Українцям необхідно платити податок за продаж б/в речей

Тепер з українців буде стягуватися податок за продаж речей, які були у вжитку. Жителям України необхідно буде платити податок двічі - при купівлі та продажу вже б/в речі.

Про це повідомляють "Українські новини" з посиланням на UBR.

Здали в комісійний магазин поношену річ, побутову техніку або меблі і виручили за неї гроші - заплатіть податок. Таке роз'яснення видала ГФС для громадян-резидентів України. І додала, що ці кошти є додатковим доходом людини. А з них має стягуватись податок на доходи фізичних осіб.

Неважливо, чи здаєте ви обридлу річ, щоб звільнити місце в шафі, або намагаєтеся продажем закрити діри в сімейному бюджеті - податок потрібно платити.

"Коли приймали Податковий кодекс, були запеклі дискусії з цього приводу. В результаті отримані таким чином гроші віднесли до категорії інші доходи. Але про це не знають не те, що прості українці - навіть багато підприємців", - роз'яснив  президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Тепер ГФС нагадує, що посередник - комісійний магазин (юридична особа), є податковим агентом і повинен утримувати з виплачених людині коштів ПДФО і військовий збір. Крім того, зобов'язаний відображати інформацію про виплачені доходи і утримані збори в податкових звітах.

Юристи наполегливо рекомендують поглядати на роз'яснення ГФС. Яких в останній рік стало особливо багато. Вони констатують, що податківці стали дуже уважно придивлятися до бізнесу. Навіть до невеликого.

"Мабуть стоїть завдання поповнення бюджету, а джерела обмежені. Ось і звертають увагу на кожну деталь", - зазначив керуючий партнер адвокатського об'єднання "Suprema Lex" Віктор Мороз.

Великі комісіонки, з десятками точок по Україні, дотримуються правил. Але більшість дрібних операторів, особливо регіональних, по-старому оформляють простенькі квитанції. Бланки чи не радянського зразка заповнюють даними клієнта на слух. Без документального підтвердження. Клієнти таких комісійних магазинів першими можуть зіткнутися з новими вимогами.

"Квитанція теж вважається первинним бухгалтерським документом. Вона дозволяє хоч якось ідентифікувати людину за прізвищем та адресою (якщо вона вказана). Але цього недостатньо для інформації про стягнення податку. У людини буде недоїмка по ПДФО, що загрожує штрафами. Хоча, звичайно, велике питання, як податкова буде відслідковувати чи реальна ця людина, і стягувати з неї збори. Особливо, якщо це робити не вибірково, а, скажімо, взятися за перевірку всіх клієнтів комісіонки", - підкреслив Мороз.

Якщо ж ГФС не зможе відшукати платників податків, пред'являть претензії магазину. Це і повинно стимулювати останніх змінювати підходи до оформлення договорів. Паспорт та код потрібні кожному, хто збирається продати непотрібну річ у комісійному магазині. Навіть якщо йдеться про зовсім невеликі суми - 10-20 грн.

"Якщо магазин, який як би повинен подавати декларацію за людину, не хоче проблем з податковою, він буде вимагати документи для оформлення договору на реалізацію майна", - підкреслила адвокат Юлія Семенчук.

Поява жорсткого контролю над доходами українців в коміссионках може вдарити по цьому непримітному бізнесу. А бажаючих здати речі на реалізацію поменшає. Крім того, якщо людина регулярно віддає речі, заробляючи скільки-небудь значні суми, накопичений сукупний дохід може стати підставою для відмови в отриманні субсидії.

Великим комісіонкам з великим клієнтським потоком можливо навіть доведеться наймати штат бухгалтерів. Потрібно буде вести базу за операціями клієнтів і подавати дані в податкову про доходи і утримані податки.

У майбутньому, з введенням непрямих методів виявлення доходів, будь-яка згадка даних людини в договорах з якихось операцій буде достатнім доказом наявності потенційних доходів. А значить, стане приводом для більш пильного вивчення його фінансових потоків.