Влада України має цінити неприбуткові організації, які роблять її роботу – голова Freedom House в Україні

Влада України має більше цінити неприбуткові організації і не створювати додаткові перешкоди в їхній роботі, адже вони, зокрема, допомагають людям, права яких були порушені, і їхня робота у багатьох випадках є компенсацією того, чого не може забезпечити уряд.

Про це пише у своїй колонці директор представництва Freedom House в Україні Метью Шааф, повідомляє Центр інформації про права людини.

"Деякі політичні лідери цинічно перешкоджають роботі некомерційних організацій під приводом збільшення прозорості та запобігання корупції в некомерційному секторі, не надаючи жодних доказів того, що ця проблема насправді існує. Тим часом, влада майже нічого не робить для того, щоб підтримати неприбуткові організації та тих, хто залежить від їхньої допомоги", - пише Шааф.

За його словами, українським лідерам слід докласти зусиль до налагодження співпраці з неприбутковими організаціями для того, щоб знайти правильний баланс між підтримкою їхньої діяльності та забезпеченням прозорості у громадському секторі.

Він нагадує, що без жодних консультацій із громадянським суспільством адміністрація президента передала до парламенту два законопроекти, які запроваджують нові вимоги до звітності неприбуткових організацій на додачу до тих форм, які вони вже надсилають до податкових та інших органів. Ці пропозиції передбачають непропорційно великі санкції за дрібні адміністративні помилки. Якщо вони будуть прийняті, вони можуть стати серйозною загрозою для існування організацій, а також приводом для свавільних рішень та вибіркових перевірок “небажаних” НДО з боку податкових інспекторів.

Метью Шааф наголошує, що порівняння цих пропозицій із вимогами щодо звітування та прозорості неприбуткових організацій в США є некоректним.

За його словами, невеликі некомерційні організації США, чий річний бюджет не перевищує 50 000 доларів, повинні подати тільки одну просту річну онлайн-декларацію, щоб підтвердити свої доходи. Великі організації із щорічним бюджетом до 200 000 доларів повинні зробити свою податкову декларацію відкритою для громадськості, опублікувати загальну інформацію про свою діяльність, суму отриманих грантів та перелік працівників та підрядників, які заробляють за рік понад 100 000 доларів. Фінансові пороги для збільшення вимог до звітності є виправдано високими, особливо щодо оприлюднення персональних даних працівників та підрядників. Ці документи, відомі під загальною назвою IRS 990, спрямовані на запобігання зловживанню податковими пільгами, які отримують неприбуткові організації, відповідають розміру організації та є важливими для сприяння довірі та підзвітності в некомерційному секторі. Вони також є єдиним звітом такого типу, який мають подавати неприбуткові організації, на відміну від подвійної звітності, запропонованої адміністрацією президента.

Метью Шааф розповів, що американська система працює завдяки пропорційності зобов'язань, які неприбуткова організація приймає в обмін на її привілейований статус, і штрафи, які вона повинна сплатити, якщо порушує їх. Більш того, ця система заохочує організації грати чесно та робить нескладним дотримання вимог. Якщо організація не надсилає правильний звіт, вона отримує невеликі штрафи за кожен день, що вона не дотримується вимог. Тільки в крайніх випадках організація в США може бути позбавлена свого некомерційного статусу через помилку у звіті.

Основою законодавства США, що регулює діяльність неприбуткових організацій, є відданість влади та суспільства ідеї того, що некомерційні організації сприяють соціальному добробуту і що підтримувати їх - в інтересах громадськості.

Водночас в Україні є дуже мало фінансових заохочень для приватних осіб та компаній, що підтримують некомерційні організації. Незважаючи на те, що українські неприбуткові організації не сплачують податок на прибуток з отриманих грантів чи благодійних внесків, громадяни, які їх підтримують через пожертвування чи членські внески, не отримують жодних заохочень, крім розуміння того, що вони допомагають гідній справі.