Боротьба з корупцією в Україні відходить на другий план з наближенням виборів – The Economist

На відеоролику, який розповсюджували користувачі українського сегменту соціальних мереж, ведучий американського телеканалу News24 говорив: "Влада підтверджує досягнутий прогрес у розслідуванні фінансів антикоруційного активіста Віталія Шабуніна".

Проблема лише в тому, що не існує такого телеканалу. А "ведучий" на відео - ніякий не журналіст, а найнятий актор Майкл-Джон Волфе.

"Я думав, це відео було розіграшем від його друзів", - сказав автор.

Ці сфабриковані "новини" ілюструють все більш ворожу атмосферу, яка нависла над антикорупційними активістами, журналістами і чиновниками-реформаторами в Україні.

Про це пише видання The Economist.

"Я не можу позбутися відчуття, що ми переживаємо контрреволюцію", - зауважив історик з Українського католицього університету Ярослав Грицак.

Видання зауважує, що в Україні відбувається супротив реформам, зокрема, роботі НАБУ, яке було створене минулого року. Виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин прокоментував виданню, що, дозволивши бюро розпочати роботу, політичні еліти "відкрили скриньку Пандори". Тепер вони намагаються її закрити. Минулої весни український парламент ухвалив закон, який вимагав від неурядових організацій і їхніх працівників подавати декларації, намагаючись провести лінії між ними і посольствами країн Заходу.

Українські редактори ЗМІ висловлюють страхи, що СБУ стежить за журналістами. Хоча президент Петро Порошенко заперечує це. Антикорупційні активісти дедалі частіше стикаються з тим, що їх називають "агентами Путіна" чи "грантоїдами". У квітні біля будинку члена київської міської ради Ольги Балицької група людей влаштувала "похорон". Вони принесли до її дому труну з її фото.

"Одна справа, коли хтось критикує вас у Facebook, а зовсім інша, коли вам погрожуть смертю", - сказала Балитська.

Видання нагадує і про атаку проти Центру протидії корупції. Один з депутатів висунув проти організації звинувачення, що вона існує на гроші уряду США. А податкова поліція почала розслідування фінансів її голови Віталія Шабуніна. Коли демонстранти зібралися біля його дому, журналісти помітили офіцера СБУ, який стежив за ними. У службі наполягають, що це "збіг обставин". Крім того, Шабунін вдарив блогера Всеволода Філімоненка, який багато місяців переслідував і ображав його самого і його колег. За це голові Центру протидії корупції загрожує три роки в'язниці.

У Центрі вважають, що "систематична кампанія" має на меті дискредитувати НАБУ і тих, хто його підтримує. Навесні бюро провело перші арешти високопоставлених чиновинків, зокрема екс-голову фіскальної служби Романа Насірова і впливового дипутата Миколу Мартиненка.

"Чим глибше ми копаємо, тим з більшим супротивом маємо справу", - сказав виданню директор НАБУ Артем Ситник.

Наступна велика битва, за його словами, стосується судів, які навмисне розглядають справи лише проти дрібних чиновників. Навіть чоловік, який намагався підкупом отримати посаду в НАБУ, уник відповідальності.

Реформатори хочуть створення нового незалежного антикорупційного суду, який би розглядав подання антикорупційного прокурора. В минулому Захід допомагав проштовхнути такі ініціативи, ставлячи умови для отримання нового траншу МВФ чи допомоги від ЄС. Але українська економіка стабілізувалася, а ЄС надав Україні безвізовий режим. Тож важелів впливу стало менше. А з наближенням президентських виборів 2019 року реформи все більше відходять на другий план.