Прокуратура Черкаської області закрила кримінальне провадження у справі «горіхової мафії» через відсутність складу злочину

Більше року тому прокуратура Черкаської області розпочала кримінальне провадження за фактами неправомірних дій запорізьких фіскалів у Кочержинцях на Уманщині (ст. 187 та 365 КК України). Як з’ясувалося нещодавно, у вечірньому візиті представників ДФС з іншої області у супроводі автоматників та з порожніми фурами на склад горіхів на Черкащині, нема й сліду криміналу. Провадження закрили, бо не знайшли у діях фіскалів складу злочину.

Нагадаємо, у 15 квітня 2016 року запорізькі фіскали увечері приїхали на склад горіхів у Кочержинцях з постановою Запорізького суду про вилучення документів. Але конфісковувати зібралися горіхи, а не вказані у постанові документи та носії інформації. Сталася сутичка. За допомогою громадськості підприємці зуміли захистити своє майно. Хоча без збитків не обійшлося. Понівечене під час обшуку офісне майно підприємці оцінили у 300 тисяч гривень. Схожими діями ці ж податківці відзначилися напередодні і на Одещині. Через кілька днів після інциденту активісти закликали СБУ і Генпрокуратуру розслідувати ці два інциденти.

У липні, не відаючи про закриття провадження, «Ні корупції!» звернувся із запитом до прокуратури області, щоб з’ясувати на якому етапі розслідування.

У відомстві нам повідомили, що усі наші питання, «відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» переадресували поліції області.

У згаданій частині 3 статті 22 Закону йдеться про те, що розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, зобов'язаний направити запит належному розпорядникові.

У поліції нам відповіли, що 15 квітня минулого року було вчинено незаконні дії відносно майна «Екстра натс Україна» в с. Кочержинці, Уманського району, Черкаської області.

«За вказаним фактом 26 квітня 2016 року слідчим підрозділом прокуратури Черкаської області розпочато кримінальне провадження, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 365 КК України (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу)», - повідомили у поліції.

Також додали, що розслідування у вказаному провадженні здійснювали слідчі прокуратури області.

Нам вказали номер кримінального провадження та рекомендували звернутися з ним до органів прокуратури Черкаської області.

Після повторного звернення, у прокуратурі підтвердили, що дане кримінальне провадження було у провадженні їхнього слідчого відділу.

«За результатами досудового розслідування зазначене кримінальне провадження закрито через відсутність у діях складу кримінальних правопорушень на підставі п. 2 ч.1ст. 284 КПК України», - читаємо у відповіді прокуратури Черкаської області на запит «Ні корупції!».

Також відомо, що під час досудового розслідування нікому не повідомляли про підозру.

«Якщо прокуратура Черкаської області закрила кримінальне провадження, то це або злочинна бездіяльність або змова з фігурантами справи. Якщо ж це банальні лінощі та небажання займатись своєю роботою, то така позиція може вилізти їм боком», - стверджує  у коментарі «Ні корупції!» свідок подій річної давнини у Кочержинцях, представниця «Автомайдан Київ» Катерина Кувіта.

Катерина Кувіта, фото з ФБ

Зі слів очевидців візиту до села представників ДФС «Ні корупції!» відомо, що угрупування на чолі з податківцями в майже однаковому складі діяло системно.

«Інші епізоди, де угрупування таки вкрало товар, наразі закінчились зникненням «конфіскованого». Схема проста. Після незаконної конфіскації податківці передавали майно підприємства на фірми-одноденки, оформлені на підставних осіб з кримською реєстрацією», - розповідає Катерина Кувіта.

У квітні цьогоріч Національне антикорупційне бюро України розпочало кримінальне провадження щодо дій працівників Державної фіскальної служби у Запорізькій області за ч. 2 ст. 364 КК України. Вони, за попередньою змовою з колегами з ДФС України, навесні 2016 року, під приводом проведення досудового слідства під час обшуків у приватному підприємстві «Герра Плюс», а також у двох підприємців вилучили волоський горіх загальною вагою 234,91 тонн та орієнтовною вартістю близько 13 млн. грн. Ці «речові докази» передали на відповідальне зберігання одному підприємствові, а пізніше іншому з ознаками фіктивності, звідки вони врешті щезли.

Тож події більш ніж річної давності у Кочержинцях – це не поодинокий епізод. Якби працівники місцевого підприємства вчасно не відстояли своє, на складах фіктивної фірми могли б опинитися й зникнути разом з іншими такими ж незаперечними речдоками горіхи з Уманщини.

Супровід для обшуку у Кочержинцях

У даній справі, каже Катерина Кувіта, йдеться про чітко сплановану схему, у якій задіяне конкретне коло осіб, що системно скоювали однакові злочини.

Посвідчення особи, присутньої при обшукові підприємців у Кочержинцях

«Коли власники пограбованих підприємств відсуджували в суді повернення майна та визнання конфіскації незаконною, ані товару, ані фіктивних підприємств, яким податківці передавали майно на зберігання, вже ніхто знайти не міг. Податківці давали відписку, мовляв дійсно товар зник, але по факту зникнення обов'язково заведемо кримінальне провадження. І все...» - каже Катерина.

 

Мирослава Білецька, для "Ні корупції!"