Як за рік штатні антикорупціонери в КМДА показали прогрес у цифрах

Якщо у 2015-му на запит «Ні корупції!» про ефективність роботи Управління з питань запобігань та протидії корупції апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) чиновники так і не спромоглися порахувати, скільки ж саме вони виявили фактів, які б свідчили про корупційні дії київських посадовців та службовців комунальних підприємств, то цього року вони справно відзвітували про свою роботу в конкретних цифрах.

Відтак, «Ні корупції!» може заслужено пишатися тим, що таки навчив штатних чиновників-антикорупціонерів при КМДА звітувати про свою роботу.

Отже, почнемо з передісторії.

Майже два роки тому, у вересні 2015-го, «Ні корупції!» поцікавився звітом про піврічну роботу Управління з питань запобігань та протидії корупції апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) і з’ясував, що робота начебто йде, але при цьому статистики результатів роботи немає.

Причому, навіть на повторний запит «Ні корупції!» саме про ефективність роботи управління в цифрах уповноважені на те особи так і не спромоглися порахувати, скільки саме вони виявили фактів, які б свідчили про корупційні дії київських чиновників та службовців комунальних підприємств.

Звітуючи про свою роботу, вони лише відповіли, що «працівники управління, окрім інших покладених на них завдань, приймають участь (орфографію збережено – авт..) у службових розслідуваннях/перевірках, акти/доповідні записки за їхніми результатами надаються керівництву Київської міської державної адміністрації». А от повідомити, скільки корупційних правопорушень і яких саме було виявлено за час роботи Управління та про скільки таких фактів вони повідомили правоохоронців, чиновники так і не змогли.

Цього року в апараті виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) більш предметно прозвітували про те, як вони борються і запобігають корупції у відомстві та підпорядкованих структурах.

Отже, з 13 листопада 2014 року в Управлінні з питань запобігання корупції та виявлення корупції виконавчого органу КМР (КМДА) працює «Лінія довіри» - електронна поштова скринька corruptionnet@ukr.net, телефони: 044- 202-60-11, 096-588-11-88, на яку можна надати інформацію стосовно конкретних осіб з фактичними даними, що можуть бути перевірені щодо вчинення корупційних правопорушень або правопорушень, пов’язаних із корупцією, посадовими чи службовими особами структурних підрозділів виконавчого органу КМР (КМДА), районних в місті Києві державних адміністрацій, а також підприємств, установ та організацій комунальної форми власності територіальної громади міста Києва.

«Повідомлення перевіряються працівниками Управління та/або направляються за належністю для перевірки та прийняття відповідних рішень. У деяких випадках наведена інформація не стосується конкретної особи, не містить фактичних даних, які могли б бути перевірені», - йдеться у відповіді Управління і додається:

«На повідомлення, що не відносяться до компетенції Управління, громадянам надаються відповідні роз’яснення. А у випадку підтвердження інформації вживаються заходи щодо припинення виявленого порушення, усунення його наслідків та притягнення винних осіб до відповідальності».

За інформацією Управління з питань запобігання корупції та виявлення корупції виконавчого органу КМР (КМДА), у 2016 році на «Лінію довіри» надійшло 712 повідомлень, а за перше півріччя 2017 року таких повідомлень було лише 152.

І хоча більшість повідомлень, що надходять на «Лінію довіри», є анонімними (як кажуть в Управлінні), «Ні корупції!» припускає, що значне зменшення кількості повідомлень про корупційні правопорушення може бути пов’язана з деяким розчаруванням заявників та заслабкою реакцією самого управління на виявлені скарги.

Тобто, скаржитись на корупцію стали менше, оскільки зрозуміли безперспективність цього процесу. Хоча тут не можна відкидати варіант, що скаржитись стали менше, бо корупції навколо стало менше?

Крім того, що Управління стежить за роботою «Лінії довіри», воно ще й слідкує за тим, щоб суб’єкти декларування вчасно подавали до НАЗК електронні декларації. І, якщо виявить несвоєчасне подання, повинно повідомити про це НАЗК.

«Управлінням на офіційному веб-сайт Національного агентства перевірено 391 декларацію на випадок неподання чи несвоєчасного подання декларацій суб’єктами декларування апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), з них:

- у 2016 році перевірено 106 декларацій;

- у 2017 році перевірено 285 декларацій.

За результатом перевірки, листами від 10.04.2017 № 009-860 та від 10.05.2017 № 009-1062 направлено Національному агенству 13 повідомлень про факти неподання чи несвоєчасного подання декларацій», - йдеться у відповіді на запит «Ні корупції!».

Також, йдеться у відповіді, уповноваженими підрозділами (особами) з питань запобігання та виявлення корупції структурних підрозділів виконавчого органу КМР (КМДА) та районних у місті Києві адміністрацій за результатами перевірки у 2016 року виявлено 21 випадок неподання чи несвоєчасного подання декларації, а у 2017 році таких випадків було виявлено 48. Про що було повідомлено у НАЗК.

 

А тепер  про найголовніші цифри, про які запитував «Ні корупції!» у запиті.

Як повідомили в апараті виконавчого органу КМР (КМДА), Київською міською державною адміністрацією до правоохоронних органів у період з 2016 року та за перше півріччя 2017 року було направлено 86 матеріалів, з яких 34 – у 2017 році.

При цьому звільнень працівників за період із 2016 року та перше півріччя 2017 року з посади за корупційні правопорушення не відбувалось.

І це є досить дивним, оскільки саме в цей відрізок часу сталися кілька гучних скандалів із затриманням посадовців-хабарників як самого апарату виконавчого органу КМР (КМДА), так і державних у місті Києві адміністрацій.

Скажімо, як повідомляв «Ні корупції!», на початку лютого цього року співробітники Служби безпеки України спільно з прокуратурою та Управлінням з питань запобігання та протидії корупції Київської міської державної адміністрації викрили на хабарництві виконуючу обов’язки начальника відділу Департаменту земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації.

Правоохоронці встановили, що чиновниця вимагала від директора комерційної структури п’ятдесят тисяч гривень за погодження дозвільних документів на оренду земельної ділянки під ведення бізнесу.

Її затримали у приміщенні департаменту після отримання частини хабара у розмірі сорок тисяч гривень.

А в листопаді минулого року, як також повідомляв «Ні корупції!», на систематичних поборах з підлеглих «впіймався» чиновник столичної РДА, начальник відділу контролю за благоустроєм.

Правоохоронці встановили, що посадовець вимагав загальну щомісячну «данину» у розмірі 100 тисяч гривень від своїх підлеглих.

Гроші вони мали збирати з підприємців району за нібито виявлені під час перевірок порушення дотримання правил благоустрою. У випадку невиконання «плану», начальник відділу погрожував підлеглим звільненням.

Ще приклади – у липні минулого року у Києві було затримано на хабарі посадовця Дніпровської РДА. Начальник одного з відділів районної державної адміністрації вимагав і отримав від підприємця 10 тисяч гривень неправомірної вигоди за укладання договору оренди.

А у вересні 2016 року на хабарі упіймалися начальник відділу контролю за благоустроєм однієї з районних державних адміністрацій та його підлеглий, головний спеціаліст: вони отримали 10 тисяч гривень від підприємця за непритягнення до адміністративної відповідальності за фактом торгівлі в невстановленому місці.

При цьому «управлінням постійно проводиться організаційна та роз’яснювальна робота із запобігання, виявлення і протидії корупції. Надається методична та консультаційна допомога з питань дотримання вимог антикорупційного законодавства та інше», - підсумувати у відповіді на запит про результати роботи штатних антикорупціонерів при КМДА.

Нагадаємо, як уже писав «Ні корупції!», на противагу штатним борцям із корупцією при КМДА, результати роботи їхніх колег із Київської обласної державної адміністрації (КОДА) цифрами поки що не вимірюються.

Так, на запит «Ні корупції!», чим же займається сектор з питань запобігання та виявлення корупції апарату Київської ОДА, які заходи проводить і які результати у своїй роботі має, скільки фактів щодо корупційних дій було виявлено та про скільки таких фактів було повідомлено у правоохоронні органи, у КОДА відповіли дуже лаконічно – сектор працює.

Тобто, жодного конкретного проведеного сектором заходу не було названо, так само, як не було названо жодного конкретного результату роботи.

Щоправда, мабуть таки, прочитавши вже опубліковану на «Ні корупції!» свою першу відповідь на запит, у Київській ОДА вирішили таки прислали другу відповідь, у якій, по суті, хоч і на двох аркушах, але знову не написали нічого конкретного.

Хіба що – з моменту ухвалення положення про сектор з питань запобігання та виявлення корупції апарату Київської обласної державної адміністрації «сектором не відображено та не задокументовано інформації про звернення до правоохоронних органів щодо корупційних правопорушень відносно службовців Київської обласної державної адміністрації».

Валентина Новицька, «Ні корупції!»