництва», - відповіли у ПрАТ.

На сьогодні, за інформацією Укргідроенерго,  під будівництво Канівської ГАЕС відведено 966 га землі.

Щодо додаткового виділення земельних ділянок для Канівської ГАЕС та дозволу на вирубку дерев на горі Лисуха (де будуватимуть потужності станції), нам повідомили, що «ПрАТ "Укргідроенерго" надасть до уповноваженого підрозділу Черкаської ОДА згідно із компетенцією відповідні звернення для розгляду питань відповідно до чинного законодавства».

Відомо, що під час підготовчих робіт виконавці вирубали чимало дерев. Ми спробували з’ясувати чи мали будівельники на це дозвіл та яка площа вирубки.

«За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається», - відповіли в Укргідроенерго.

Що ж до площі чи кількості вирубаних дерев, то Укргідроенерго стверджує, що в 80-90-ті роки на визначеній під будівництво КГАЕС площі у 727 га провели лісорозчищення. Знищили «низькобонітетні листяні ліси переважно вторинного (порослевого) походження на схилах балок та частково на спланованому ложі верхньої водойми, де трапляються степові ділянки, теж вторинного походження».

Відтоді, після зупинки будівництва, територія знову заросла, тому ПрАТ звернулось до Черкаської ОДА з проханням відновити роботу відповідної комісії для обстеження зелених насаджень на території будівництва, щоб вирішити питання у межах законодавства. Тобто, за твердженням Укргідроенерго, ні минулого року, ні цьогоріч ліси на території будівництва ніхто не чіпав. Це попри повідомлення активістів та депутатів про вирубку дерев у лісі під Каневом.

Інформації щодо масштабів вирубки на будівельному майданчикові КГЕС немає й у Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.

Відомо лише, що у лютому 2014 року «Укргідроенерго» зверталося з листом до управління з проханням дати дозвіл на проведення рубки на землях Пшеничницької сільської ради та придбання лісорубного квитка, але отримало відмову.

Відомо також, що в області створено робочу групу обласної державної адміністрації з вивчення питань, пов'язаних з будівництвом Канівської ГАЕС. Цей орган мав би дослідити доцільність цього будівництва, його вплив на довкілля, вивчити громадську думку.

Як нам повідомили у Департаменті містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації у І півріччі 2017 року робоча група не проводила засідань. Незважаючи на це, «ПрАТ "Укргідроенерго" вважає, що результати діяльності робочої групи при Черкаській ОДА позитивні».  Про це товариство стверджує у відповіді на запит.

Зупинений у минулому столітті, проект будівництва гідроакумулюючої електростанції Кабмін затвердив чотири роки тому. Будівництво першочергових об'єктів та споруд станції ПАТ “Укргідроенерго” розпочало на початку цього року коштом Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг у тарифі компанії. Наприкінці листопада ПАТ "Укргідроенерго" провело  півмільярдний тендер на будівельно-монтажні роботи Канівської ГАЕС. У ньому переміг Консорціум «НВО «Укргідроенергобуд», який, як ми повідомляли, підозрюють у відмиванні грошей. За інформацією ЗМІ, консорціум не чужий Ігорю Сироті, який очолив «Укргідроенерго» у 2011 році і залишився на посаді при президенті України Петру Порошенку.

Як уже писав "Ні корупції!", загальний кошторис будівництва КГЕС, станом на 2013 рік, складав 11 984,283 млн.грн. (1,7 мільярда доларів). Проект реалізовуватимуть коштом Укргідроенерго (20%) та за рахунок кредитних ресурсів, в тому числі, міжнародних фінансових організацій (80%).

Як ми вже повідомляли, Європейський банк реконструкції та розвитку має понад 50 сторінок зауважень до проекту зведення гідроакумулюючої електростанції у Каневі на Черкащині. Оскільки ґрунтовні аргументи від Укргідроенерго, яка займається цим проектом, на ці зауваження ще не надходили, говорити про фінансування проекту з боку ЄБРР поки нема підстав.

До того ж, місцева громадськість проти зведення ГАЕС під Каневом. Люди переконані, що цей проект – збитковий та небезпечний для довкілля, а також має корупційні ризики.

Мирослава Білецька, для «Ні корупції!»